ARIZIN je napisao/la:
Razumljivo za obalu i Zagreb, ali Hrvatska je u razdoblju od 2011-2021 izgubila cc 400 000 ljudi, prirodnim prirastom od tada smo izgubili još oko 100 000....Većina migracija i radne snage su opet obala i Zagreb. Međutim, u sredinama koje su izgubile oko 20% stanovništva ne možete pronaći stan, a cijene su također abnormalne. U razdoblju od 2001-2011 smo imali minimalan gubitak stanovništva, ekonomija je rasla dosta do 2008 i rast cijena je bio velik, ali ni približan kao danas.
Kod nas se samo u zadnje 2-3 godine minimalno 20-ak zgrada u centru napravilo, sve "plane". Ima tu puno normalnih ljudi, ali ima puno i onih koji prelijevaju novac u nekretnine.
I ono što je najgore, baš sam nedavno pričao sa jednim građevinarom koji radi te vanjske konstrukcije. Kaže da bi se zgrada trebala sušiti barem 6 mjeseci prije nego li ide finaliziranje, a kod nas je to mjesec dana. Onda kupite stan na kredit idućih 20-ak godina po napuhanim cijenama, a za godinu vam se pojavi plijesan radi vlage. Dosta slučajeva sam čuo da ljudi imaju velike probleme, a to za zdravlje nije mala stvar.
Ono što je najgore, napravljen je krkljanac u centrima i sa prometom. Ima više auta i danas u odnosu na nekad ide 1 do max 2 osobe po autu bez djece, nove zgrade danas u centru imaju vozače dok su nekad često to bili stariji ljudi kojima je sve bilo 5 min za obavit posao, najčešće nisu imali aute. Nove zgrade rijetko imaju podzemne, kod nas mislim ni jedna, a ima par sa parkingom koji je unutra iza rampe, pa im je lakše auto parkirati vani na običan parking koristili auto ili ne...
I sad, imaš duplo više stanara u centru tj. gradu, imaš više auta, broj parkinga je isti ili malo veći, a nove zgrade nemaju podzemnu što bi gradu svakako bilo isplativo da imaju na dulji rok jer bi se smanjile gužve, a kroz naplatu bi se to brzo isplatilo.
U gradovima do nekih cc 60 000 stanovnika, sva ona okolica manjih mjesta je idealna za obiteljske kuće jer si na poslu i u gradu za nekih max 10 minuta ako je promet normalan. Tipa u Zagrebu ti treba dobrih sat vremena kada je malo gušći promet. Međutim, sve to pada u vodu ako grad ne zna riješit gužve, napravi krkljanac sa promjenom ulica da smanji protok, nema parkinga i slično...
Vidi cijeli citat
Jedna od rijetkih dobrih stvari iz vremena Juge, a to mislim na način da se poklapa da se to dogodilo za vrijeme Juge, čisto sumnjam da je to bilo direktno
radi Juge...
Jest konkretno kako su se radili kvartovi i okoliš oko zgrada. Split 3 je po meni čudo npr u odnosu na danas kad se grade zgrade u nizu
Imaš osjećaj da se tamo može stvoriti zajednica i život. Imaš zidiće, pješačke prolaze, igrališta, zelenilo, plus imaš sve sadržaje unutar kvartova, dućane, ljekarne...
Na Kili imaš zgradu i beton. Urbanizam je mrtav.
Cura mi se sad seli na Plokite, ne mogu se načuditi kako je kvart osmišljen tako da imaš praktički malo naselje unutar grada u kojem imaš skoro sve što ti treba. Jedino je tamo parking problem jer ne zadovoljava današnje standarde i potrebe
[uredio FranckConstanzaZolja - 01. listopada 2025. u 10:09]
Otamendi, De Bruyne, Fernandinho, Silva, Sterling, Aguero, they are investments from the past. Do you know how many of United players left the club last season? See where they play, how they play, IF they play. That's football heritage.