Belgrade Hawk je napisao/la:
Meni lično je sramota ovo sa Curacao-m... iako vidim da svi pišu "jadni mali Curacao"... Samo 1 igrač je rođen tamo. Ostali navodno imaju poreklo. Golman rođen u Holandu, mislim da je Kanađanin, ali sportsko državljanstvo...
Uopšte ovoga ima, da bude po neki igrač. Kao i u jednoj Španiji Sena iz Brazila nekad.
Ali ako se ovoga seti neki iz Tadžikistana i sl. i podeli pasoše Brazilcima i Agrenticima, za recimo 1 milion $. Za samo oko 15mil $ eto ih na SP. Još će moći da se bore i za naslov.
Vidi cijeli citat
Dijeljenje pasosa Brazilcima je pokusao Katar pred jedno 20 godina, pa ih je FIFA sprijecila. Tako da (zasad) stite od takvih ideja.
Iako, cini mi se da je na proslom SP za nekog Kataranina komentator rekao da je zapravo Sudanac kojeg je katarska Aspire akademija dovukla kao nogometnog talenta. Ali, proveo je 5 godina u drzavi, pa je legitimno dobio sportsko drzavljanstvo. Znaci, nije posve nemoguce, ali ne mozes ko u kosarci naci random Amera i kupit ga isti tren.
Meni je isto bezveze da Curacao ima jednog igraca s otoka, zovem ih reprezentacijom donjeg doma Eredivisie. Ali, kako je pripadnost naciji stvar osjecaja, dok ne budemo imali misaonu policiju, ne mozemo znati tko je tu iz emocije, a tko iz oportunizma. Nije savrseno...