Italija: Drama na vrhuncu

Bernard Jurišić • nedjelja, 21.04.2002.

Talijanska Serie A ne može bez drame. 32. kolo nogometnog prvenstva Italije ne da nije razriješilo pitanje tko će biti novi prvak apeninskog poluotoka, već je dodatno zakompliciralo situaciju u kojoj se nalaze Inter, Juventus i Roma. Samo je Juventus slavio, Inter i Roma su na gostovanjima u Veroni i Milanu izvukli samo po bod, što je omogućilo "zebrama" da se uguraju između "crno-plavih" i "crveno-žutih". Samo 180 minuta prije kraja prvenstva, sve je još uvijek otvoreno...

Slika 2 od 3.

Inter ovog puta nije bio miljenik sreće, što će mu spočitnuti mnogi protivnički navijači tijekom ove sezone. "Crno-plavi" su uspjeli preokrenuti 0:1 kod Chieva u 2:1, no posljednje sekunde su ih ostavile bez pobjede, koja bi im garantirala manje stresnu završnicu u dva posljednja kola. Chievo je bio bolji u prvih 45 minuta, trebali su voditi s nekoliko pogodaka razlike, a postigli su samo jedan, preko Marazzine u 41. minuti. Preokret je uslijedio u drugom dijelu, najprije je prekrasnim pogotkom Dalmata u prvoj minuti nastavka rezultat izjednačen na 1:1, a onda je domaći vratar Lupatelli, promašivši jednu loptu, poklonio Ronaldu šansu da se ušeta u praznu mrežu. Ipak, "poštenih" 2:2 stiglo je u sudačkoj nadoknadi, kad je Cossato iskoristio smušenost Interove obrane. Bod će i Chievu značiti puno u borbi za osiguranje europske vize, možda čak i za Ligu prvaka.

Slika 3 od 4.

Juventus i dalje ne igra spektakularno, ali u zadnjim utakmicama pretplatili su se na minimalne, ali svejedno - pobjede. Pobjednički pogodak u Piacenzi djelo je Nedveda i to dvije minute prije kraja. Juve je tako prestigao Romu, a Interu stigao na samo bod udaljenosti.

Slika 1 od 1.

Roma je "pregrmjela" nezgodno gostovanje kod Milana, u vrlo dobroj utakmici mreže su mirovale, što je, čini se, ipak zadovoljilo i jedne i druge i omogućilo im da se za svoje ciljeve izbore u posljednjih 180 minuta. Roma će tražiti put do titule, Milan do zadnjeg mjesta koje vodi u Ligu prvaka.

Spektakularnu utakmicu odigrali su Lazio i Verona, Rimljani su vodili s 5:1, a na kraju morali spašavati pobjedu u zadnjim trenucima. Uz 9 višenih pogodaka, bilo je još mnogo dobrih akcija, odličnih obrana vratara na obje strane i na kraju ipak zadovoljstva domaćih navijača, jer Lazio bi čak mogao i do Lige prvaka, što je donedavno izgledalo kao daleka fantazija. Chievu, Laziju i Milanu je put otvorila Bologna, koja je bez pobjede već 4 kola, a bila je glavni pretendent na posljednje mjesto koje, uz Inter, Juventus i Romu, vodi u kvalifikacije za Ligu prvaka.

Situacija je komplicirana i na dnu, za posljednje mjesto koje vodi u Seriju B, kandidira 5 klubova - Piacenza, Verona, Parma, Brescia i Udinese. Od naših igrača, na travnjaku je boravio samo Davor Vugrinec, koji je pomogao Lecceu da dođe do boda u Torinu.

Rezultati 32. kola: Brescia - Fiorentina - 3:0, Chievo - Inter - 2:2, Lazio - Verona - 5:4, Milan - Roma - 0:0, Parma - Atalanta - 1:1, Perugia - Bologna - 1:0, Piacenza - Juventus - 0:1, Torino - Lecce - 1:1, Udinese - Venezia - 1:0