Poker "kockastih" protiv Toyame

Dražen Patarčić, Davor Sajko • nedjelja, 26.05.2002.

U posljednjoj pripremnoj utakmici i ujedno i jedinoj u Japanu, reprezentacija Hrvatske je u Toyami bila bolja od selekcije grada domaćina. Tek je četiri minute bilo potrebno našim reprezentativcima da povedu, a strijelac je bio "Bavarac" Niko Kovač. Nastavio je minutu prije odlaska na odmor Davor Šuker, da bi konačnih 4:0 za "kockaste" postavili u posljednjem dijelu susreta Ante Šerić (72) i Goran Vlaović (90).

Bila je to ujedno i posljednja prilika za izbornika Mirka Jozića da iskuša svoje taktičke zamisli uoči prvog sraza naših reprezentativaca na Svjetskm prvenstvu 3. lipnja protiv reprezentacije Meksika.

Vrijeme: 15.00 h, lokalni stadion Toyama, gledatelja 16.000 , vrijeme sunčano, teren odličan za igru.

Slika 1 od 2.

Toyama Dreams: Yoshitaka Hirachi, Tsukasa Hori, Katsuyuki Hata, Takayasu Sasaki, Takao Tsubota, Yu Hoshide, Ruy Ramos, Shuuji Kawakami, Takayuki Asajima, Shinji Fujioshi.

Hrvatska (prvih 45 minuta): Pletikosa, Šimunić, Tomas, Živković, Jarni, Robert Kovač, Prosinečki, Niko Kovač, Soldo, Šuker, Balaban.

Strijelci u prvih 45 minuta:
Niko Kovač 3 min. S 20 metara odbijenu loptu golmana, posprema izvrsnim volejem. 2:0 u 44. minuti, nakon prodora Jarnija, Šuker plasira loptu pored vratara u desni ugao po zemlji. I više nego zasluženo. Zgodan detalj za ovu utakmicu je nastup Ruy Ramosa - Brazilac koji ima 45 godina i živi ovdje dulji niz godina.

Drugih 45 minuta počela je sasvim druga momčad. Ostao je samo Josip Šimunić, no i njega je Sablić zamijenio nakon 20-tak minuta. Jedini koji nije ulazio na teren je Babić koji je bio tu, dok Bokšić nije ni dolazio u Toyamu.

Butina (Vasilj), Šerić, Šarić, Šimić, Šimunić (Sablić), Rapaić, Stanić, Vranješ, Vugrinec, Olić, Vlaović.

Do kraja smo zabili još dva pogotka, najprije Šerić za 3:0 (71. min.) nakon prekrasnog udarca s preko 20 metara, kroz šumu "japanskih kamikaza" koji su ga okružili, a četvrti pogodak je djelo Rapaića, koji je sve obavio sam i odlično poslužio Vlaovića kojem nije bilo teško loptu spremiti u mrežu (92. minuta).

Slika 2 od 3.

Utakmica u kojoj su naši dečki pokazali da mogu, nisi podcjenili protivnika, niti mu dozvolili da pruži nešto više. Pressing po cijelom terenu, pritisak na zadnju liniju, koji je već na samom početku pokazao da smo kvalitetnija momčad. Sve u svemu, utakmica kojom bi trebali biti zadovoljni i igrači, stručni stožer ali i mi novinari. No, kako kod nas vlada "zakon" koliko mišljenja toliko i momčadi, tako očekujem da će biti i šarenilo oko ovog izvještaja.

Prije utakmice napravljena je anketa kako će završiti ova utakmica. Nije da se hvalim, ali uz Stipkovića (Sportske novosti) samo je moja fotonogometna lucidnost bila dostatna da pogodi rezultat. Najbiliži su bili sa 0:5 Tomislav Židak (Jutarnji list), Sanja (službena prevoditeljica Saveza), 1:4 Hančić (Večernjak), Dalibor (predstavnik Nikea), Vujić (Radio 101), Cvitković (HRT). Naravno, bilo je tu i rezultata 1:3, 0:2, 1:2, 0:3. Kao najlošiji prognozer pokazao se Vranić (Novi list), koji je, iz nepoznatih razloga, demonstrativno odbio sudjelovati, pa je prognozirao 6:0 za domaćine, i Darko Draženović (Večernji list) koji je prognozirao našu pobjedu od 7:1. Naravno da se nikome ne može uzeti niti za dobro, a još manje za loše pogođeni rezultat ili promašeni. Mi ipak nismo imali nikakve informacije o našim protivnicima, pa se sve svodilo na čistu sreću. I slijepa kokica nabode poneko zrno, pa su to zrno ovoga puta "naboli" Stipković i moja malenkost.