Splićani izgubili u posljednjoj sekundi

Marko Peris • srijeda, 08.10.2003.

Košarkaši Splita ipak nisu nastavili uspješan niz hrvatskih klubova u Goodyear ligi. Oni su naime večeras uknjižili svoj prvi poraz u ovom natjecanju. Nakon produžetka, izgubili su tricom Jokiča u posljednjoj sekundi, od domaće Pivovarne Laško s konačnih 88:87 (74:74). Košarkaši Zagreba su također kasnije večeras, očekivano, poraženi od Union Olimpije s uvjerljivih 88:70.

Košarkaši Laškog bolje otvaraju utakmicu, na poluvremenu imaju četiri poena prednosti; 35:31. Ipak Splićani u trećoj četvrtini rade veliki preokret te ulaze u zadnjih deset minuta s 4 koša viška. Pri rezultatu 74:72 za Split, samo par sekundi prije kraja, Dončić ubacuje poene za produžetak. U produžetku pri rezultatu 85:82 za Laško Pašalić ubacuje za tri poena da bi ubrzo McCants postigao dva poena za vodstvo Splićana 87:85. Ipak u zadnjoj sekundi utakmice Jokič pogađa iza linije 6,25 i bodovi ostaju u Laškom.

Najefikasniji kod Splićana bio je večeras Pašalić s čak 23 uknjižena poena ali i 9 skokova. McCants je stao na 22 dok je Rančić ubacio 14 poena. Kod Pivovarne Laško najbolji Dončić s 22 postignuta poena.

Zagreb nije imao niti "mrvicu" šanse večeras u Ljubljani. Već nakon prvih deset minuta "mravi" su bili 12 poena u minusu. Na kraju cijela priča završila je s konačnih 88:70 za Olimpiju. Ivan Tomas najbolji kod Zagreba s 20 postignutih poena; kod Ljubljančana najefikasniji hrvatski reperezentativac Baždarić s 18 upisanih koševa.

Slika 1 od 1.

Cibona i Zadar svoje su utakmice odradili već jučer i to vrlo uspješno. Nakon što su Cibosi sjajno otvorili utakmicu i prvu četvrtinu završili s čak 31:18 došlo je do laganog opuštanja. Iskusni gosti to su znali dobro iskoristiti te su do odmora smanjili na samo osam koševa minusa.

Krka nastavlja u odličnom ritmu i u drugom djelu, dobiva treću četvrtinu s čak 29:13; za ukupnih 71:63 prije posljednjih 10 minuta. Ipak "vukovi" se ponovno "bude" te zahvaljujući prije svih, danas odličnim, Pennu i Golemcu dolaze na kraju do uvjerljive pobjede 96:86. Tih zadnjih 10 minuta dobili su s čak 18 koševa viška. Fantastično!

Golemac s 25 koševa i čak 10 prekršaja napravljenih na njemu te Penn s 24 postignuta poena najbolji kod pobjednika. Kod Krke, koja je propustila sjajnu priliku za iznenađenje, daleko najbolji Dundovič s 15 koševa ali i 13 skokova. Bečirovič je stao na 13 postignutih poena.

Zadrani su za početak sezone svojim navijačima dali razloga za veliko zadovoljstvo. Bez ikakvih problema "razbili" su goste iz Banjaluke. Na poluvremenu je bilo već 15 koševa viška za jedan potpuno novi Zadar. Zadar koji je večeras pokazao da obrana naslova za njih ove godine nije "nemoguća misija". U zadnju četvrtinu ušlo se s 62:41 za domaćine te je u tom trenutku bilo samo pitanje s koliko će Zadrani slaviti. Na kraju stali su na ogromnih 30 razlike; 87:57.

Najefikasniji kod odličnog Zadra bili su Kovačić s 16 postignutih poena ali i 8 skokova te Longin i Banić s po 13 ubačenih koševa. Kod gostiju pak jedini za spomenuti tek Glisović s 19 uknjiženih koševa.

U preostale dvije sinoćnje utakmice Reflex se kod kuće "poigrao" s gostima iz Slovenije. Geoplin Slovan zaista jučer nije bio dostojan suparnik raspoloženim domaćinima. Završilo je s uvjerljivih 93:70 za Reflex. Najefikasniji igrač utakmice bio je igrač pobjednika Plisnić s čak 32 poena. U Širokom pak Crvena zvezda je počela loše, gubila nakon prvih 10 minuta s 22:20 međutim tada polako kvaliteta dolazi do izražaja. Sljedeće dvije četvrtine Beograđani dobivaju s ukupno 18 razlike za rezultat 70:52 prije posljednje četvrtine. Bio je to početak kraja za Široki. Na kraju na semaforu stoji 89:77 za ekipu iz Beograda. Najbolji igrač utakmice bio je igrač Širokog Vanjak s 22 upisana poena ali ni to nije pomoglo njegovoj momčadi. Večeras pak Lovćen je u uzbudljivoj završnici bio bolji od Budućnosti s 80:77. Najzaslužniji za takav rasplet bio je Pelkić s 16 koševa i 8 skokova.