Španjolci razočarali Nijemce, Larholm za švedski bod

Ivor Krapac • ponedjeljak, 31.01.2005.

Osim norveške pobjede protiv Hrvatske, zanimljiv dan u skupini 2 Svjetskog prvenstva u Tunisu donio je dva boda za Španjolce protiv Nijemaca, čime su se aktualni europski prvaci praktički oprostili od polufinala, te remi u susretu Švedske i SiCG. Šveđane je 17 sekundi do kraja izvukao sedmerac Larholma...

Španjolska je do četvrtog boda u skupini došla s 32:28 (15:12) protiv Njemačke, uz kontrolu većeg dijela utakmice i završno ubrzanje koje je potpuno slomilo Nijemce. Momčad Heinera Branda najbolje se držala u prvih deset minuta, s tri pogotka Olega Velikog za vodstvo od 6:5. No, kad su se Španjolci zahuktali - nije ih bilo lako zaustaviti...

Ključ preokreta bio je Matteo Garralda, s četiri pogotka u odlasku do 14:10, a u završnici prvog poluvremena, nakon što su se Nijemci približili na 14:12, pridružio se i Iker Romero, golom za tri razlike pri odlasku na "veliki odmor".

Slika 1 od 2.

U drugom dijelu Španjolska je držala stečenu prednost, da bi potom Nijemci krenuli u svoj posljednji pokušaj da izbjegnu poraz. Raspucani Holger Glandorf zabio je četiri pogotka u povratku do 20:20 u 41. minuti, no u završnici su presudile dvije nove španjolske serije. Prvo 4:0 za odlazak na 24:20, a u posljednjih deset minuta i 5:2, za nedostižnu prednost od 31:26 manje od dvije minute do kraja.

Garralda je bio daleko najraspoloženiji pojedinac pobjednika, s 11 golova iz 16 udaraca, sve iz igre. Ruben Garabaya i Demetrio Lozano dodali su po šest pogodaka. Nijemcima nije pomoglo osam golova Torstena Jansena ni pet pogodaka Glandorfa; suparnici su ipak imali više prijetnji.

Šveđani i reprezentativci SiCG odigrali su triler s uzbudljivom završnicom. Nakon što su u većem dijelu utakmice hvatali švedsku prednost, igrači iz SiCG došli su na prag pobjede pogotkom Ratka Nikolića za 26:25 pola minute do kraja, da bi Šveđane izvukao iskorišteni sedmerac Jonasa Larholma 17 sekundi prije zadnje sirene, za završnih 26:26. Njima neće biti dovoljno, jer su i dalje na dnu ljestvice, a SiCG vjerojatno neće previše smetati - imaju pet bodova, polufinale je još uvijek jako blizu.

Glavnina susreta prošla je uz vodstvo Švedske, više puta s tri razlike. Na poluvremenu je bilo 15:12, a jednaki razmak držao se do 48. minute. Reprezentativci SiCG su se u završnici vratili u igru serijom od 6:2 za preokret na 25:24, uz dva pogotka Alena Muratovića, no u posljednjim minutama je Larholm dvaput bio precizan iz sedmerca, za 25:25 i konačni rezultat utakmice.

Jonas Källman zabio je šest, a Larholm i Marcus Ahlm po pet golova za Švedsku. Nikolić i Dragan Sudžum bili su najefikasniji za SiCG, s po šest golova, a Marko Krivokapić dodao je dva pogotka manje.