SP 2006.

Iran

Vedran Stilin • utorak, 02.05.2006.

Jedna od najboljih azijskih momčadi koje su se plasirale na Svjetsko prvenstvo stiže s Bliskog istoka. Naravno, riječ je o Iranu. To je reprezentacija kojoj će ovo biti treći nastup na završnici najvećeg svjetskog nogometnog natjecanja, a do sada se mogu pohvaliti samo jednom, ali njima iznimno vrijednom pobjedom…

Iran

Broj stanovnika: 68.200.000
Registrirani igrači: 111.694
Nastupi na SP-u: 1978. (prvi krug), 1998. (prvi krug)
Najbolji rezultat: Treće mjesto u skupini F (1998. godine)
Put do SP-a: Put do SP-a: Prvo su s pet pobjeda i samo jednim porazom prošli skupinu u kojoj su se još nalazili Jordan, Katar i Laos. U drugoj skupini su ih čekali Japan, Bahrein i Koreja te tamo zauzimaju drugo mjesto (iza Japana).
Izbornik: Branko Ivanković (Hrvatska)

Država kojoj je puno ime Jomhuri-ye Eslami-ye Iran do sada je svoje miljenike dva puta gledala na Svjetskim prvenstvima, a ovoga ljeta će im biti treći puta kako će pokušati zagorčati život nekoj od reprezentacija, jer realno gledajući teško će proći u drugi krug natjecanja.

U analima će zauvijek ostati zapamćena njihova zlatna generacija koja je vladala azijskim nogometom od 1968. – 1976. te u tom periodu osvojila tri uzastopna naslova azijskog prvaka. Upravo je ta spomenuta generacija prva izborila nastup na najvećoj svjetskoj smotri 1978. godine. Tada su im suparnici u skupini bili Peru, Nizozemska i Škotska koje su očekivale lagan posao protiv debitanta na SP.

U prvoj utakmici Nizozemska je na krilima fantastičnog Rensenbrinka upisala uvjerljivih 3:0 protiv Iranaca da bi već u svom drugom nastupu azijska momčad otkinula bod favoriziranoj Škotskoj (1:1). Peruanci su uvidjeli da nema šale pa su u svojoj trećoj utakmici upisali uvjerljivu pobjedu 4:1 i tako ostavili Iran na posljednjem mjestu četvrte skupine sa samo jednim osvojenim bodom i gol razlikom 2:8.

Da nije bilo revolucije i početka rata s Irakom krajem 70-ih danas bismo zasigurno imali jednu jaku reprezentaciju koje bi se cijeli svijet bojao. Ovako je nogomet stavljen u drugi plan te je na novo rađanje pričekao početak 90-ih. U reprezentaciju je tada došla nova grupa potkovanih znalaca koji su za kruh zarađivali na europskim terenima. Svakako najveći od njih je bio Ali Daei koji i danas u 37. godini nosi kapetansku vrpcu.

Spomenuta generacija je u kontroverznom doigravanju za Svjetsko prvenstvo 1998. godine izbacila Australiju odigravši 1:1 na domaćem terenu te 2:2 u Melbourneu. To je značilo da veliko slavlje sve ''nogometnije'' zemlje može početi. Ždrijeb im je donio skupinu F u kojoj se osim njih nalazila Savezna Republika Jugoslavija, Njemačka i SAD.

U prvom susretu SRJ je pogotkom Mihajlovića upisala minimalnu pobjedu da bi u drugom kolu Iran došao do povijesnog trenutka njihovog nogometa. 21. lipanj 1998. godine ostat će upamćen kao dan kada su na jednom iznimno bitnom području pobijedili SAD koja im je kroz povijest pokušavala nametnuti vlast zbog općepoznatog naftnog rudnika Bliskog istoka. Estili, a zatim i Mahdavikia postali su uzori dječacima diljem zemlje jer su upravo njih dvojica postigli pogotke vrijedne najveće pobjede koje su si mogli poželjeti.

U posljednjem susretu Njemačka je bila prejaka (2:0) te su Iranci svoj nastup okončali nakon grupne faze. Plasman na treće mjesto F skupine nisu shvatili kao tragediju, naprotiv SAD je ostao iz njih što im je zasigurno jedan od najvećih i najdražih rezultata u nogometnoj povijesti.

Treći izlazak na najveću scenu osigurali su preko Jordana, Katara i Laosa koji su ostali iza njih u kvalifikacijama da bi u dodatnoj skupini zauzeli drugo mjesto iza Japana te se tako izravno plasirali na SP. U Njemačkoj ih čekaju zanimljiva iskušenja protiv Meksika, Portugala i Angole te s obzirom na stečeno iskustvo i uz dirigentsku palicu našeg stratega Branka Ivankovića tražiti put prema osmini finala Svjetskog prvenstva.

Sviđa ti se članak? Podijeli ga!

  • Najnovije
  • Najčitanije

Sportnet Forum

Za komentiranje članaka morate biti prijavljeni kao član Sportnet Kluba. Prijavite se!