SP 2006.

Poljska

Vedran Stilin • utorak, 02.05.2006.

Davne 1938. godine Poljska je prvi puta ugledala svjetla najveće nogometne pozornice u Francuskoj. Tada je sustav igranja još bio nerazrađen pa se odmah nakon jedne utakmice ispadalo iz natjecanja dok bi se u slučaju remija igrali produžeci. Ukoliko i tada ne bi dobili pobjednika odigrala bi se nova utakmica.

Poljska

Broj stanovnika: 38.000.000
Registrirani igrači: 382.350
Nastupi na SP-u: 1938 (prvi krug), 1974 (treće mjesto), 1978 (drugi krug), 1982 (treće mjesto), 1986 (osmina finala), 2002 (prvi krug).
Najbolji rezultat: Treće mjesto 1974, 1982.
Put do SP-a: se do SP-a izborila kroz šestu kvalifikacijsku grupu kao druga najbolja reprezentacija (uz Švedsku) sa samo dva poraza i ukupno osvojenih 24 bodova. Prva je u toj grupi bila Engleska (25 bodova), a treća Austrija (15).
Izbornik: Pawel Janas

Na njihovu nesreću odmah na startu ih je čekao Brazil koji je na kraju i slavio, ali tek nakon produžetaka (6:5). S te utakmice posebno treba istaknuti Wilimowskog koji je zabio čak četiri pogotka, ali uzalud jer na kraju nisu bila dovoljna za prolazak u daljnju fazu natjecanja.

Drugi svjetski rat donio je zastoj u nogometnom razvoju ove velike zemlje pa se na novu priliku čekalo sve do 1974. i SP u Zapadnoj Njemačkoj. Natjecanje su počeli u četvrtoj skupini zajedno s Argentinom, Italijom i prolaznikom Haitijem. Moćna Poljska tada je razorila Haiti (7:0) te u izravnim dvobojima za plasman u daljnju fazu natjecanja svladali Argentinu (3:2) i Italiju (2:1). Drugi dio završili su iza Zapadne Njemačke pa su za treće mjesto igrali protiv Brazila te na kraju slavili 1:0 pogotkom Grzegorza Lata. On je ujedno bio i najbolji strijelac cijelog turnira sa sedam postignutih golova, a uz njega treba još izdvojiti trojac koji je vukao konce reprezentacije - Tomaszewski, Zmuda i Deyna.

Četiri godine kasnije na SP u Argentini zastaju u drugoj grupnoj fazi završivši iza domaćina i Brazila. Njihove gladne apetite tada je morao zadovoljiti još jedan dobar rezultat koji dolazi 1982. godine u Španjolskoj. Prvo su grupnu fazu prošli s jednom pobjedom i dva remija, ostavivši tada iza sebe moćnu Italiju. U drugoj grupnoj fazi igrali su protiv SSSR-a i Belgije gdje također osvajaju prvo mjesto koje im donosi polufinalni sraz s Italijom.

Paolo Rossi pokopao je sve njihove nade postigavši dva pogotka na tom susretu. U borbi za treće mjesto i brončano odličje na putu im je stajala moćna Francuska koju u konačnici pobjeđuju 3:2 te tako ponavljaju rezultat iz 1974. osvajanjem trećeg mjesta.

Meksiko 1986. godine Poljskoj donosi još jedan vrlo dobar rezultat prolaskom kroz grupnu fazu, ali ih je već u osmini finala čekala jedna od najboljih momčadi svih vremena – Brazil. Moćni Južnoamerikanci u tom susretu demonstriraju svu raskoš svog talenta te na kraju dolaze do visoke pobjede 4:0.

16 godina su čekali na novu priliku koja ima se ukazala plasmanom na završnicu u Japanu i Koreji 2002. godine. Skupina sa Južnom Korejom, SAD-om i Portugalom činila se izazovna, ali ne i nepremostiva. Prognoze se uopće nisu ostvarile jer već nakon prvog kruga kući putuju Portugal i Poljska kojima je tako ostalo četiri godine čekanja da osvjetlaju obraz ocrnjen na samom istoku Zemlje. Priliku u Njemačkoj tržit će u Skupini A gdje će se osim njih naći i domaćin te Kostarika i Ekvador.

Osim tih rezultata potrebno je izdvojiti odlične nastupe i na ostalim natjecanjima, prije svih Olimpijskim igrama na kojima 1972. godine u Njemačkoj osvajaju zlato te dva srebra (1976. i 1992.).

Na kraju valja napomenuti kako poljski narod i nema baš povjerenja u trenutni kadar iako su kroz kvalifikacije suvereno prošli izgubivši samo dva puta protiv Engleske.

Sviđa ti se članak? Podijeli ga!

  • Najnovije
  • Najčitanije

Sportnet Forum

Za komentiranje članaka morate biti prijavljeni kao član Sportnet Kluba. Prijavite se!