Odlično poluvrijeme za treću pobjedu

Ivor Krapac, Bruno Blumenschein • četvrtak, 08.12.2005.

Cibona je odličnom igrom u drugom poluvremenu uspjela svladati Olympiacos 74:62 i upisati treću pobjedu. Nakon lošeg otvaranja utakmice, "cibosi" su se u drugih 20 minuta razigrali i potpuno nadigrali izravnog protivnika za plasman u drugi krug Eurolige...

Slika 2 od 2.

Bio je to susret s dva potpuno različita lica momčadi Dražena Anzulovića. U prvom poluvremenu sve je izgledalo jako loše, a tako je krenulo već u prvim minutama - Žižić je dvaput pod obručem poentirao nakon pick&rolla, dok se Papamakarios pridružio s dvije trice za gostujuće vodstvo od 11:4 u petoj minuti. Ni u nastavku nije bilo prave reakcije "cibosa", koji su nanizali nekoliko izgubljenih lopti i završili prvu četvrtinu sa šest poena zaostatka, 22:16 za Olympiacos.

U drugoj četvrtini Anzulović je pokušao usporiti goste iz Grčke zonskom obranom, što je djelomično i urodilo plodom, obzirom da je Olympiacos u tih 10 minuta ubacio samo 13 poena. No, glavni problem "cibosa" i dalje je bio napad - uništavala ih je spora, bezidejna igra, s puno izgubljenih lopti, najčešće u proigravanju pod obruč, a jako malo asistencija.

Goste je psihološki dosta podignuo ulazak, najblaže rečeno, snažnog Sofoklisa Shortsianitisa. "Baby Shaq" se u tom razdoblju istaknuo atraktivnim zakucavanjem i podjednako lijepom blokadom na Markoti, pomogavši svojoj momčadi da se odvoji do 33:22 u 18. minuti.

Slika 1 od 1.

Nije izgledalo dobro, a vjerojatno bi bilo još i gore da igrači Olympiacosa u završnici prvog poluvremena nisu promašili četiri uzastopna slobodna bacanja (Shortsianitis i Agadakos), što je Ciboni omogućilo da tricom Marina Baždarića smanji na pet poena zaostatka (35:30) nakon prvih 20 minuta. Obzirom na prikazanu igru, bilo je to sasvim prihvatljivo.

Početkom treće četvrtine Olympiacos je košem Tyusa Edneyja otišao do 37:30, da bi potom konačno krenuli i "cibosi". Markota je zabio tricu i dvicu za poravnanje na 37:37, Penn ubrzo pogodio za 39:38, prvo vodstvo domaćih na utakmici, a u sličnom, pozitivnom stilu nastavilo se i dalje, sve do 54:47 u posljednjoj minuti ove dionice. Uz čvrstu obranu, napokon se otvorilo i u napadu, s dobrom ulogom već apostrofiranih Penna i Markote, te Bennetta Davisona pod obručem.

Posljednju dionicu odlično je otvorio Damir Rančić, čije dvije trice odvode "cibose" do visokih 60:49. Tu se već vidjelo da će se potonuli gosti teško vratiti, iako je do kraja bilo još puno... Koš Davora Kusa u 38. minuti povisio je stvari na nedostižnih 69:53, što su igrači Olympiacosa do kraja uspjeli tek smanjiti.

Završilo je s 12 razlike, a jedina zamjerka je što se posljednji koš gostiju, pri 74:60 za "cibose", definitivno mogao izbjeći. Žižić je zabio gotovo u posljednjoj stotinki, što bi, u ovako izjednačenoj skupini, možda moglo imati važnu ulogu.