Cibona korak bliže cilju

Bruno Blumenschein • srijeda, 04.01.2006.

Vrlo važnu pobjedu izborila je Cibona u devetom kolu Eurolige. U susretu skupine B u Domu Dražena Petrovića svladala je poljski Prokom iz Sopota sa 71:61. Nakon ove pobjede Zagrepčani imaju pet pobjeda i četiri poraza i sve su bliže ostvarenju cilja - prolazu među 16 najboljih...

Slika 2 od 3.

Peta pobjeda i nekoliko akcija američkog dvojca Penn - Davison je sve što će se pamtiti iz večerašnje pobjede Cibone nad Prokomom. Presudan je bio period u posljednjoj četvrtini kada Davor Kus sa svojih osam poena odvodi Cibonu na 62:54, pet minuta prije kraja susreta. Bila je to prednost koju gosti nisu mogli sustići, te su vukovi prilično rutinski priveli utakmicu sretnom kraju.

Zagrebačka publika niti večeras nije iznevjerila momčad Cibone, te su s igračima na kraju mogli slaviti vrlo važnu, možda i presudnu pobjedu u ovogodišnjoj Euroligi. Početak nije odavao da će Cibona na kraju slaviti jer je Prokom preko Adama Wojcika i Istvana Nemetha održavao prednost od tri poena razlike u prvoj četvrtini. Domaćine je držao vrlo dobri Lukša Andrić, dok je Bennett Davison u nekoliko navrata isforsirao šuteve i pokazao da ovo neće biti njegova večer. Na kraju je postigao 12 poena (5/15 šut) uz 10 skokova.

Upravo su skokovi tijekom cijele utakmice mučili momčad Cibone. Prokom je u nekoliko navrata imao dva skoka za redom u napadu, što ide na dušu cijeloj petorki Cibone, koju je trener Dražen Anzulović potpuno promijenio u drugoj četvrtini.

Slika 1 od 2.

Ulazak Damira Markote umjesto Davisona donio je nešto čvršću igru, a mladi krilni centar je dobro reagirao ubacivši odmah tricu. Prednost od osam razlike, koju su izgradili Mate Skelin i Scoonie Penn, istopila se u posljednjim minutama druge četvrtine kada u kvalitetnu šutersku seriju ulaze vanjski igrači Prokoma, Christian Dalmau i Tomas Pacesas. Serija od 12:0 dovela je Prokom u vodstvo od četiri koša razlike, nakon čega Cibona prelazi u zonsku obranu i do poluvremena drži egal rezultat.

Glavna zamjerka Cibonašima u prvom poluvremenu bila je mekanost u duelima, a osjetio se i manjak utakmica u blagdanskom razdoblju. U trećoj četvrtini ponovno Penn s odličnim ulazom pod koš pokazuje zašto je jedan od najboljih organizatora igre u Europi u ovom trenutku, a Damir Rančić ubačenom tricu odvodi Cibonu na 51:44 u 26. minuti.

Prokom se vraća preko danskog centra Michaela Andersena, koji s pet uzastopnih poena na kraju treće dionice vraća utakmicu u potpunu neizvjesnost s 51:51. Cibona u posljednje tri i pol minute nije postigla niti jedan poen, a neorganiziranost napada bila je na najvišoj razini.

Nakon uspješne posljednje četvrtine, može se zaključiti da će utakmicu još jednom htjeti pogledati samo stručni stožer Cibone, ali peta pobjeda bi mogla biti zlatna vrijedna jer iako svi ističu kako će sedam pobjeda biti potrebno za Top 16, realno bi i brojka od šest uspjeha trebala omogućiti prolazak među 16 najboljih ekipa Starog kontinenta. Vrijedi istaknuti najboljeg strijelca Cibone, Davora Kusa sa 14 poena, dok su po 11 dodali Skelin i Penn (pet asistencija).