Panathinaikosu derbi, Orthez produbio Realovu krizu

Branimir Korać • četvrtak, 05.01.2006.

Prvi susreti devetog kola Eurolige donijeli su veliko iznenađenje u Madridu gdje je Pau Orthez svladao Reala te derbi u Moskvi u kojem je CSKA poražen od Panathinaikosa. U prvim dvobojima hrvatski igrači nisu imali značajnije uloge u neuspjesima svojih klubova...

Slika 3 od 4.

Union Olimpija nije uspjela upisati očekivanu pobjedu protiv Bamberga. Iako su Ljubljančani odigrali odličnih prvih 20 minuta, posebice u obrani, igra im se u drugom dijelu raspala i Nijemci su na kraju odnijeli pobjedu 59:57. Još sredinom treće četvrtine Olimpija je imala činilo se nedostižnih 42:26, u narednih deset minuta Bamberg radi 21:4 i preuzima vodstvo 47:46 na pet minuta do kraja susreta. Pobjedu Bambergu donosi Derrick Phelps polaganjem u posljednjim sekundama.

Kod Olimpije bolji od ostalih bili su Teemuu Rannikko sa 16 poena (5/8) i Yotam Halperin s 13 poena (4/11). Što se tiče naših igrača Vedran Morović ubacio je osam poena u 16 minuta (3/6), Joško Poljak dodao je sedam (2/6) također u 16 minuta uz četiri skoka, a Toni Dijan za 14 minuta dva poena (1/1) i dva skoka. Kod Bamberga Demond Mallet 18 poena (8/15) i pet skokova i Spencer Nelson 12 poena (5/9) i osam skokova.

U pravoj drami u Milanu Spahijin Lietuvos Rytas svladao je AJ Milano 101:95 nakon produžetka. Sedam minuta do kraja četvrte četvrtine Lietuvos je imao visokih 76:59 i činilo se kako je susret riješen. No, domaćin na krilima raspoloženog Vukčevića vraća utakmicu u egal i poenima Fajarda s linije slobodnih bacanja 1.6 sekundu prije kraja poravnava na 88:88. U produžetku Lietuvos ipak preuzima inicijativu i nošen Houseom, Javtokasom i Nielsenom odlazi do pobjede.

Kod Lietuvosa najistaknutiji su bili House s 23 poena (8/14, trice 5/8) i pet ukradenih lopti, Nielsen 21 poen (6/9), Jasaitis s 19 poena (6/11) i sedam skokova te Javtokas s 12 poena (3/3) i 13 skokova. Kod Milana Dante Calabria 26 poena (7/13, trica 6/11) i šest skokova te Diego Fajardo 11 poena (2/3) i osam skokova.

Slika 1 od 2.

Drugu euroligašku pobjedu upisao je Partizan na svom parketu protiv neuvjerljivog Montepaschija 75:73. Cijelim svojim tijekom susret je bio izjednačen, a na kraju je odlučila mirnoća domaćina koji je ipak zasluženo slavio. Montepaschi je pokušao preko Nicole tricom na kraju doći i do pobjede, ali nije mu to uspjelo.

Najbolji Partizanovci bili su kao i obično Dejan Milojević s 24 poena (4/9) i 11 skokova i Uroš Tripković s 18 poena (6/12). Kod gostiju Andrea Pecile 16 poena (6/10) i pet skokova te Rimantas Kaukenas sa 16 poena (4/11) i pet asistencija.

U velikom derbiju skupine C Panathinaikos je u Moskvi svladao CSKA s 89:84. Grci su iskoristili lošu igru Moskovljana u posljednjih deset minuta i predvođeni odličnim Jakom Lakovičem uzeli pobjedu. Susret je odlučila trica Diamantidisa 34 sekunde prije kraja susreta kojom je PAO otišao na četiri poena prednosti.

Kod gostiju bolji od ostalih Jaka Lakovič s 21 poenom (5/11) i pet asistencija i Vasilis Spanoulis s 20 poena (8/14) i pet asistencija. U sastavu CSKA Holden 25 poena (8/19, trica 5/10) i David Andersen 18 poena (9/12) i osam skokova.

Slika 2 od 3.

Važnu gostujuću pobjedu izborila je Unicaja na gostovanju kod Ülkera 83:76. Ülker je ostao na dvije pobjede i sve je dalje od drugog kruga Eurolige dok je Unicaja sa 7-2 sve bliže prolazu. Jose Garbajosa s pet poena u nizu u samoj završnici odveo je Unicaju na lijepih plus osam i osigurao pobjedu.

Garbajosa je susret završio s 15 poena (6/12) i pet asistencija, Daniel Santiago odigrao je utakmicu sezone s 20 ubačenih poena (8/11) i 13 skokova dok je Marcus Brown dodao 19 poena (8/16) i pet asistencija. Kod domaćina Jeff Trepagnier 17 poena (5/8) i Marcus Haislip 11 poena (4/7) i 12 skokova.

Veliko iznenađenje priredio je Pau Orthez koji je produbio krizu Reala slavivši u gostima 83:79. Real već neko vrijeme ne igra dobro što je najbolje iskoristio Orthez ostvarivši veliku gostujuću pobjedu. Susret je riješen u posljednjih pet minuta kada Francuzi serijom 12:0 odlaze od 62:66 na 74:66. Briljirao je Arthur Drozdov koji je ubacio 21 poen (6/8, trica 6/7), a odlični su bili i Loonie Cooper s 18 poena (4/12) i pet ukradenih lopti te Thierry Rupert s 15 poena (6/12) i devet skokova.

U sastavu Reala Louis Bullock 27 poena (5/13) dok je Marko Tomas bio neprimjetan. Za 22 minute ubacio je četiri poena (1/5) uz četiri skoka.