Union Olimpija propustila veliku priliku

Branimir Korać • srijeda, 01.02.2006.

Ciboni je za prolaz umalo bila upitna i toliko željena šesta pobjeda. Situaciju je skoro zakomplicirala Union Olimpija koja je imala na koljenima Climamio, ali nije izdržala. Vrlo neizvjestan dvoboj igran je i u Malagi gdje je Unicaja tek u produžetku svladala Partizan...

Union Olimpija bila je korak do ogromne prilike za plasman u Top 16. Na gostovanju u Bologni kod Climamija vodila je gotovo cijelu utakmicu. U samoj završnici imala je i pet poena prednosti, ali nije izdržala pritisak, izgubila je previše lopti u napadu i na kraju upisala poraz. "Zmajčeki" su izgubili čak 22 lopte, a s takvom igrom gotovo je nemoguće pobijediti. Da je Olimpija slavila, u posljednjem kolu sama bi odlučivala o putniku u Top 16 jer bi u Tivoliju trebala pobjedu protiv Benettona za prolaz. Ciboni onda pobjeda nad Efesom ne bi ništa značila. Ovako...

Najbolji kod Climamija bili su Marco Belinelli sa 16 poena (6/15) i pet ukradenih lopti i Travis Watson s 15 poena (6/11) i 17 skokova. Dalibor Bagarić odigrao je dobru utakmicu ubacivši za 19 minuta 11 poena (5/8). Kod gostiju Yotam Halperin 17 poena (6/10) i sedam skokova i DeMarcus Johnson s 13 poena (5/9) i osam skokova.

Slika 1 od 1.

U Malagi je na pomolu bila prava senzacija. Unicaja, kojoj je pobjeda trebala za borbu za prvo mjesto u skupini, izvukla je pobjedu protiv posljednjeplasiranog Partizana u produžetku 83:79. Počelo je prema očekivanjima. Unicaja je krajem prvog poluvremena imala plus 18 i činilo se kako će to biti lagan posao za Španjolce. No, Partizan se ne predaje i početkom posljednje četvrtine radi čak 13:0 i preuzima vodstvo. U samoj završnici Pepe Sanchez poravnava tricom na 70:70, a Milojević promašuje pobjedu u posljednjim sekundama. U produžetku Unicaja igra bolje i tricom Garbajose odlazi na konačnih 83:79.

Kod Unicaje su se istakli Marcus Brown s 20 poena (4/10) i Stephane Risacher sa 14 poena (6/8). Unicaja je imala dosta problema sa zatvaranjem skoka tako da je Partizan upisao čak 16 napadačkih skokova. Prednjačio je Dejan Milojević s 19 poena (6/14) i 17 skokova (devet u napadu), a Nikola Peković dodao je 15 poena (7/13) i devet skokova.

Panathinaikos je očekivano svladao Pau Orthez s 94:62. Već nakon prve četvrtine koja je završila 30:13 bilo je jasno kako će PAO lako do pobjede. Najbolji kod Grka bili su Jaka Lakovič s 22 poena (8/11) i Dimitrios Diamantidis s 13 poena (4/5) i osam skokova. Kod Francuza Anthony Lux 14 poena (7/10) i osam skokova te Jeff Varem 11 poena (4/9).

Slika 2 od 2.

Rimantas Kaukenas briljirao je protiv Reala i najzaslužniji je za Montepaschijevu pobjedu 77:74. Ovom pobjedom Montepaschi je ostao u igri za plasman u drugi krug natjecanja. Litavac je u posljednjoj minuti ubacio i dva slobodna bacanja za konačnih 77:74, a Hervelle je pokušao tricom odvesti utakmicu u produžetak, ali nije bio precizan. Kaukenas je ubacio 33 poena (9/14) uz pet ukradenih lopti, a uz njega istakao se Vladimer Boisa s deset poena (4/9). Kod Reala Felipe Reyes 23 poena (7/10) i 15 skokova te Axel Hervelle 12 poena (4/6) i šest skokova. Marko Tomas za 31 minutu ubacio je devet poena (2/7) uz dvije asistencije.

CSKA je rutinski svladao Ülker 74:51. Od samog početka susreta Moskovljani su igrali punom snagom pokazavši gostima tko je gazda u Universal Sports Hallu. Nakon prve četvrtine CSKA je vodio 21:8, a uoči posljednje čak 61:36. Najbolji kod CSKA bili su Trajan Langdon s 18 poena (8/13) i pet skokova te Matjaž Smodiš s 12 poena (4/7, sve za tricu). Aleksej Savrašenko dodao je 12 skokova. Kod gostiju Ibrahim Kutluay 16 poena (5/13). Drago Pašalić u 20 minuta ubacio je šest poena (3/7) uz sedam skokova.