Hajduk - Varteks: Nastavljena rasprodaja bodova i ugleda

Bernard Jurišić • subota, 06.05.2006.

Nogometaši Hajduka ostvarili su još jedan slab rezultat u završnici prvenstva. Po tko zna koji put ove sezone, igrači Hajduka prokockali su prednost stečenu u prvom dijelu...

Tražiti riječi kojima bi se opisala bijeda današnjeg Hajduka, iz utakmice u utakmicu postaje veliki izazov. Još jednu u nizu tragikomičnih predstava Hajdukovi igrači zaokružili su u današnjih 90 minuta.

Slika 2 od 3.

Utakmica je sa tribina djelovala gledljivo, u smislu da su obje momčadi dominirale u po jednom poluvremenu i da su se vidjela četiri pogotka. No, onaj tko igra na kladionici, a ove sezone nije prepoznao Hajdukovo "iz 1 u X" ili "iz 1 u 2", ostao je bez značajne svote novce. Hajdukovci su uporno upropaštavali vodstvo iz prvog poluvremena tijekom čitave sezone, dokazujući da nemaju ni snage, ni kvalitete za igrati 90 minuta.

Hajduk je u vodstvo doveo Bartulović u 12. minuti, lijepim volejem s ruba šesnaesterca i to - desnom nogom za 1:0.

Kranjčar prijeti sa 16 metara u 16. minuti, no jedan od najboljih Varaždinaca danas, vratar Mance, efektno brani. Varaždinski vratar bio je na visini zadatka i minutu kasnije, kad je Blatnjakov ubačaj Jelavić glavom poslao pod gredu.

Slika 4 od 5.

U 20. minuti brza kontra Hajduka, Blatnjak šalje dugu loptu za Hrgovića, ovaj ostavlja na udarac Kranjčaru, koji pogađa Šafarića iz dobre pozicije.

Prva Varteksova prijetnja stiže u 33. minuti, kad Novinić dobiva loptu od Pavličića, no njegov udarac Pletikosa zaustavlja. Kad se činilo da se Varteks diže, Hajduk je povećao vodstvo.

Blatnjak ubacuje loptu duboko u šesnaesterac prema Jelaviću, ispred njega Varteksov branič Pokrivač zahvaća loptu koja vara Mancea i odsjeda u mreži za 2:0.

Slika 1 od 2.

Mogao je Hajduk i povećati vodstvo u 43. minuti, kada je nakon sprinta Kranjčar pucao s dvadesetak metara, umjesto da posluži Jelavića na drugoj strani.

Drugi dio otvara udarac Šafarića sa 16 metara u donji desni kut, Pletikosa brani. Kranjčar uzvraća pet minuta kasnije lijepom minijaturom na ulazu u šesnaesterac, no Mance je spreman. U narednoj akciji Jelavić visoko skače u petercu i puca glavom, Mance zaustavlja loptu na gol-liniji.

Tada stiže pogodak koji Varaždince vraća u igru. Igrala se 57. minuta kada je Pokrivač lako dodao loptu Ipši unutar šesnaesterca, ovaj kroz šumu nogu i kroz nespremnog Pletikosu provlači loptu do mreže za 2:1. Sva tri pogotka u dresu Varteksa u karijeri Ipša je zabio - Hajduku.

Slika 3 od 4.

Varteksu je smanjenje bilo veliki podstrek, pa već u 60. minuti Šafarić bombom iz slobodnog udarca s 35 metara opasno prijeti Pletikosi. U 66. minuti Varaždincima gotovo pomaže nespretni Režić, koji je u bezopasnoj situaciji gotovo zakucao loptu u Pletikosinu mrežu.

U 70. minuti Mance brani Hrgovićev udarac s dvadesetak metara, a nakon dvostrukog dodavanja Jertec - Jolić, potonji tjera Pletikosu na efektnu obranu.

Izjednačenje se naziralo, a dogodilo se u 80. minuti. Bartulović ruši Karduma na ulazu u šesnaesterac i iz junaka postaje tragiča utakmice. Nikola Šafarić bez problema zakucava loptu pod gredu za konačnih 2:2.

Hajduk je mogao uzvratiti preko Ercega u 83. minuti, a svu tragikomiku Hajdukove momčadi u jedan udarac sažeo je najgori igrač na terenu, Ivan Režić. Neometan ispred praznih vrata Varteksa, sa pet metara udaljenosti, uspio je pronaći nogu Nikole Pokrivača, umjesto 7 metara široke prazne mreže.

Kraj utakmice malobrojni navijači ispratili su sprdajući se s domaćom momčadi, skandirajući "Šampioni", "Kup je naš!", "Liga prvaka!", "Intertoto!".

Za većinu onih koji obitavaju u Hajdukovoj svlačionici Hajduk je razina koju ne zaslužuju i više nikad neće ni dosegnuti u svojim "karijerama". Valjda su to shvatili i u poljudskim kancelarijama.