Ostali sportovi

Zlato za Deviatovskog i Ferrari, Filip Ude 17.

Ivana Spahija • subota, 28.04.2007.

Trećeg dana Europskog prvenstva u gimnastici održana su dva finala, i to ženskog i muškog višeboja. Talijanka Vanessa Ferrari očekivano je uzela titulu europske prvakinje, a kod muškaraca je slavio Rus Maxim Deviatovski. Naš predstavnik Filip Ude višebojsko finale je završio na 17. mjestu...

Deviatovski je nakon prve dvije sprave bio u vodstvu, ali mu je treća sprava donijela probleme, na preči je dobio ocjenu 13.875, koja ga je spustila na četvrto mjesto. Solidnim vježbama na tlu i preskoku Deviatovski dokopao drugog mjesta prije posljednje sprave, gdje za vježbu na karikama dobio ocjenu 15.100, koja mu je bila dovoljna da uzme zlato ispred Nijemca Fabiana Hambuechena i Rusa Jurija Rizanova, koji je završio na trećem mjestu.

Filip Ude je finale završio na 17. mjestu sa ukupnom ocjenom 86.675. Ude je višeboj otvorio vježbom na karikama za koju je dobio ocjenu 13.575, koja ga je nakon prve odrađene sprave stavila na 23. mjesto. Nakon dvije odrađene sprave, naš gimnastičar nalazio se na odličnom devetom mjestu, jer je za odlično izveden preskok dobio visoku ocjenu 15.500.

Treća sprava donijela je mali pad u poretku našeg gimnastičara, Ude je na jednovisinskim ručama dobio ocjenu 13.925, što mu je nakon treće rotacije bilo dovoljno za 14. mjesto u ukupnom poretku višebojaca. U četvrtoj rotaciji Ude je vježbao na preči, gdje je dobio ocjenu 13.975, a u pretposljednjoj vježbi, onoj na tlu, dobio je solidnu ocjenu 14.500. Vježba na konju s hvataljkama donijela mu je visoku ocjenu 15.500, što mu je u konačnici bilo dovoljno da zauzme 17. mjesto.

Kod žena, zlatna medalja otišla je u ruke Talijanke Vanesse Ferrari, koja je ukupnom ocjenom 61.075 ostavila konkurenciju daleko iza sebe. Drugo mjesto pripalo je Rumunjki Sandri Raluci Izbasi, a brončanu medalju osvojila je Ukrajinka Alina Kozich.

Ferrari je višebojsko finale otvorila vježbom na gredi za koju je dobila ocjenu 15.475, koja joj je donijela drugu poziciju nakon prve sprave, a u vodstvu je bila Ukrajinka Dariya Zgoba. Nakon vježbi na dvjema spravama, Talijanka se probila na prvo mjesto, a Izbasa je odličnom vježbom na gredi zauzela drugo mjesto.

Treća rotacija ponovno je donijela promjene na vrhu, Rumunjka Izbasa je za vježbu na parteru dobila ocjenu 15.475, što joj je bilo dovoljno da preuzme vodstvo ispred Ferrari i sunarodnjakinje Steliane Nistor. Rasplet se dogodio u posljednjoj rotaciji, Ferrari je vježbala na dvovisinskim ručama gdje je dobila odličnu ocjenu, Izbasa je bila nešto slabija na preskoku, a Nistor je pala u vježbi na parteru što joj je oduzelo šanse za medalju i u konačnici donijelo broncu Ukrajinki Kozich.

Sutra su na rasporedu finala po spravama kod muškaraca i žena, a mi ćemo imati dva predstavnika u finalu konja s hvataljkama. Uz Filipa Udea, za europsku gimnastičku medalju borit će se i Robert Seligman.