Ostali sportovi

Dva srebra prvog dana Svjetskog prvenstva

Maja Giljanović • četvrtak, 12.07.2007.

Prvog dana Svjetskog prvenstva za mlađe juniore rođene između 1990. i 1992. koje se do 15. srpnja održava u češkoj Ostravi, hrvatski su predstavnici uprihodili dvije srebrne medalje...

U otvarajućoj je disciplini prvenstva Marin Premeru u bacanju kugle hicem od 20.42 metara osvojio drugo mjesto iza iznenađenja iz Njemačke, Davida Spoerla dok je smatralo se glavni konkurent 16-godišnjem članu Dinamo Zrinjevca Ukrajinac Mikta Nesterenko podbacio i osvojio tek jedanaesto mjesto; treće je pripalo sunarodnjaku mu Dmitru Savickom.

Premeru je (kao i Nesterenko) ove sezone išao preko 21-og metra, ali jučer poslijepodne 5 kilograma teška kugla nikako nije htjela poviše 20.42 bačenih u drugoj seriji. U finale se inače plasirao kao treći s bačenih 19.34 da bi u natjecanju bio konstantan na oko 20.20 - 20.19, 20.12, 20.21, 20.24 (samo je u posljednjoj šestoj seriji ostao dva centimetra kratak za 20 metara). Nijemac je, pak, sasvim neočekivano slavio, a čak bi četiri njegova hica bila dovoljna za najsjajnije odličje koje je osvojio također u drugoj seriji bacivši 21.42 što je njegov osobni rekord te ujedno vodeći ovosezonski rezultat na svjetskim tablicama.

Istim je stopama kolege iz kluba pola sata kasnije krenula Sandra Perković. 17-godišnjakinja je usprkos prvom rezultatu kvalifikacija (52.54) u finalu disk hitnula na 51.25 metara što joj je donijelo drugo mjesto iza nove svjetske prvakinje Julije Fischer. Njemica je svoj novi osobni rekord 51.39 postavila jedinim ispravnim hicem još u prvoj seriji, ali nijedna nije uspjela nadmašiti je.

Perković je uspješno bacila još samo u drugoj seriji (51.19), ali je hitac iz pete bio pet centimetara dulji od Kineskinje Jin YuanYuan koja je osvojila treće mjesto.

U kvalifikacijama su, pak, svoj nastup okončali Stipe Žunić (kugla 17.12), Marko Padovan (100 metara 11.37) i Hrvoje Udiljak (400 metara 50.28) u muškoj te Ana Grbeš (100 metara 12.42), Ida Dančulović (400 metara 57.75), Marina Milković (1500 metara 4:38.82) i Ana Šimić (vis 1.70) u ženskoj konkurenciji.