Hrvatski pečat njemačkom derbiju

Kristian Hohnjec • subota, 18.08.2007.

Subotnje utakmice drugog kola Bundeslige donijele su dva derbija. U dvoboju najvećih rivala na Veltins Areni Schalke je bio bolji od dortmundske Borussije, sva trojica hrvatskih reprezentativaca krenula su od prve minute. Za razliku od Dinama, Bayern je svoje prilike na Weseru znao iskoristiti, te je lako slavio protiv oslabljenog domaćina...

Iako u njemu ne sudjeluje Bayern dvoboj Schalkea i Borussije iz Dortmunda smatra se najvećom utakmicom njemačkog nogometa. Između dvije ekipe vlada veliko rivalstvo, antagonizam. Nakon što je Schalke prošle sezone u završnici izgubio naslov od Stuttgarta, u tu su čast navijači Borussije organizirali veliku proslavu. Ne treba spominjati da je Veltins arena bila dubkom puna. Ivan Rakitić zaslužio je mjesto u početnoj postavi nakon pogotka u bundesligaškoj premijeri, dok se Mladen Petrić i Robert Kovač smatraju standardnima u redovima Borussije.

Rakitić bolji od Petrića i Kovača

Sam početak je nagovijestio odličnu utakmicu. Već u drugom minuti trese se dortmundska greda, iz slobodnog udarca ubacio je Christian Pander, a Kevin Kuranyi u dva pokušaja ne uspijeva svladati Weidenfellera. Ipak vodstvo domaćina stiže brzo, već u 11. minuti. Novi ubačaj Pandera realizirao je na drugoj vratnici glavom Marcelo Bordon, prethodila je pogreška Diega Klimowicza. Dvadeset minuta kasnije već je 2:0, još je jednom u glavnoj ulozi odličan pucač, branič Pander.

Slika 1 od 2.

Prekršaj Roberta Kovača na 20-ak metara od vrata pokazao se kobnim, prvo mu je žuti karton dodijelio Knut Kircher, a zatim je Pander sjajnim udarcem povećao vodstvo. Gol za 3:0 stigao je u 59. minuti, Bajramović je odlično centrirao, a Gerald Asamoah izmaknuo Kovačevoj pažnji, te u padu glavom zakucao loptu pod gredu. Od Borussije smo vidjeli malo, ipak u 66. minuti došli su do počasnog pogotka kada je ubačaj Dedea u gol spremio rezervist Nelson Valdez. Konačan rezultat postavlja Kevin Kuranyi 12 minuta prije kraja na asistenciju Levana Kobiashvilija.

Do kraja susreta domaćin je propustio nekoliko dobrih prilika, a gostujući Kruska je morao izaći iz igre zbog drugog žutog kartona. Ivan Rakitić igrao je vrlo aktivno i dobro do 82. minute kada ga je zamijenio Özil. Najbolju akciju imao je na početku prvog poluvremena, kada je prošao kroz dvojicu gostujućih igrača, no udarac mu je skinuo Weidenfeller. Mladen Petrić mnogo se nudio i trčao u 90 minuta, ali je ostao bez opipljivijeg učinka. Robert Kovač također je odigrao cijelu utakmicu, međutim ponovno nesigurno i loše. Naš stoper daleko je od reprezentativne forme i skoro okupljanje Bilićevih igrača dobro će mu doći.

Potop Werdera

Kakvu priliku Dinamo ima, odnosno koliko je Werder trenutno slab dobro je ilustrirao Bayern. Domaćin se na Weseru držao u prvih pola sata, međutim nakon toga krenuo je potop. Utakmicu je usmjerio nepotreban start Pasanena na Luci Toniju u 31. minuti. Siguran realizator kaznenog udarca je Franck Ribery. Već na startu drugog poluvremena Toni postavlja 2:0, asistirao mu je Hamit Altintop, koji je na poluvremenu zamijenio ozlijeđenog Miroslava Klosu. Talijanski centarfor se Altintopu za asistenciju odužio u 79. minuti, kada Turčin zabija za velikih 3:0.

Završni udarac momčadi Thomasa Schaafa zadali su Lell i strijelac Ottl tri minute prije kraja. Oba Dinamova "krvnika" danas su krenuli od prve minute, a Schaaf je umjesto nezadoljavajućeg Carlosa Alberta na teren poslao Juricu Vranješa. Naš je igrač bio ponajbolji Werderovac do 61. minute, kada je zamijenjen zbog taktičkih razloga.

Sastav Werdera: Wiese - Pasanen, Mertesacker, Naldo, C. Schulz - Baumann - Vranješ (61. Carlos Alberto), D. Jensen - Diego - Sanogo, Hugo Almeida (61. Schindler).

Od ostalih susreta ističemo poraz aktualnog prvaka Stuttgarta u Berlinu. Švabe je u vodstvo doveo rani gol Thomasa Hitzlspergera, no Hertha je u drugom poluvremenu preokrenula rezultat pogocima Chaheda, Fathija i Okoronkwa. Josip Šimunić i Srđan Lakić nisu bili među igračima koji su kandidirali za utakmicu, dok je Andre Mijatović za Arminiju odigrao od početka do kraja. Što se naših igrača tiče spomenimo još da se 18-godišnji lijevi vezni Krešo Ljubičić našao na klupi Eintrachta iz Frankfurta. Ljubičić je inače standardan član naše juniorske reprezentacije i vrlo obečavajući igrač.

Bundesliga, 2. kolo, 18.8.2007, rezultati:
Werder - Bayern 0:4 (Ribery 31`, Toni 51`, Altintop 79`, Ottl 87`)
Schalke - Borussia D. 4:1 (Bordon 11`, Pander 31`, Asamoah 59`, Kuranyi 78`; Valdez 66`)
Hertha - Stuttgart 3:1 (Chahed 51`, Fathi 67`, Okoronkwo 81`; Hitzlsperger 15`)
Hansa - Nürnberg 1:2 (Orester 63`; Galasek 16`, Kluge 25`)
Duisburg - Wolfsburg 1:3 (Lavrić 88`; Marcelinho 41`, Madlung 52`, Radu 72`)
Arminia - Eintracht 2:2 (Kucera 68`, Wichiniarek 80`; Meier 87`, Russ 89`)