Alkmaar silovito u novu sezonu

Maja Giljanović • subota, 18.08.2007.

Lani razočaravajuće trećeplasirana, kratkih rukava i u Kupu, Van Gaalova momčad AZ-a prvo je kolo nizozemske Eredivisie otvorila uvjerljivom pobjedom od 4:0 nad novim prvoligašem VVV Venlom...

Prošle sezone osvojeno drugo mjesto Eerste divisie slabašna je momčad utemeljena još 1906. godine okrunila pobjedivši (3:0) u svibanjskom doigravanju Waalwijk, ali trobodu s DSB stadiona sasvim se sigurno nisu nadali ni u najluđim snovima.

Alkmaar je inače u novu sezonu ušao bez karizmatičnog kapetana Shote Arveladzea kojem je uprava dala odriješene ruke za još jedan, u pomalo već poznim nogometnim godinama (34), unosan transfer u španjolski Levante. Devetku gruzijskog reprezentativca preuzeo je pak mlađahni Ari Ferreira pristigao ovog ljeta za pet milijuna eura iz švedskog Kalmara.

21-godišnji se Brazilac odmah uvukao navijačima pod kožu dvaput se večeras upisavši među strijelce; Venlo je, pak, načeo u 6. minuti Agustien, a potom je Ari u 32. te u 58. iz jedanaesterca odveo AZ do nedostižne prednosti prije nego je Sarajlija Haris Medunjanin u 79. zabio za konačnih 4:0.

Uvjerljive su pobjede na gostovanjima s druge strane upisali Groningen i Twente. Lani osmoplasirani, ali zahvaljujući play-off sustavu ove sezone sudionik Kupa Uefe, Groningen je poveo na samom isteku poluvremena golom Srbina Gorana Lovre, a da se Bredi loše piše bilo je jasno u 50. minuti nakon isključenja Mtilige. Do konca su se još među strijelce upisali Nevland u 73. i Fledderus u posljednjoj minuti.

Twente je, pak, do pobjede nad Excelsiorom doveo N´Kufo. Švicarski reprezentativac kongoanskog porijekla je vodeći gol postigao u 10. minuti, a za podjelu vodstva na listi strijelaca s Arijem pobrinuo se i sam zabivši drugi pogodak iz kaznenog udarca u 71. minuti.

Drugi remi prvog kola, jer sinoć je na otvaranju prvenstva Heerenveen odigrao 0:0 s Willemom II, su na Goffertstadionu u Nijmegenu upisali i NEC te Roda. Momčad Marija Beena je povela u 39. minuti golom novopridošlice iz De Graafschapa, Van Beukeringa i činilo se mirno kontrolirala susret kadli u 85. minuti 19-godišnji Belgijanac na posudbi iz Anderlechta Roland Lamah odnosi put Kerkradea vrijedan bod.

Sutra se igraju četiri utakmice, a redom PSV, Ajax i Feyenoord gostuju kod Heraclesa, De Graafschapa odnosno Utrechta.

Eredivisie, 1. kolo:
Heerenveen - Willem II 0:0, AZ - Venlo 4:0, NAC - Groningen 0:3, Excelsior - Twente 0:2, NEC - Roda 1:1