Ajax u gaziteljskoj formi

Maja Giljanović • nedjelja, 19.08.2007.

Jučerašnjem izazovu Alkmaara koji je na svom terenu s 4:0 sredio Venlo, prošlogodišnji nizozemski doprvak Ajax je na gostovanju kod De Graafschapa odgovorio dvostrukom porcijom dojučerašnjem drugoligašu...

Henk ten Cateovi su igrači na najbolji mogući način stavili po strani razočaravajući poraz od praške Slavije na amsterdamskoj Areni u prvoj utakmici trećeg pretkola Lige prvaka i prvaka Eerste Divisieje prošle sezone smlavili s 8:1. Gostima je trebalo punih 35. minuta da povedu pogotkom Klaas Jana Huntelaara, a nakon povratka s odmora na kojeg je Ajax otišao s u 42. minuti podebljanim vodstvom Suareza, špina se otvorila.

U drugom je dijelu Maduro u razmaku od samo pet minuta dvaput pospremio loptu u De Graafschapovu mrežu da bi teniskih 6:0 osigurali Kennedy te ponovno Huntelaar. 24-godišnji je napadač Oranjea (nije ga Van Basten doduše pozvao za prijateljski susret sa Švicarcima u srijedu) u posljednjoj minuti zabio svoj treći odnosno četvrti pogodak iz kaznenog udarca u nadoknadi vremena. Gol Van den Ouwelanda u 73. minuti teško da je donio ikakvu utjehu 11 000 navijača na rasprodanom De Vijverbergu.

Pobjednički je sezonu otvorio i prvak PSV. Koemanova se momčad podosta pomučila na gostovanju kod Heraclesa i na koncu slavila pogotkom mlade nade Ibrahima Affelaya u 83. minuti. 24-godišnji novopečeni reprezentativac (debitirao protiv Slovenije u ožujku) je trasirao put prema pobjedi favoriziranog, ali još uvijek poprilično zarđalog trostrukog uzastopnog prvaka prije nego je tri boda potvrdio Zonneveld u sudačkoj nadoknadi vremena.

U Rotterdamu se, pak, zasigurno nadaju da je današnja gostujuća pobjeda Feyenoorda kod Utrechta znak sasvim drugačije sezone od razočaravajuće lanjske koju je prvi nizozemski klub na krovu Europe (1970.) podsjetimo okončao na smiješnom sedmom mjestu. Gosti su poveli u 24. minuti kada vratar Grandel traljavo reagira na Bruinsov udarac s 20-tak metara, a da trobod ne dođe u pitanje pobrinuo se Hofs pogotkom pola sata prije kraja. Konačnih, pak, 3:0 postavlja povratnik iz Bayerna u domovinu (1997. je iz Vitessea otišao put Primere u Tenerife pa Deportivo) Roy Makaay u 85. minuti.

Pobjedu na strani izborio je također i klub iz Arnhema kod Sparte. Lani 13. momčad lige je vodila pogotkom Disselsa iz 19. minute da bi žuto-crni najprije poravnali u 76. (Van der Schaaf), a potom preokrenuli preko Swertsa u 82. minuti.

Eredivisie, 1. kolo:
De Graafschap - Ajax 1:8, Heracles - PSV 0:2, Utrecht - Feyenoord 0:3, Sparta - Vitesse 1:2