1. Hrvatska nogometna liga, 8. kolo, 15.09.2007., Split, Gradski stadion u Poljudu, gledatelja: 4.000
Suci: Bruno Marić (Daruvar), Lušetić (Cerovlje), Faletar (Bjelovar)
Ivan Conjar 48'
Varaždin

Hajduk - Varteks: I dalje s puno muke

Bernard Jurišić • subota, 15.09.2007.

Hajduk je pobijedio Varteksa na Poljudu, ali ni nakon reprezentativne pauze dojam je da splitska momčad ne izgleda ništa posebno bolje i razigranije nego na startu prvenstva. Splitska momčad u prvom je dijelu došla do značajne prednosti, no konačna presuda stigla je tek minutu prije kraja...

Maris Verpakovskis
55'

Krešimir Makarin
58'
Dražen Besek

Već u prvom napadu Hajduk se lišio rezultatskog pritiska. Nikola Kalinić lijepo je prošao po desnoj strani i ušao u šesnaesterac, njegov udarac vratar Mađarić je kratko odbio, a mladi Hajdukov napadač odbijanac je spremio u mrežu za 1:0.

Sramotan piromanski ispad

U 53. minuti nekoliko piromana na sjevernoj tribini zapalilo je nekoliko stolica i izazvalo nekoliko požara, potjeravši dio gledatelja na suprotnu stranu tribine. Sramotan je to ispad nekolicine huligana, koji su u vremenu dok Hrvatska žali za herojima vatrogascima iz tragedije na Kornatu osramotili i Torcidino i Hajdukovo ime, a svoja su imena kukavički sakrili u masi. Kolege poginulih umjesto mirnog dana, morali gasiti proizvode njihovog debilizma i divljaštva. Ako dotični već toliko vole vatru, neka se prijave dobrovoljno je gasiti preko ljeta, umjesto da stvaraju nepotrebni posao ionako premorenim vatrogascima i uništavaju imovinu koja nije njihova.

Dvije minute nakon pogotka, Bartolović je mogao povećati prednost. Peraić je ubacio s desnog boka, a Hajdukov napadač iznenada se našao sam na 7 metara od mreže. No, njegov udarac glavom bio je loš.

Prvu akciju loših gostiju u prvom dijelu priredio je u 24. minuti Prahić. Mladi reprezentativac je oduzeo loptu na centru i krenuo u kontru, pravovremeno uposlio Mumleka, koji brzopleto završava akciju napreciznim udarcem.

Uzvraća Hajduk, Andrić iz slobodnog udarca ubacuje na glavu Živkovića, ovaj prebacuje na drugu vratnicu gdje Bartolović s metra udaljenosti pogađa vratara umjesto mreže. No, ona se ipak trese već u sljedećem napadu.

Rukavina "podvaljuje" loptu za Kalinića, koji izlazi sam pred Mađarića, a vrataru gostiju ne preostaje ništa nego srušiti ga. Čist jedanaesterac kojeg napadač Hajduka realizira sigurno i mirno za 2:0.

Slika 1 od 2.

Potom je zaredala serija od četiri žuta kartona, po dva na obje strane, te dva Hajdukova loše izvedena slobodna udarca iz obećavajućih situacija. Hajduk je prilično lako došao do prednosti, koju je još lakše održao do odmora.

No, već na startu drugog dijela Varteks je utakmicu opet učinio zanimljivom. Novi Brazilac, debitant Fabio Gilvan do Nascimento Silva napravio je munjeviti slalom desnim bokom i ostavio loptu Conjaru, koji ulazi u šesnaesterac i lako matira Tomića za 2:1.

Slika 2 od 3.

Već u narednoj minuti Hajduk je opet mogao voditi s dva razlike. Bartolović je pronašao usamljenog Rukavinu u šesnaestercu, no Šibenčanin je još jednom tražio kompliciranije rješenje i šansa je propala.

Minutu prije izlaska, Nikola Kalinić glavom je u padu pogodio vanjski rub vratnice, a potom se uz veliki pljesak preselio u svlačionicu. Svoj je dio posla odradio odlično i još jednom dokazao kakav je vrhunski potencijal za hrvatsku nogometnu budućnost.

Slika 3 od 4.

U 61. minuti Andrićev korner Živković šalje prema mreži, no Papa spašava svoju momčad na gol-liniji. Već u protunapadu Papa je snažno opalio s 18 metara volejem, no neprecizno. Sve razigraniji Brazilac Fabio u 67. minuti osvaja loptu u blizini Hajdukova šesnaesterca i ostavlja je Prahiću, čiji udarac Tomić uspijeva ukrotiti.

Pred sam kraj, maratonac Rubil oduzima jednu loptu i odlično proigrava Rukavinu, koji izlazi sam pred Mađarića i propušta prigodu zaključiti susret.

Slika 4 od 5.

To nije propustio učiniti Florin Cernat, kad se napokon uspio izboriti za izvođenje slobodnog udarca na 18 metara. Preko zida u suprotni kut, Mađarić je nemoćan, 3:1 za Hajduk.

Utakmica je time zaključena, Hajduk je ubilježio tri boda, no igra još uvijek nije na razini onoga što se od ovako skupe i imenima kvalitetne momčadi očekuje.