4:0 Slaven Belupo
Slaven Belupo

Farmaceuti riješeni, na redu Kopljanici

Tomislav Pacak • subota, 15.09.2007.

Slaven Belupo trebao je biti ozbiljan test prvaku i vodećoj momčadi prvenstva, zagrebačkom Dinamu, no Modri su derbi osmog kola s lakoćom riješili u svoju korist. Predvođeni reprezentativcima Modrićem i Balabanom, Zagrepčani su slavili s 4:0 i upisali 28. pobjedu u nizu, što dovoljno govori o nedodirljivosti unutar hrvatskih granica...

Krunoslav Jurčić

Pred 15-ak tisuća gledatelja, koje je privuklo nekoliko razloga - besplatan ulaz, lijepo vrijeme i humanitarni karakter utakmice (gledatelji su dobrovoljno davali priloge za obitelji nesretno preminulih vatrogasaca) - Dinamo je pokazao Koprivničancima da ni oni nisu blizu klase Modrih, iako su u dosadašnjem dijelu HNL-a plijenili dobrim igrama. Reprezentativci Dinama bili su iznimno raspoloženi, Boško Balaban i Luka Modrić već su u prvom dijelu donijeli Dinamu uvjerljivih 3:0, pa je drugo poluvrijeme bilo samo odrađivanje posla u kojem se među strijelce upisao i Pokrivač za konačnih 4:0.

Slika 1 od 2.

Sami početak utakmice dao je čak nadu neutralnim promatračima da bi Belupo uistinu i mogao biti tvrđi orah nego većina maksimirskih gostiju. U drugoj minuti Ronald Šiklić izvrsno je pucao s vrha šesnaesterca, ali istaknuo se i Georg Koch dobrom intervencijom.

Međutim, ambiociozan početak gostiju neslavno je završio već u devetoj minuti. Krasna akcija Dinama, i to na postavljenu obranu Slaven Belupa, rezultirala je vodstvom od 1:0. Pokrivač i Sammir loptu su doveli od centra do Modrića na lijevom krilu, modra desetka fino je ubacuje na drugu stativu gdje je Boško Balaban gura u mrežu za vodstvo Dinama i slavlje glasnih i raspoloženih Boysa. Belupo je tako još jedna u nizu momčadi koje niti 15 minuta nisu izdržale protiv napada Dinama, samo je Cibalia ove sezone na Maksimiru izdržala malo dulje.

Slika 2 od 3.

Dinamo, dakako, nije promijenio način igre nakon gola, i dalje je Dinamova sredina lomila protivnika, a za završnicu je bio zadužen Balaban. Tako je u 20. minuti, nakon pogreške obrane gostiju, Balaban ušao u šesnaesterac i opalio s 15 metara, a lopta se nakon "flipera" između stative i neraspoloženog Iveše odbila u korner.

U 26. minuti stativa nije spasila Ivešu, niti je on spasio Slaven Belupo. Balaban je dobro izveo slobodan udarac s 25 metara, a lopta je odsjela u desnom kutu Slavenovog gola. Bez obzira na dobar udarac Dinamove "devetke", gol svakako ide na duši i Iveši, kojem "slobodnjaci" očito ne leže.

Slika 3 od 4.

U 28. minuti Jurić je dobro prošao po desnoj strani i ubacio za Vručinu koji dobro puca iz okreta, ali opet je raspoložen Koch. Ako je i bilo kakvih dvojbi, utakmica je lišena rezultatske neizvjesnosti u 35. minuti. Modrić je izveo slobodan udarac, a Poldrugač sasvim nepotrebno u skoku odguruje Balabana, što Vitković s pravom kažnjava najstrožom kaznom. Modrić je, po običaju, bio siguran, Iveša je ostao bez šanse, pa je Dinamo na odmor otišao s više nego ugodnih 3:0.

Drugi je dio, očekivano, bio uspavanka. Dinamo se čuvao za Ajax, Slaven je težio počasnom pogotku, ali uglavnom mu nije bio ni blizu. Malo su se Modri razbudili kada je semafor otkucao sat vremena igre. Prvo je Sammir nakon lijepog slaloma uposlio Vugrinca čiji udarac ljevicom brani Iveša, a nakon toga dva puta opasno prijeti Modrić. Prvo je s 30-ak metara natjerao Ivešu da izbaci loptu u korner, a potom u prodoru s 20-ak metara pucao ravno u koprivničkog vratara.

Slika 4 od 5.

Nakon tih par bljeskova, utakmica se vratila u monotoni ritam - Slaven se trudio, Dinamo je, pak, u drugoj, ili možda prvoj brzini održavao stečenu prednost.

U 66. minuti Poljak je natjerao Kocha na još jednu dobru intervenciju, a nakon toga su zamjene s obje strane dodatno usporile ritam dvoboja, pa smo do kraja vidjeli malo toga vrijednog spomena. Ipak, i u takvom ritmu Dinamo je postigao još jedan pogodak. Lijepo su kombinirali Balaban i Šokota koji upošljava Pokrivača na lijevoj strani šesnaesterca, a Dinamova "šestica" udarcem u prvi kut postavlja konačnih rezultat.

Dinamo se tako s relativno laganih 4:0 ugrijao za utakmicu s Ajaxom, a Slavenu preostaje da sreću traži protiv drugih momčadi. Protiv Dinama, ionako, sreću nije našlo prošlih 28 protivnika u HNL-u...