Arsenal impresivan, Eduardo odličan

Marin Vuković • subota, 22.09.2007.

Derby County je u Londonu potpuno nadigran od strane Arsenala za kojeg je napokon od prve minute zaigrao i Eduardo da Silva. Liverpool je još jednim remijem počeo kvariti sjajan dojam iz prva četiri kola, dok je Reading nakon tri uzastopna poraza odlučio jednom i pobijediti. Svih 90 minuta utakmice odigrao je ponovno i Vedran Ćorluka...

Arsenal je na Emiratesu ugostio Derby County i održao mu 90-minutnu prezentaciju moći kakva i priliči susretu prvoplasirane i pretposljednje momčadi Premiershipa. Momčad koja je prošle sezone umirala ljepoti, a zaboravljala na pogotke, u početnih se šest utakmica ove sezone pokazala daleko najefikasnijom ekipom Premiershipa, iako je odlaskom Thierryja Henryja izgubila glavnu udarnu iglu.

Eduardo da Silva je napokon dobio priliku zaigrati od prve minute i to u paru s Emmanuelom Adebayorom, dok je Robin Van Persie ovaj put ostao na klupi. Naš je reprezentativac iskoristio priliku i odigrao vrlo dobru utakmicu. Iako ćemo na prvijenac u Premiershipu još malo pričekati, Eduardo je upisao asistenciju i izborio jedanaesterac te svojim potezima pokazao kako nije zalutao među topnike.

Mrežu Derby Countyja načeo je već u desetoj minuti Abou Diaby prekrasnim pogotkom s ruba šesnaesterca, gostujući vratar mogao je samo nemoćno gledati kako lopta odsjeda u gornjem lijevom kutu njegova gola. Petnaest minuta kasnije započeo je show Emmanuela Adebayora, koji je postigao prvi od svoja tri pogotka na današnjoj utakmici.

Odmah na početku drugog poluvremena Matt Oakley ispušta iz vida Eduarda i zaustavlja ga na jedini mogući način, povlačenjem za dres, a za glavnog suca nije bilo dvojbi te je pokazao na bijelu točku. Siguran izvođač bio je Adebayor i povisio vodstvo Arsenala na 3:0. U 70. minuti Eduardo se našao na rubu kaznenog prostora, pokušao izboriti poziciju za udarac, no odlučio se na asistenciju za Cesca Fabregasa koji sjajnim udarcem s 20 metara para mrežu Derbyja.

Devet minuta kasnije Adebayor je zaključio svoj hat-trick pravim majstorstvom, smirio prsima tešku loptu i zatim natjerao u očaj gostujuću obranu. Arsenal će i nakon ovoga kola ostati vodećom momčadi Premier lige, a današnjom je pobjedom već povećao prednost ispred Liverpoola.

Vedran Ćorluka već je ranije izborio status standardnog prvotimca Manchester Cityja, pa je i u ovome kolu započeo susret od prve minute. Iako je prvo poluvrijeme susreta na Craven Cottageu proteklo u dosta nezanimljivom nadmetanju, na kraju su gledatelji ipak svjedočili pravoj golijadi. Dvaput je Fulham ispuštao izborenu prednost, a zatim na kraju utakmice morao spašavati i jedan bod.

U 14. minuti Simon Davies dovodi domaće u vodstvo, ali do kraja poluvremena gosti ipak uspijevaju izjednačiti prvim pogotkom Martina Petrova u dresu Manchester Cityja. Odmah početkom drugog dijela Fulham ponovno vodi golom Hameura Bouazze, no zatim u samo deset minuta između 50. i 60. slijedi preokret. Emile Mpenza i još jednom Petrov donose vodstvo Cityju. Kako gosti ipak ne bi odnijeli cijeli plijen pobrinuo se Danny Murphy pogotkom za Fulham 15 minuta prije kraja utakmice.

Vrativši se ponovno svojem sistemu rotacije igrača Rafael Benitez je ponovno počeo ići na živce navijačima Liverpoola. U posljednja je dva kola iz početne momčadi izostavio Fernanda Torresa i, slučajno ili ne, obje utakmice Redsi su odigrali neodlučeno bez postignutog pogotka. Liverpool je i dalje uz Arsenal i Blackburn jedina neporažena momčad Lige, no već sada za topnicima zaostaju četiri boda, a na samo bod zaostatka stigao je i Manchester United usprkos najlošijem otvorenju sezone otkad postoji Premier liga.

Neodlučeno je završen i susret Middlesbrougha i Sunderlanda koji je otvoren brzim pogotkom gostiju već u 75. sekundi igre. Domaćina u igru vraća Julia Arca pogotkom glavom u 15. minuti. Arca je inače bivši igrač Sunderlanda te nakon pogotka nije slavio, baš poput Cristiana Ronalda ove srijede u Ligi prvaka.

U 67. minuti Stewart Downing dalekometnim udarcem donosi potpuni preokret Middlesbroughu i, barem se tako činilo, pobjedu koja bi ih odvela u sigurnost sredine ljestvice. Osmijeh s lica Garetha Southgatea ipak je skinuo Liam Miller lijepim pogotkom u posljednjoj minuti utakmice.

Reading bi barem tjedan dana trebao nešto lakše disati nakon što su u susretu protiv Wigana prekinuli niz od tri poraza za redom i stigli do druge ovosezonske pobjede. Domaćin je do bodova također stigao u dramatičnoj završnici pogotkom Jamesa Harpera. Prethodno je Kitson doveo Reading u vodstvo, a Bent izjednačio za goste.

Preostalih pet utakmica sedmoga kola na rasporedu je sutra, a svakako najveću pozornost privlači gostovanje Chelseaja na Old Traffordu, prvi put nakon odlaska Josea Mourinha.

Premiership, 7. kolo, 22.09.2007:
Arsenal - Derby County 5:0, Middlesbrough - Sunderland 2:2, Liverpool - Birmingham 0:0, Reading - Wigan 2:1, Fulham - Manchester City 3:3.