Kranjčar strijelac, Ćorluka se ozlijedio

Marin Vuković • subota, 29.09.2007.

U nevjerojatnom festivalu pogodaka Portsmouth je na Fratton Parku svladao Reading, a jedan od čak sedam pogodaka domaćina postigao je i naš Niko Kranjčar, uz izboreni jedanaesterac. Vedran Ćorluka ponovno je bio dijelom prve jedanaestorice Manchester Cityja, ali je zbog ozljede za njega utakmica ranije završila, dok zbog problema s preponama Eduarda da Silve danas nije bio u momčadi Arsenala...

Iako su nas klubovi Premiershipa navikli na činjenicu da rijetko koja utakmica završava rezultatom 0:0, kada u 90 minuta nogometnog nadmetanja lopta čak jedanaest (!) puta odsjedne u mreži tada već možemo pričati o pravoj golijadi. U vrlo uzbudljivom susretu Portsmoutha i Readinga vratari su imali pune ruke posla, a gledatelji su mogli uživati u sjajnoj predstavi s mnoštvom preokreta koja je na kraju začinjena odličnom igrom i trećim pogotkom Nike Kranjčara u engleskom Premiershipu.

Počelo je već u sedmoj minuti pogotkom Benjanija Mwaruwarija, a nastavilo se pola sata kasnije kada je Portsmouth bolju igru i dominaciju okrunio novim pogotkom istoga strijelca. Činilo se da su domaćini na putu do lake pobjede, no minutu prije odmora Liam Rosenior smanjuje za Reading, a odmah po početku nastavka David James dodaje novu vratarsku pogrešku svojoj bogatoj kolekciji i Dave Kitson vraća Reading u život.

Sedam minuta kasnije Hermann Hreidarsson vraća minimalnu prednost Pompeyu, a James se potom iskupljuje obranivši jedanaesterac Nickyju Shoreyu. U 70. minuti Mwaruwari svojim trećim pogotkom ponovno vraća prednost domaćina na dva pogotka, a pet minuta kasnije Kranjčar podiže na 5:2 nakon ubacivanja Seana Davisa.

Niti tu nije bio kraj, već u 79. minuti gosti odgovaraju pogotkom Shanea Longa, ali odmah potom i primaju pogodak Davisa za 6:3. Kada se činilo da će to biti i konačan rezultat utakmice, u posljednjoj minuti vidjeli smo još dva pogotka. Prvo je Niko Kranjčar povučen u šesnaestercu, a iz kaznenog udarca pogađa Sulley Muntari, da bi zatim konačnih, nevjerojatnih 7:4 postavio Shorey.

Uz neusporedivo manje golova, ali jednako uzbudljivo bilo je i na Upton Parku, gdje je vodeći Arsenal došao na noge gradskom rivalu West Hamu. Čekićari više nisu momčad iz prošle sezone koja se grčevito borila za opstanak, pa su Topnicima pružili velik otpor i usprkos porazu dobro ih namučili. Jedini pogodak na utakmici postigao je Robin van Persie već u 12. minuti, glavom nakon ubacivanja Alexandera Hleba. Dodatne probleme Arseneu Wengeru donijet će i ozljeda Emmanuela Adebayora koji je bio prisiljen napustiti travnjak u završnici susreta i pridružiti se sada već brojnom društvu na popisu Arsenalovih "ranjenika".

Slika 1 od 2.

Vedran Ćorluka ostao je ležati na travnjaku u 57. minuti utakmice protiv Newcastlea, pri rezultatu 2:1 za Manchester City, nakon čega je zamijenjen Nedumom Oduohom. Čini se kako je posrijedi ozljeda prepona, no točnije informacije bit će poznate tek nakon dodatnog pregleda.

Newcastle je poveo u 29. minuti pogotkom Obafemija Martinsa i činilo se da će nastaviti s nizom uspješnih rezultata koji su ga i doveli do petog mjesta Premiershipa. Prednost su uspjeli održati tek devet minuta, kada Martin Petrov ponovno vraća utakmicu na početak. Drugo je poluvrijeme City otvorio pogotkom Emilea Mpenze, a danas odlični Brazilac Elano potvrdio je zasluženu pobjedu domaćina tri minute prije kraja precizno izvedenim slobodnim udarcem.

Prema svemu sudeći Roman Abramovič se debelo preračunao kada je odlučio uručiti otkaz Joseu Mourinhu. Niti deset dana nakon odlaska portugalskog trenera tribine nisu zaboravile na trag koji je ostavio u londonskom klubu, pa su brojni gledatelji na Stamford Bridgeu nosili majice ili transparente s porukama zahvalnosti. Nakon nove blijede predstave Chelseaja pod vodstvom Avrama Granta plava je momčad u svlačionicu ispraćena zvižducima i pogrdnim riječima, a domaćin je uz to prosuo još dva boda u utrci za naslov prvaka.

Sedamnaestoplasirani Fulham pokazao se pretvrdim orahom za Chelsea te je utakmica završena neodlučeno, bez pogodaka. Da stvar bude gora po domaćina, dodatne probleme Grantu, ali i engleskom izborniku Steveu McClarenu donijet će ozljeda Johna Terryja koji je slomio jagodičnu kost lica. Uz to, dva žuta kartona skupio je Didier Drogba te je u 74. minuti utakmice morao napustiti travnjak Stamford Bridgea.

Iako nije bio siguran hoće li to učiniti, Rafael Benitez uvrstio je Fernanda Torresa u početnih 11 Liverpoola i Redsi su ipak, teškom mukom, stigli do tri boda na gostovanju kod Wigana. Jedini pogodak djelo je Yossija Benayouna u 74. minuti.

Dvije obrambene pogreške u samo dvije minute stajale su Sunderland bodova u utakmici protiv Blackburna. Gosti odnose sva tri boda golovima Davida Bentleya i Roquea Santa Cruza, a poraz domaćina ublažen je tek golom Leadbittera u sudačkoj nadoknadi. U derbiju začelja Derby County i Bolton podijelili su bodove odigravši 1:1, u situaciji u kojoj obje momčadi očajnički trebaju bodove za bijeg s dna ljestvice. Poveo je Derby u 19. minuti golom Kennyja Millera, a izjednačio Nicolas Anelka 12 minuta kasnije.

Večer u Premiershipu zaključili su Birmingham i Manchester United, a tri su boda otišla gostima nakon još jedne minimalne pobjede, četvrte u posljednjih pet susreta. Manchester United više ne razbija protivnike kao što je to činio prošle sezone, no bodovi stižu iz kola u kolo, već pet susreta prvak nije izgubio ni boda i Alex Ferguson ipak može zadovoljno trljati ruke.

Nakon prvog poluvremena bez pogodaka dotad solidni otpor Birminghama probijen je u 51. minuti. Cristiano Ronaldo je iskoristio traljavu reakciju domaće obrane i nakon dugog dodavanja Ria Ferdinanda pred nosom odnio loptu obrambenim igračima Birminghama, zaobišao vratara i plasirao loptu u mrežu za konačnih 1:0 i povratak na drugo mjesto, uz utakmicu više od Arsenala.

Premiership, 8. kolo, 29.09.2007:
Manchester City - Newcastle 3:1, Portsmouth - Reading 7:4, Chelsea - Fulham 0:0, Wigan - Liverpool 0:1, Derby County - Bolton 1:1, Sunderland - Blackburn 1:2, West Ham - Arsenal 0:1, Birmingham - Manchester United 0:1.