1. Hrvatska nogometna liga, 12. kolo, 20.10.2007., Split, Gradski stadion u Poljudu, gledatelja: 2000
Suci: Marijo Strahonja (Zagreb), Grgec (Bistra) i Krmar (Zagreb)
Želimir Terkeš 21'
Zadar

Hajduk - Zadar: Kalinić vedrio i oblačio

Bernard Jurišić • subota, 20.10.2007.

Iako je Zadar poveo u dalmatinskom derbiju na Poljudu, Hajduk je odigrao jednu od najboljih utakmica ove sezone i potpuno zasluženo slavio s uvjerljivih 4:1. U teškim uvjetima hladnog poslijepodneva splitska je momčad prekinula niz od tri poraza ponajviše zahvaljujući Nikoli Kaliniću koji je postigao "hat-trick", ali i promašio mnoštvo prigoda uključujući i jedanaesterac...

Maris Verpakovskis
71'
Josip Bilaver
46'
21
Ante Mitrović
56'
5
Josip Modrić
78'
Dalibor Zebić

12 minuta čekalo se na prvu prigodu i ona je odmah bila stopostotna. Rubil je proigrao Bartolovića u kaznenom prostoru, ovaj izlazi sam pred Subašića, no gađa ravno u vratara gostiju. U nastavku akcije Linić s lijevog boka puca pod gredu, Subašić i to brani.

Vratar Zadra nastavlja dobivati dvoboje s Hajdukovcima i dalje, najprije Cernatov udarac u 14. minuti, a potom i najteže iskušenje – jedanaesterac kojeg je izveo Kalinić.

Slika 1 od 2.

Balašković je srušio Bartolovića u kaznenom prostoru, a najbolji strijelac Hajduka postavio je loptu na bijelu točku. No, prilikom udarca zahvatio je busen trave, a lopta se jedva dokotrljala do Subašića koji je ionako pročitao stranu u koju će Kalinić pucati.

Zvuči nemoguće, ali još bolju prigodu u 19. minuti propustio je Cernat. Rumunj se driblingom oslobodio pratnje u kaznenom prostoru i iz poluvoleja s pet metara umjesto sedam metara mreže pogodio – Danijela Subašića. Zadarski vratar kao da je začarao svoju mrežu.

Svu silu propuštenih prigoda Zadar je kaznio u svom prvom prelasku u Hajdukovo polje. Župan je odlično s desnog boka proigrao Terkeša, koji izlazi sam pred Tomića i lako ga prebacuje za 0:1.

Hajdukovci su nakon nekoliko minuta krenuli u novi napadački nalet. U 25. minuti Kalinić ostavlja loptu na udarac Hrgoviću - i to ide u naručje Subašića. Kalinić u 30. minuti sam snažno puca s 20 metara i pogađa vanjski dio mreže.

Slika 2 od 3.

I više nego zasluženo izjednačenje stiže u 36. minuti. Cernat ubacuje iz kornera ravno na glavu Nikole Kalinića, koji konačno ne pogađa ravno u Subašića, nego loptu posprema u mrežu za 1:1.

Do poluvremena je još Sablić dobio prigodu nakon Cernatovog kornera, no nije uspio dobro pucati. Hajduk je potpuno dominirao u prvih 45 minuta, no Zadrani su zadržali neriješen rezultat.

Već od prve minute nastavka Splićani su nastavili pritisak i već u 53. minuti došli do preokreta. Cernat je pucao, lopta zapinje u gužvi i dolazi do Damjanovića čiji udarac Subašić brani, no pritrčava spremni Kalinić i ubacuje loptu u mrežu za 2:1.

Ni tada "bili" nisu prestli pritiskati loše Zadrane. Prijetili su konačno razigrani Cernat i raspucani Kalinić, no Subašić je bio posljednja prepreka novom pogotku. U 59. minuti Pelaić ubacuje s desnog boka, Kalinić je sam u sredini no loše zahvaća loptu i propušta prvu prigodu za "hat-trick".

Zvižduke s tribina zamijenio je pljesak, Hajduk je bio u dominantnoj poziciji praktično svih 90 minuta. U 63. minuti Cernat prolazi kroz sredinu i upošljava Linića koji izlazi sam pred Subašića, no i ovaj dvoboj Zadrov vratar dobiva.

Ipak, Linić je uspio ugurati svoj prvi pogodak u Hajdukovom dresu u 70. minuti. Pelaić je poslao loptu paralelno gol-liniji, ona je prošla Subašića i došla do Linića koji u padu sprema loptu u mrežu za 3:1.

Četiri minute kasnije Hajduk je okrunio bolju igru i četvrtim pogotkom. Linić je lijepo proigrao Kalinića na 20 metara, najbolji Hajdukov strijelac dolazi oči u oči sa Subašićem i lako ga vara za 4:1 i svoj "hat-trick".

Do kraja je Zadar mogao smanjiti nakon nesporazuma Sablića i Tomića, no Mitrovićev udarac je završio na vratnici, a veliki pljesak zaradio je povratnik Igor Tudor svojim prvim minutama u Hajdukovom dresu nakon povratka iz Juventusa.