Zadar - Geoplin Slovan: Domaćin po planu

Sanja Čalić • subota, 10.11.2007.

U poprilično su blijedom izdanju Zadrani istrčali pred svoje Jazine protiv Slovana. Srećom po njih, Slovenci to nisu znali iskoristiti, te su domaćini umjesto da mirno odigraju utakmicu, bespotrebno sami sebe doveli u situaciju da spašavaju bodove…

Nakon izjednačenog ulaska u susret, Zadrani su prvi put došli do prednosti (17:11) poenima sjajnog Stipčevića koji je u jednom napadu postigao četiri koša (trica uz dodatno slobodno bacanje). Sve je potom krenulo u korist Zadra koji je ubrzo napravio ogromnu seriju 16:2 te su kraj prve četvrtine dočekali s vodstvom od deset poena. Upravo je ta prednost bila ključna budući da se Slovan cijelu utakmicu trudio vratiti u igru i dostići rezultat.

U drugoj je četvrtini Zadar čak četiri minute bio bez koša, a Slovence su u utakmici držali koševi Klobučara i čovjeka koji je večeras zadao mnogo muka Zadranima Šamadana. U igru je u ovoj dionici, popraćen velikim pljeskom, ušao i Stallworth te je Zadar ipak uz njegovu, te učinkovitost Brewera uspio otići na odmor s istom razlikom kao i na kraju prve četvrtine (39:29).

Zadar je u nekoliko navrata bio u prilici povećati svoje vodstvo i mirno ući u završnicu susreta, no to im nikako nije uspijevalo. Primjerice, na početku drugog poluvremena Zadrani su vodili i sa 16 razlike, no ni to nisu uspjeli zadržati. Umjesto toga, Slovan je sve više smanjivao njihovu prednost, čemu je najviše pridonosio izuzetno raspoloženi Ljubo Šamadan. Njemu se priključio i Jovanović, i Slovenci su malo pomalo stigli i na zaostatak od samo šest poena, te tako u završnicu unijeli veliku dozu neizvjesnosti.

Posljednjih je deset minuta susreta uvjerljivo pripalo Juri Laliću. Nakon što se Slovan sasvim vratio u susret sa pet uzastopnih koševa Šamadana (65:62), Johnson je pogodio tricu i omogućio svojoj momčadi da malo lakše dišu. U sljedećem je zadarskom napadu Brewer promašio šut za dva poena, a s istekom napada Lalić je ubacio loptu u koš i usto izborio te pogodio dodatno slobodno bacanje (71:64). Nakon toga Slovenci ipak nisu uspjeli doći u poziciju da ugroze zadarsku pobjedu kojoj su svojim poenima završni pečat dali Brewer i Barać za konačnih 79:66.

Najučinkovitiji Zadrani bili su Lalić i Brewer sa 17 poena, a tik do njih smjestio se i Stipčević s 13. U redovima Slovana uvjerljivo je prvo ime bio Šamadan sa 27 poena i pet skokova, dok je gotovo upola manje, njih 14 postigao Jovanović.