Prekid u Bergamu, Dario Knežević strijelac

Ivana Spahija • nedjelja, 11.11.2007.

Šest susreta 12. kola Serie A odigrano je u sjeni tragične pogibije navijača Lazija, a od toga ih je pet uspješno privedeno kraju. Deset minuta odgode početka nije bilo dovoljno navijačima koji su na nekoliko stadiona tražili su otkazivanje odigravanja utakmica, a to se doista dogodilo u Bergamu gdje su Atalanta i Milan na terenu proveli tek nekoliko minuta. Od ostalih susreta, valja izdvojiti pogodak našeg Darija Kneževića u pobjedi Livorna nad Sienom, a kikseve su doživjeli Fiorentina i Juventus...

Utakmica između Atalante i Milana trajala je samo sedam minuta. Nakon što se proširila vijest o pogibiji navijača Lazija, i domaći su navijači na stadionu u Bergamu igrače dočekali s povicima "Prekinite utakmicu". Nogometaši su sedam minuta proveli na terenu, a tada su navijači počeli razbijati pregradu koja ih odvaja od travnjaka nastavljajući sa zahtjevima da se utakmica prekine. Igrači su napustili teren, a nakon kratkog vijećanja suci su donijeli konačnu odluku o prekidu.

Fiorentina je kod kuće dočekala Udinese od kojeg je doživjela poraz rezultatom 2:1. Domaćini nisu iskoristili stopostotnu priliku za pogodak koja im se ukazala u šestoj minuti. Mutu je odlično dodao za Semiolija koji je sam ušao u prostor Fiorentine, ali je njegov udarac majstorski obranio Handanović. Nakon početkog pritiska viola, prvi su u vodstvo ipak došli gosti iz Udina. Igrala se 23. minuta, Pepe je loptu poslao prema Quagliarelli, a on je zatresao mrežu Freya za vodstvo Udinesea od 1:0.

Samo pet minuta kasnije izjednačila je Fiorentina, a rezultat je na 1:1 postavio Pazzini. Minutu nakon toga ponovno su opasni bili gosti, odličan udarac Di Natalea jedva je zaustavio Frey. Ofanzivniji način igre u drugom dijelu sve je češće stvarao rupe u obrani Fiorentine, a to je u 63. minuti odlično iskoristio Di Natale koji je svojim pogotkom Udineseu donio prednost od 2:1. Unatoč brojim pokušajima, viole nisu uspjele izjednačiti rezultat te je Udinese uzeo sva tri boda iz ovog dvoboja.

Juventus je gostovao u Parmi gdje je remizirao s istoimenim klubom. Susret je završio rezultatom 2:2, a obilježilo ga je nekoliko dvojbenih odluka glavnog suca koje su naštetile klubu iz Torina. Parma je krenula agresivno od samog početka, u prvih dvadesetak minuta susreta igrači Juventusa bili su stjerani u svoj šesnaesterac, a domaćini su s nekoliko solidnih poluprilika zaprijetili vratima gostiju. Sredinom prvog poluvremena i na ovoj utakmici počeo je protest navijača, skupina navijača Juventusa je povicima pokušavala ishoditi otkazivanje utakmice, ali susret se ipak nastavio.

U 43. minuti dogodila se sporna situacija u prostoru gostiju, Zanetti je na samom rubu šesnaesterca bio u kontaktu s Parminim Reginaldom, a sudac je bez puno premišljanja dosudio najstrožu kaznu za domaćine. Parmu je s bijele točke u vodstvo doveo Gasbarroni.

U 57. minuti uslijedio je novi šok za Staru damu. Gasbarroni je s desne strane ubacio za Pisanua koji je iz drugog pokušaja uspio svladati Buffona za veliko vodstvo Parme od 2:0. Ipak, gosti su u 75. minuti uspjeli postići pogodak, Palladino je izveo slobodan udarac, a Legrottaglie glavom pogodio mrežu Buccija i smanjio vodstvo domaćina na 2:1.

Mreža se ponovno tresla u 83. minuti kada je, nakon asistencije Salihamidžića, Iaquinta svladao Buccija i poravnao rezultat na 2:2. Isti igrač postigao je pogodak i u 93. minuti, ali je sudac vidio prekršaj u napadu i pogodak je poništen. Igor Budan zbog ozljede ni u ovom susretu nije konkurirao za sastav Parme.

Livorno je gostovao u Sieni gdje je upisao pobjedu rezultatom 3:2. Gosti su prvi poveli u 17. minuti susreta zahvaljujući pogotku Tavana, a samo minutu nakon toga izjednačili su domaćini. Udarac Locatellija obranio je Amelia, ali se na pravom mjestu našao Maccarone koji je pogodio praznu mrežu Livorna za 1:1.

Livorno je ponovno došao do vodstva u 31. minuti. Branič Siene Portanova nije uspio zaustaviti Bergvolda, a danski nogometaš je loptu poslao u mrežu Siene za 2:1 Livorna. U 42. minuti Tavano je loptu ubacio u sredinu za našeg Darija Kneževića, koji je spretno poslao u rašlje Amelije i povećao vodstvo gostiju na 3:1. U drugoj minuti sudačke nadoknade Loria je smanjio vodstvo gostiju na 3:2 i tim je rezultatom susret i završen. Knežević je odigrao svih 90 minuta u dresu Livorna.

Reggina je kod kuće dočekala Genou koju je kući ispratila s dva pogotka u mreži Rubinha. Domaćini su poveli u 32. minuti susreta nakon solo akcije Amorusa. Konačan rezultat na 2:0 postavio je Joelson u 80. minuti susreta kada je glavom svladao Rubinha za nova tri boda Reggine. Ivan Jurić odigrao je cijeli susret za Genou.

Bodove su podijelili Torino i Catania u susretu koji je završio rezultatom 1:1. Torino je poveo u 15. minuti nakon pogotka Malonge, a deset minuta nakon toga gosti sa Sicilije ostali su s igračem manje nakon pomalo bizarne situacije. Vargas je simulirao u prostoru Torina, na što mu je sudac pokazao žuti karton, ali je branič Catanije to popratio ironičnim pljeskom, a sudac ga je nagradio drugim žutim kartonom i poslao u svlačionicu. Unatoč nedostatku u obrani, igrači Catanije dobro su parirali domaćinima, a njihov trud nagrađen je u 63. minuti kada je Martinez poravnao rezultat na konačnih 1:1 i raspodjelu bodova.

Susret između Intera i Lazija odgođen je zbog nereda u kojem je jedan navijač rimske momčadi izgubio život. Odluka o odigravanju tog susreta, kao i o mogućim novim otkazivanjima nogometnih događanja, donijet će se naknadno.

Susret između Intera i Lazija odgođen je zbog nereda u kojem je jedan navijač rimske momčadi izgubio život. Nadležni organi talijanskog nogometa odlučili su da se odgađa i posljednja utakmica ovog kola, ona između Rome i Cagliarija. To je pokrenulo nove salve nereda diljem Italije u kojima navijači osuđuju odigravanje ostalih susreta. Čelnici talijanske nogometne federacije brane se riječima da je preminuli navijač Rimljanin, zbog čega su i odgodili susret na rimskom Olimpicu. U neredima ispred San Sira nastradao je kamerman talijanske televizije, a problema ima i u Parmi i Torinu, gdje se nastavljaju protestiranja navijačkih skupina.

Serie A, 12. kolo: Fiorentina - Udinese 1:2, Parma - Juventus 2:2, Siena - Livorno 2:3, Reggina - Genoa 2:0, Torino - Catania 1:1, Atalanta - Milan 0:0 (prekinuto).