Klasnić u prvih 11 Werdera, Rakitić asistent

Petar Plevnik • subota, 24.11.2007.

Osam mjeseci nakon druge (uspješne) transplantacije bubrega, Ivan Klasnić ostvario je ono u što je malo tko vjerovao - ponovno zaigrao u dresu Werder Bremena, do 64. minute sudjelovavši u pobjedi Werdera u Cottbusu. Uspješan je bio i Ivan Rakitić, koji je sa Schalkeom slavio u Hannoveru, dok je Bayern pobjedom nad Wolfsburgom sačuvao vodstvo na ljestvici...

17. prosinca 2006. datum je posljednjeg prvenstvenog susreta koji je Ivan Klasnić odigrao za prvu momčad Werdera. Nakon gotovo godinu dana od posljednjeg prvoligaškog susreta i nešto više od osam mjeseci od transplatacije bubrega, Ivan je ponovno dočekao nastup za Werder. S druge strane, u redovima domaćina od prve su minute istrčali Mario Cvitanović i Stiven Rivić, dok je na klupi ponovno bio Kristijan Ipša, baš kao i Jurica Vranješ na gostujućoj.

Malo je nedostajalo da Klasnić već u šestoj minuti dovede goste u vodstvo, no njegov udarac iz blizine ipak nije bio dovoljno jak da ugrozi Tremmela. I u nastavku prvog dijela Werder je bio dominantija momčad, dok su se domaćini orijentirali na brze kontranapade, prije svih preko neugodnog Albanca Skele.

Trenutak odluke dogodio se u 62. minuti, kada nakon duela Cvitanovića i Rosenberga, švedski napadač pada, a sudac Gräfe pokazuje na bijelu točku, uz žuti karton hrvatskom braniču. Bez obzira što 11-erac nije bio najuvjerljiviji, Diego lakoćom s bijele točke dovodi goste u vodstvo. Pobjedu Werdera, za koji je posljednjih 10 minuta odigrao i Vranješ, potvrdio je Mosquera sedam minuta prije kraja susreta.

Uzdrmanim visokom porazom u posljednjem kolu u Stuttgartu, vodeći Bayern na Allianz Areni dočekao je Wolfsburg predvođen bivšim trenerom Bavaraca Felixom Magathom, kojem je ovo bilo prvo gostovanje u Münchenu od kako je u veljači smijenjen je s klupe Bayerna.

Već u prvoj minuti Toni je umalo doveo Bayern u vodstvo, a konstantan pritisak domaćinima se isplatio deset minuta prije odlaska na odmor, kada Ribery koristi veliku pogrešku gostujućeg braniča Van der Haydena, gura u prigodu Klosea, a ubojiti napadač lakoćom dovodi Bayern u vodstvo.

Slika 1 od 2.

Sve dvojbe oko pobjednika, ukoliko ih je uopće i bilo, Bayern je riješio već u petoj minuti nastavka, nakon što je sjajni Ribery od svog 16-erca duplim pasom sa Altintopom stigao pred gostujući gol i pogotkom kroz noge Jentzschu potvrdio pobjedu Bayerna. Sve što su gosti uspijeli do kraja susreta bio je počasni pogodaka Dejagaha u 71. minuti.

Da se Stuttgart definitivno diže nakon katastrofalnog ulaska u sezonu, pokazalo je i gostovanje u Frankfurtu, gdje su aktualni prvaci slavili sa 4:1. Iako su domaćini preko Köhlera četiri minute prije odlaska na odmor stigli u vodsto, u posljednjim trenucima prvog dijela Švabe preko Hilberta stižu do izjednačenja, da bi nakon samo tri minute igre u nastavku Marica potpuno preokrenuo rezultat. Devet minuta kasnije pobjedu gostiju pogotkom za 1:3 osigurao je Hitzlsperger, da bi konačnih 1:4 u drugoj minuti sudačke nadoknade postavio Cacau.

Identičnu pobjedu, ali na domaćem terenu, zabilježio je Bayer Leverkusen protiv Duisburga. Gosti su imali otvaranje iz snova i već u 10. minuti pogotkom Mokhtarija došli u vodstvo. Nakon toga uslijedila je potpuna dominacija Apotekara, čiji se pritisak isplatio tek u nastavku susreta.

Već u drugoj minuti nastavka Barbarez je na ubačaj Freiera glavom donio domaćinima izjednačenje, da bi do zasluženog vodstva Bayer stigao u 66. minuti preko Rolfesa. Odličnu igru Freier je u 75. minuti okrunio pogotkom za 3:1, da bi točku na i u 81. minuti stavio Gekas za konačnih 4:1.

Uvjerljiv je na domaćem terenu bio i Bochum, koji je bez Ive Iličevića sa 3:0 u Bielefeld ispratio Arminiju. Da se gostima u Bochumu ne sprema ništa dobrog, u 12. je minuti najavio Mieciel, pogotkom na ubacivanje Šestaka, a ista je kombinacija tri minute kasnije donijela i drugi pogodak Bochuma. Sudbinu gostiju u 55. je minuti zapečatio Dabrowski pogotkom za konačnih 3:0.

Odličan susret odigrali su Hannover i Schalke. Gosti, za koje je od prve minute nastupio Ivan Raktić, od prve su minute krenuli agresivno, no Özil u petoj i Rakitić u 13. minuti nisu se najbolje snašli pred domaćim golom. Kazna je stigla u 17. minuti, nakon što Bajramović neoprezna starta na Husztija u svom 16-ercu, a mađarski reprezentativac s bijele točke dovodi Hannover u vodstvo. Do zasluženog izjednačenja Schalke je stigao četiri minute prije odlaska na odmor, nakon što Kuranyi najbolje reagira na ubačaj Rakitića iz kuta te glavom zabija za 1:1.

Njemački reprezentativni napadač na sličan je način donio potpuni preokret gostima nakon pet minuta igre u drugom dijelu, ovaj put nogom na ubačaj Özila iz kuta. Vodstvo Schalkea trajalo je samo tri minute, nakon čega Kuranyiju odgovara Huszti i svojim drugim pogotkom u 53. minuti vraća stvari na početak. Da tri boda odu u Gelsenkirchen, a titula igrača susreta Kuranyiju, gostujući se napadač pobrinuo u 62. minuti odličnom asistencijom za Altintopa, koji zabija za konačnih 2:3.

Bundesliga, 14. kolo, 24.11.2007.:
Energie - Werder 0:2, Bayer Leverkusen - Duisburg 4:1, Bochum - Arminia 3:0, Eintracht - Stuttgart 1:4, Hannover - Schalke 2:3, Bayern - Wolfsburg 2:1.