Vranješ bolji od Olića, Petrić srušio prvake

Petar Plevnik • subota, 01.12.2007.

Već po navici hrvatski su igrači imali još jedan odličan vikend u Bundesligi. U derbiju kola Werder je uz asistenciju Jurice Vranješa sa 2:1 svladao HSV Ivice Olića te tako barem na 24 sata preuzeo vodstvo na ljestvici. Mladen Petrić svojim je pogotkom donio Borussiji sva tri boda na gostovanju kod aktualnog prvaka Stuttgarta, dok je Ivan Rakitić asistirao u pobjedi Schalkea nad Bochumom...

Dvije momčadi u ponajboljoj formi, Werder i HSV, istrčali su na Weser znajući da bi zbog današnjeg neigranja Bayerna pobjeda jednoj od njih donijela vodstvo na ljestvici. Jurica Vranješ u redovima domaćina te Ivica Olić u redovima gostiju krenuli su od prve minute, dok je Ivan Klasnić svoju prigodu čekao s klupe.

Nakon dva dalekometna pokušaja gostiju na samom otvaranju, prvi su u vodstvo u 15. minuti došli domaćini. Vranješ je sjajno progirao Sanogoa, a bivši napadač HSV-a preciznim udarcem pogađa suprotni kut i dovodi Werder u vodstvo. Sjajnu prigodu da poveća vodstvo Werder je imao u 24. minuti, no Rosenberg sa samo pet metara promašuje prazna vrata. Jedina prijetna gostiju došla je tri minuta prije odlaska na odmor, kada udarac Olića s ruba 16-erca odlazi zamalo iznad gola.

Prvo uzbuđenje u nastavku stiglo je u 56. minuti, nakon što je Olićev pogodak poništen zbog više nego evidentnog zaleđa. No pet minuta kasnije dvojbe nije bilo; Olić je pritisnuo domaćeg vratara Vandera, koji ispucava loptu ravno u noge Van der Vaarta, a sjajni Nizozemac s 25 metara pogađa prazna vrata.

Radost gostiju trajala je samo dvije minute. Pasanen je ubacio s desne strane, a od nes(p)retnog Kompanya lopta se neobranjivo odbija iza leđa Rosta. Do kraja susreta Werder je bio bliži trećem pogotku, nego gosti izjednačenju, a vrijedi istaknuti kako je posljednjih devet minuta prigodu u domaćim redovima dobio i Ivan Klasnić.

Katastrofalna serija od pet susreta bez pobjede i izostanci Brzenske, Klimowicza te kapetana Wörnsa nisu davali previše razloga za optimizam Thomasu Dollu uoči gostovanja Borussije kod zahuktalog Stuttgarta, koji je upisao četiri uzastopnu pobjede u prvenstvu.

Ipak, već u 11. minuti gosti su došli u vodstvo. Dede je ubacio s lijeve strane, Schäfer nesigurno intervenirao, a lopta se od braniča domaćih Delpierra odbila u mrežu. Domaćini su do izjednačenja stigli deset minuta prije odlaska na odmor, nakon što Fernando Meira koristi sudar Kehla i Petrića te glavom na ubačaj Hitzlspergera zabija za 1:1.

Drugo poluvrijeme počelo je otvoreno s obje strane, a prvi su zaprijetili domaćini preko Marice u 55, da bi tri minute kasnije Petrićev udarac sjajno obranio Schäfer. Bolje sreće hrvatski je napadač bio u 79. minuti, kada nakon sjajne akcije Kringea i Federica iz blizine zabija za 1:2 i pobjedu kojom je Thomas Doll sačuvao svoje mjesto na klupi gostiju. Uz Petrića, svih 90 minuta u redovima Borussije odradio je i Robert Kovač, koji je susret završio sa žutim kartonom.

S odličnim igrama nastavio je Bayer iz Leverkusena, koji je u Berlinu sa uvjerljivih 3:0 svladao Herthu. Bolju igru gostiju u početnih pola sata pogotkom za vodstvo Apotekara u 31. je minuti okrunio Ramelow, da bi početkom nastavka asistent kod prvog gola Barnetta udvostručio prednost gostiju. Točku na i zaslužene pobjede Bayera u posljednjoj je minuti stavio Barbarez. Joe Šimunić odigrao je svih 90 minuta za domaćine, zaradivši žuti karton u 49. minuti.

Slika 1 od 1.

Schalke je na svom terenu ugostio Bochum, koji je u prošlosti nerijetko znao iznenaditi u Gelsenkrichenu, a u koji je ovaj put stigao sa tri uzastopne pobjede. Da iznenađenja ne bude, u 32. minuti se pobrinuo Bordon, čiji pogodak glavom na na ubačaj Rakitića iz kuta donosi Schalkeu tri boda. Hrvatski reprezentativac na terenu je proveo 82. minute, dok Ivo Iličević zbog ozljede nije konkurirao za sastav gostiju.

Do zlata vrijednih bodova za bijeg s prvoligaškog dna stigao je Energie, koji je u Cottbusu sa 2:0 svladao Karlsruhe. Puno bolju igru momčad Bojana Prašnikara naplatila je u nastavku susrete te pogocima Angelova u 62. i Rangelova u 75. minuti stigla do pobjede. Mario Cvitanović odigrao je svih 90 minuta za domaćine, Stiven Rivić posljednjih 14, dok je Kristijan Ipša bio na klupi.

Jedini susret bez pobjednika odigran je u Wolfsburgu, odakle je bod odnio Eintracht. Domaćini su u vodstvo stigli već u šestoj minuti preko Gentnera, da bi povoljan rezultat gostima 10 minuta prije odlaska na odmor izjednačujućim pogotkom osigurao Chris. I početak drugog dijela pripao je domaćinima, koji u 48. minuti preko Džeke ponovno dolaze u vodstvo. Međutim, samo četiri minute kasnije Fink desetkovanim gostima donosi vrijedan bod.

Bundesliga, 15. kolo, 1.12.2007.:
Werder - HSV 2:1, Energie - Karlsruhe 2:0, Stuttgart - Borussia 1:2, Hertha - Bayer Leverkusen 0:3, Schalke - Bochum 1:0, Wolfsburg - Eintracht 2:2.