Roma ponovno bez pobjede, razočarale i viole

Ivana Spahija • nedjelja, 16.12.2007.

Susreti 16. kola Serie A ponudili su prilično razočaravajući učinak klubova s vrha ljestvice. Roma i Fiorentina već dva kola ne znaju za pobjedu, vukovi su podijelili bodove s Torinom u susretu koji je protekao bez pogodaka, a Fiorentina se namučila u gostima kod Sampdorije. Sigurne pobjede upisali su Parma i Palermo...

Nakon remija protiv Livorna u prošlom kolu, ni 16. kolo nije bilo sretno za momčad Luciana Spallettija. Roma je na gostovanju u Torinu odigrala mršavih 0:0 i tako donijela malo radosti domaćim navijačima. Prvo poluvrijeme nije ponudilo previše od igre, a nakon dugo vremena naš Saša Bjelanović našao se u početnih 11 domaće momčadi. Bjelanović je već u sedmoj minuti zaradio žuti karton zbog grubog prekršaja na Mexesu.

Torino je u 24. minuti bio blizu pogotka, ali je Barone gađao visoko iznad gola gostiju, a domaćini nisu iskoristili ni priliku koja im se pružila u 39. minuti, Rosina se našao sam u prostoru Rome, ali je njegovom udarcu zasmetao suigrač Di Michele. Gosti iz Rima pokušali su promijeniti rezultat u 41. minuti, udarac Mancinija izvana s lakoćom je skinuo Sereni.

U nastavku su ponovno opasniji bili domaćini, u 47. minuti Di Michele je zatresao mrežu Donija, ali taj je pogodak poništen zbog zaleđa. Torino je ponovno bio opasan u 60. minuti, nakon izvedenog udarca iz kuta, Bjelanović je glavom pogodio gredu gola gostiju. Minutu kasnije glavom je tukao i Comotto, obranio je Doni. Glava nije pomogla ni gostima da dođu do pogotka, u 78. minuti Mexes je pokušao svladati Serenija koji je odbio taj njegov udarac. Domaćini su pred kraj susreta ostali s deset igrača jer je crveni karton zaradio Comotto, ali ni to nije pomoglo Romi da dođe do pogotka. Bjelanović je za Torino odigrao 83 minute i tada ga je na terenu zamijenio Ventola.

Bolje sreće od Rome nisu bili ni nogometaši Fiorentine koji su na gostovanju kod Sampdorije također odigrali neodlučeno, susret je završio rezultatom 2:2 iako su iz Genove viole vrlo lako mogle otići i poražene. Gosti iz Firenze vratima Castellazzija ozbiljnije su zaprijetili u 11. minuti. Kuzmanović je ubacio za Mutua, ali je njegov udarac s ruba prostora uspio odbiti domaći branič Campagnaro.

Nakon početnih nasrtaja Fiorentine, prvi su u vodstvo došli domaćini. Igrala se 18. minuta, Volpi je dobro poslužio Cassana koji je uputio udarac prema vratima gostiju, Lucatelli je izišao s vratiju odbiti taj udarac, a na pravom se mjestu našao Gastaldello koji je pogodio praznu mrežu Fiorentine.

Viole su pokušale doći do izjednačenja u 36. minuti, Vieri je na lijevoj strani pobjegao svojim čuvarima i dobro pronašao Santanu koji je bio neprecizan i gađao je pokraj gola. Tri minute kasnije Montolivo je s ruba šesnaesterca idealno uposlio Mutua koji je s loptom prošetao pokraj nespremnog Castellazzija i pogodio mrežu Sampdorije za izjednačenje.

Preokret je uslijedio u 57. minuti kada je Donadel nakon solo akcije svladao Castellazzija za vodstvo Fiorentine od 2:1. Domaćini su u 64. minuti imali odličnu priliku za novo izjednačenje, nakon izvedenog udarca iz kuta najviši u skoku bio je Bellucci, ali je Lupatelli uspio nadvisiti napadača Sampdorije i sačuvati svoju mrežu od novog pogotka.

U 69. minuti rezultat se ponovno promijenio, a Sampdoria je uspjela izjednačiti na 2:2. S lijeve strane loptu je u sredinu ubacio Di Maggio, Cassano je uspio nadskočiti gostujućeg braniča Jorgensena i pospremiti loptu u mrežu. Sampdoria je u 93. minuti bila u velikoj prilici uzeti sve bodove gostima, udarac Di Maggija u posljednji je trenutak uspio odbiti Jorgensen.

Nogometaši Palerma na gostujućem terenu u Bergamu upisali su pobjedom nad Atalantom, bilo je sigurnih 3:1 za goste sa Sicilije. Gosti su u vodstvo došli u 13. minuti susreta, a mrežu Coppole je nakon dodavanja Zaccarda zatresao Cavani. Palermo je u 35. minuti udvostručio svoje vodstvo. Nakon udarca iz kuta, najviši u skoku bio je Biava, lopta je na svom putu prema mreži domaćina malo očešačala Atalantina braniča Langellu i prevarila Coppolu.

Dobra igra Sicilijanaca nastavila se i u drugom poluvremenu kada su gosti došli i do trećeg pogotka. Zaccardo je u 54. minuti dobro centrirao, a Amauri je s lakoćom zatresao mrežu nemoćnog Coppole za vodstvo Palerma od 3:0. Počasni pogodak domaćini su postigli u 62. minuti, a Fontanu je iz slobodnog udarca svladao Tissone.

Parma je na domaćem terenu upisala sigurnu pobjedu protiv Reggine, bilo je 3:0 za izabranike trenera Di Carla, a u momčadi nije bilo našeg Igora Budana. Domaćini su poveli u 26. minuti, Reginaldo je asistirao Corradiju koji je glavom zatresao mrežu Novakovića. U samom otvaranju drugog dijela, točnije, u 49. minuti, Parma je došla i do drugog pogotka. Ponovno se u ulozi asistenta našao Reginaldo, ovaj put je idealno uposlio Pisanua koji je svladao Novakovića za 2:0 Parme. Točku na i u ovom susretu stavio je Paci pogotkom u 66. minuti za konačnih 3:0 i vrijedna tri boda domaćinima.

Empoli i Genoa podijelili su bodove u susretu koji je završio rezultatom 1:1. Prvi su u vodstvo došli domaćini koji su poveli na samom kraju prvog poluvremena. Nakon pogreške u obrani Genoe, Giovinco je poslao neobranjivu loptu u mrežu Rubinha. Tri boda Empoliju oduzeo je Masiello pogotkom u 86. minuti za konačnih 1:1 i raspodjelu bodova. Ivan Jurić odigrao je svih 90 minuta u dresu Genoe, a u 55. minuti sudac je predvidio prekršaj počinjen nad njim i nije dosudio jedanaesterac za Genou.

Neriješen rezultat ponudio je i susret između Siene i Napolija koji su također podijelili bodove rezultatom 1:1. Utakmica je riješena u samo jednoj minuti kada su pala oba pogotka. Siena je povela u 63. minuti zahvaljujući pogotku Fricka, a minutu kasnije rezultat je na konačnih 1:1 postavio Bogliacino nakon asistencije Hamsika.

U posljednjoj utakmici dana, Inter je na gostujućem terenu svladao Cagliari rezultatom 2:0. Prvo poluvrijeme proteklo je bez pogodaka, iako su crno - plavi mogli povesti u 26. minuti. Maicon se dobro oslobodio na desnoj strani obrane Cagliarija i dodao za Suaza koji je uputio oštar udarac prema prostoru gostiju. Loptu je prihvatio Crespo koji je vrlo lošim završnim udarcem pogodio pokraj gola.

Drugo poluvrijeme donijelo je pritisak Intera na obranu domaćina, a to im se isplatilo u 57. minuti. Suazo je s ruba prostora centrirao za Cruza koji je zatresao mrežu Marruocca za vodstvo gostiju od 1:0. Konačnu pobjedu vodeće momčadi prvenstva potvrdio je Suazo pogotkom u 79. minuti za konačnih 2:0 i nova tri boda Interu koja ga i dalje drže na prvom mjestu na ljestvici, sedam bodova iza drugoplasirane Rome.

Serie A, 16. kolo: Torino - Roma 0:0, Sampdoria - Fiorentina 2:2, Parma - Reggina 3:0, Atalanta - Palermo 1:3, Siena - Napoli 1:1, Empoli - Genoa 1:1, Cagliari - Inter 0:2