Sevilla i Getafe po tri, Valencia jedva do boda

Zvonimir Šimunović • subota, 22.12.2007.

Od tri subotnje utakmice 17. kola Primere, najuzbudljivije je bilo u Zaragozi gdje je Valencia u zadnjih 15 minuta uspjela izboriti bod. Sevilla je na domaćem terenu pobijedila Racing, a Getafe je na uspješan europski tjedan nadogradio trijumf u Almeriji...

U dvoboju momčadi čija su posljednja razdoblja obilježili loši rezultati, Zaragoza ni nakon mjesec i pol dana nije uspjela doći do pobjede, a Valencia mora biti prezadovoljna bodom. Gosti su tri četvrtine utakmice djelovali kao razbijena vojska, ali su u završnici uspjeli izvući bod koji će im donijeti barem malo mira prije prvenstvene stanke.

I jedni i drugi su u utakmicu ušli sa željom da nametnu svoj ritam i ako je moguće što prije postignu pogodak. Valencija je prva zaprijetila preko Marchene koji u 5. minuti nakon kornera puca malo preko gola. Domaći su uzvratili sličnim pokušajem Zapatera četiri minute kasnije. Nakon uvodnih prilika Zaragoza je preuzela konce igre i nije joj dugo trebalo da uz pomoć vratara Valencije postigne dva pogotka. Prvo je Mora u 18. minuti u vlastitom kaznenom prostoru srušio Oliveiru, a udarac s 11 metara u pogodak je pretvorio najbolji strijelac Zaragoze Diego Milito (njegov deveti zgoditak u sezoni). U 30. minuti Sergio Gracia uputio je centaršut koji je išao usporedno s vratima Valencije. Mora je u želji da ju izbaci preko gola, loptu izboksao u vlastitu mrežu.

Zanimljivo, Mora je nominalno treći vratar Šišmiša. No, nakon što se na početku sezone obranama nije proslavio Hildebrand (trenutno je i ozlijeđen), a prošloga tjedna Koeman je iz momčadi izbacio Canizaresa, na red je došao i Mora. Kako je krenuo, mogao bi Nizozemac golmana uskoro potražiti i u juniorskom pogonu Valencije.

Odmah nakon odmora Sergio Garcia dobro je pucao s vrha šesnaesterca, ali je netko od gostujućih braniča glavom odbio loptu s gol linije. Nemoć njegovih igrača toliko je iznervirala Koemana koji je u 58. minuti nešto prigovorio sucu, a ovaj ga je isključio. To kao da je djelovalo motivirajuće za njegovu momčad koja je zaigrala agresivnije, ali bez prave opasnosti po vrata domaćina sve do 76. minute kada je pruženu prigodu na najbolji način iskoristio Nikola Žigić.

Minutu prije Oliveira je imao priliku postići i treći pogodak za domaće, no promašio je vrata sa sedam metara. U sljedećem napadu Žigić, koji je ušao u drugom poluvremenu, postiže pogodak glavom i vraća neizvjesnost u utakmicu. Samo minutu kasnije imao je Arizmendi priliku izjednačiti, no nakon gužve pred golom Zaragoze lopta je prošla tik pored vratnice. Ipak, gosti do poravnanja stižu u 82. minuti kada David Silva sjajnim udarcem iskosa s 15 metara matira Valleja. Do kraja utakmice obje su momčadi imali priliku pobjediti. Prvo je u 88. minuti Oscar pucao s pet metara glavom preko gola, a zatim je u sudačkoj nadoknadi lopta šetala po gol liniji domaćina, ali nakon velike gužve napadači Valencije nisu ju uspjeli ugurati u gol.

Sevilla je dočekala Racing i od samog se početka nametnula autoritativno. Gosti u prvih pola sata gotovo da se nisu sastali s loptom. Već u početku dobre su prilike propustili Maresca i Kerzhakov. U 26. minuti dogodilo se neizbježno. Daniel Alves slalomom kroz gostujuću obranu prošao je dvojicu braniča i vratara, a Kanouteu nije bilo teško loptu poslati u praznu mrežu. Minutu poslije odlično je pucao Jesus Navas, ali je vratar Racinga Coltorti sjajno reagirao. Prvi ozbiljniji pokušaj Racinga zbio se u 31. minuti kada je Lopez pucao pored gola. Bio je to nagovještaj buđenja gostujuće momčadi. U 38. minuti Munitis je krenuo sam prema vratima Seville, ali otišao je previše u koso i De Sanctis je obranio njegov udarac.

Racing je u odličnom ritmu nastavio i u nastavku te je nagrada stigla već u 49. minuti. Udarac iz kuta izveo je Lopez, a najviši je u skoku bio Garay i izjednačio rezultat. Domaće primljeni pogodak kao da nije previše šokirao te su svim snagama krenuli po novo vodstvo. Do njega su i stigli u 67. minuti kada je Chevanton, koji je u igru ušao pet minuta prije, iz slobodnog udarca s 20 metara pogodio gornji lijevi kut Coltortijeva gola. U 79. minuti do tada najbolji gost na terenu i strijelac pogotka Garay dobio je drugi žuti karton. Tako su domaći iskoristili priliku u završnici doći do uvjerljive pobjede, a to su pogocima omogućili Jesus Navas u 85. i Adriano u 90. minuti.

Getafe je u Almeriju došao osokoljen uspjehom u Kupu Uefa gdje je osvojio prvo mjesto u skupini. Domaći su bolje ušli u susret i u prvih 20 minuta imali terensku inicijativu, no bez konkretnog učinka. Nakon toga, Getafe je postao ravnopravan suparnik, a prvu pravu priliku gosti su iskoristili i poveli. Igrala se 37. minuta kada je Licht ubačaj Granera pospremio u mrežu. U drugom dijelu bilo je jako malo pravog nogometa. Almeira je čvrstom igrom pokušala izboriti izjednačenje, no uspjeli su domaći samo zaraditi crveni karton Crusata. Getafeu nakon toga nije bio veliki problem prekoDe la Reda u 86. minuti zabiti i drugi pogodak te potvrditi pobjedu i tri boda koja ga vode u gornji dio ljestvice.

Primera, 17. kolo: Zaragoza – Valencia 2:2, Almeira – Getafe 0:2, Sevilla – Racing Santander 4:1.