Teški blagdani za Rijkaarda

Vedran Attias • nedjelja, 23.12.2007.

U posljednjem kolu Primere prije blagdana odigran je najveći derbi Barcelona – Real Madrid u kojem je Real pokazao kako je trenutno bolja momčad od Katalonaca. U ostalim utakmicama Espanyol je uzeo još jedan veliki skalp pobjedom u Madridu, Deportivo je nastavio sa solidnim igrama u gostima, dok su Villarreal i Betis osvojili samo po bod…

34 utakmice bez poraza na Nou Campu i 51 utakmica u kojoj su igrači Barcelone postigli gol su dvije serije koje je večeras prekinuo Real. Utakmica koja nije bila na razini prijašnjih derbija pokazala je kako su igrači Reala bolja momčad. Udarac Baptiste u 36. minuti odlučio je pobjednika.

Prvih petnaest minuta gosti su bili bolji i nekoliko puta su zaprijetili. Van Nistelrooy je u 8. minuti imao odličnu priliku, ali je pucao pored gola. Nekoliko minuta kasnije Sneijder izvodi slobodni udarac na glavu Pepea čiji udarac završava u rukama Valdesa.

Nakon zatišja od petnaestak minuta, na red je došla Barcelona. U 30. minuti Iniesta, koji je bio uvjerljivo najbolji igrač Barce, lijepo je proigrao Eto'oa, ali do lopte prije dolazi Casillas. Golman Reala nije uspio raščistiti situaciju i lopta je ponovno došla do Iniesta koji zaobilazi Casillasa, no ovaj ga ruši, a sudac Gonzalez pokazuje na korner.

Prilike Barcelone su se redale svake minute. Već u sljedećoj Xavi je pucao s dvadesetak metara, ali Casillas je bio na mjestu. Najbolju priliku imao je Ronaldinho u 34. minuti kada je nakon prodora Inieste lopta došla na drugu stativu, ali Brazilac je rolicu vrlo loše zatvorio i Casillas je uspio obraniti njegov udarac.

Dvije minute kasnije dogodio se trenutak koji je odlučio utakmicu. Baptista i Van Nistelrooy odigrali su dupli pas nakon kojeg je Brazilac lijepo pogodio druge rašlje i tako doveo goste u vodstvo. Drugo poluvrijeme bilo je lošije. Barcelona je bila nemoćna u svojim beskonačnim kombinacijama, a Real nikako nije uspio zabiti iz kontre i tako riješiti utakmicu.

Vezni igrači Barcelone pokušavali su solo prodorima, ali Real je vrlo dobro stajao na terenu i domaći su bili bezopasni. Rijkaard je pokušao izmjenama nešto promijeniti, ali niti ulasci Dos Santosa, Zambrotte i Bojana nisu donijeli traženu promjenu.

Real je imao nekoliko opasnih kontri koje su mogle završiti golom, ali sigurno je kako će gosti biti zadovoljni i s ovom minimalnom pobjedom koja ih je odvela na velikih sedam bodova ispred Barcelone.

Slika 1 od 2.

Atletico Madrid je ugostio Espanyol u utakmici momčadi koje su kandidati za mjesto koje vodi u Ligu prvaka. u 30. minuti mladi Argentinac Aguero je dobio direktan crveni karton zbog nesportskog ponašanja nakon starta na njemu, no unatoč igraču manje domaći su došli do vodstva preko Simaoa prije odmora.

Na početku nastavka Tamudo vraća stvari na početak, a samo dvije minute kasnije Pernia dobiva drugi žuti i domaći ostaju s dva igrača manje. Uspjeli su izdržati do pet minuta prije kraja kada je Luis Garcia donio sva tri boda i treće mjesto gostima.

Levante i Deportivo odigrali su prilično nezanimljivu utakmicu koja je odlučena na samom kraju. Iako bi podjela bodova bio najrealniji ishod, Serrano na samom kraju igra rukom u vlastitom šesnaestercu i Sergio sigurno izvodi penal za pobjedu gostiju. Valladolid i Betis odigrali su 0:0, a naš Marko Babić ušao je u igru u 88. minuti.

Osasuna je upisala vrijednu pobjedu na domaćem terenu protiv Mallorce. Već u 9. minuti Hector Font doveo je domaćina u vodstvo. U prvih par minuta nastavka vidjeli smo dva pogotka. Prvo je Plasil u 47. povećao na 2:0, a samo dvije minute kasnije Guiza smanjuje na 2:1.

Do kraja su domaći navijači strahovali za pobjedu jer su gosti propustili nekoliko dobrih prilika, a onda je na samom kraju Hugo Viana postavio konačnih 3:1. Villarreal vrlo teško igra bez mladog Amerikanca Rossija. Na El Madrigalu su igrači Recreativa uspjeli osvojiti bod. Camunas je u 37. minuti doveo goste u vodstvo, no vrlo brzo Nihat vraća stvari na početak. Obje momčadi imale su svoje prigode doći do pobjede, no svakome po bod je i najpošteniji ishod ovog dvoboja.

U posljednjoj utakmici večeri, i posljednjoj utakmice Primere ove godine, Athletic Bilbao je dočekao Murciju. Utakmica je završila 1:1, a sve bitne stvari su se dogodile s bijele točke. Nekoliko trenutaka prije zadnjeg sučevog zvižduka u prvom dijelu Movilla je igrao rukom i domaći su dobili penal.

Orbaizu je udarac s bijele točke obranio Notario, ali lopta je došla do Del Campa koji zabija za vodstvo Athletica. Vrlo rano u nastavku Ocio je srušio Abela u kaznenom prostoru pa su i gosti dobili penal koji Baiano zabija za konačnih 1:1.

Primera, 17. kolo: Barcelona – Real Madrid 0:1, Atletico Madrid – Espanyol 1:2, Levante – Deportivo 0:1, Osasuna – Mallorca 3:1, Valladolid – Betis 0:0, Villarreal – Recreativo 1:1, Athletic Bilbao – Murcia 1:1.