Caen skupo platio vodstvo

Maja Giljanović • subota, 26.01.2008.

Treći uzastopni poraz od Caena na svom Velodromeu Marseille je usprkos lošem ulasku u susret i vodstvu gostiju spriječio vrhunskom partijom standardno ponajboljeg trojca - Cisse/Nasri/Mandanda uz dvije bombetine Valbuene...

Dumasovi su igrači unatoč formi Marseillea na njihovom terenu odnosno četiri mjeseca bez poraza s razlogom na Velodrome stigao s optimizmom, a nadu da će nakon 1996. i 2004. ponovno zalediti 45000 domaćih navijača potpirio je brz pogodak u 2. minuti. Toudic, naime, koristi smušenost obrane trenutno desetoplasiranog OM-a da bi niti 10 minuta potom mogao praktički riješiti susret. Još jedan obrambeni gaf, međutim, Gouffranu skida Mandanda, a 22-godišnjak je ponovno spasitelj tri minute poslije. Toudic i suigrači mu su, doduše, žestoko protestirali reklamirajući da je lopta prešla gol-liniju, ali promjene odluke nije bilo. U 28. s druge strane slična situacija, ali Cisseov pogodak sudac Moulin, naprotiv, priznaje.

Slijedi show Mathieua Valbuene koji u 41. postiže krasan pogodak s nekih 25 metara, a minutu prije odlaska na odmor 23-godišnjak vanjskom loba Costila za olakšanje na tribinama. U nastavku Marseille gazi Normandijce: u 56. i 58. Cisse postiže sedmi odnosno osmi ovosezonski gol, a točku na i ugodno provedene večeri na Velodromeu stavlja Zidaneov nasljednik Samir Nasri.

U prvom susretu kola doslovce su ništa-ništa odigrali Lille i PSG. Stravično lošu utakmicu dvaju protivnika koji su nezaintersiranom igrom samo produžili nizove s obje strane: Puelovi su igrači neporaženi na posljednjih šest utakmica dok su Parižani s dvama prolascima u Kupovima u zadnja četiri dvoboja triput slavili. 12. PSG je inače lovio svoju prvu pobjedu na Metropoleu od 1997. koja bi ih ujedno lansirala u gornji dom tablice, ali na koncu mogu biti zadovoljni osvojenim bodom jer nakon promašaja Luyindule u 34. minuti odnosno obrane Malickog, Landreaua i suigrače mu u 36. minuti nakon voleja Cabayea spašava stativa.

Nice je u Toulouse doputovala s nizom od 12 utakmica bez poraza dok je domaćin s druge strane tražio prvi trobod nakon davnog još 17. kola i slavlja protiv Lillea. Da će se napokon omastiti daje naslutiti Arribage u 34. minuti: izvrsnim kung-fu udarcem 36-godišnji veteran na ubačaj Paula Cesara iz kornera ostavlja vratara Nice Llorisa doslovce zabezeknutim.

U nastavku su Baupovi igrači nastavili s dopadljivom igrom, ali poluprigode Ljubičica promašivao je prvenstveno Elmander kojem je inače prije susreta predsjednik Saveza uručio trofej namijenjen najboljem napadaču proteklog mjeseca. Kako to obično biva, promašaji su im se obili o glavu i to minutu prije isteka 90. izjednačujućim pogotkom (glavom) Edersona. 22-godišnji Brazilac je umalo Nici prigrabio sva tri boda, ali nezasluženi je rasplet u posljednji trenutak spriječio vratar Douchez.

Le Mans je također gladan pobjeda dočekao Lekin Monaco. Goste koji su na Leon Bollee pristigli nakon četiri uzastopne pobjede dobili su u 23. minuti golom Matsuija zahvaljujući slaboj intervenciji Rome nakon Calveovog udarca iz ugla. Prva domaća pobjeda još od 8. prosinca je ujedno i prvo slavlje uopće nad Kneževima nakon tri dosadašnja neuspješna pokušaja, ali i prekid niza od četiri poraza u nizu. Leko je inače startao od prve, nije se osobito istaknuo te je zamijenjen u 58. minuti.

Les Doubistes su s aurom najgoreg domaćina (pod ruku s Metzom) i samo jednom dosadašnjom pobjedom na svom Auguste Bonalu dočekali Valenciennes. Sreća njihova da su gosti stigli s tri uzastopna poraza, a da Kombouareovi igrači ni nakon 1979. ne okuse slast pobjede u Sochauxu pobrinuo se kapetan Brechet glavom u 22. minuti. Zlata vrijedna sva tri boda kojima su se približili 17. Toulouseu na četiri boda mogu zahvaliti i Filipu Šebi koji je u 83. minuti propustio sam na drugoj stativi poravnati na 1:1 pucavši milimetar ponad okvira vrata Teddyja Richerta.

Fenjeraš Metz koji, pak, na svom Saint Symphorienu ne zna za pobjedu punih devet mjeseci ugostio je Rennes u susretu u kojem Lacombeovi igrači nakon stative Aguirrea u 11. minuti postavljaju stvari (nakratko) na pravo mjesto u 27. minuti pogotkom Thomerta. U nastavku su crno-crveni propustili oploditi još jednim zacijelo prelomnim golom, a treći remi pred svojim navijačima Les Grenats su izborili u 80. minuti pogotkom N'Diayea jer dvije minute potom Briand je propustio čistu šansu osigurati još dva boda kojima bi se vratili u gornji dio poretka.

Lens našeg Vedrana Runje tražio je produženje niza od tri uzastopne pobjede protiv dvije pozicije bolje plasiranog Strasbourga da bi ih odmah u 3. minuti sledio Renteria. Srećom po Sang et Or, međutim, hitro poravnanje stiže niti dvije minute potom Monterrubijevim pogotkom s bijele točke nakon prekršaja na Maoulidi.

Nastavak je na Felix Bollaertu donio spektakl. Prvu prigodu propuštaju gosti zapravo nekadašnji hajdukovac briljantno jedan na jedan brani udarac Lacourea, ali razočarenje na tribinama u svom prvom dodiru s loptom nakon što je u 75. minuti zamijenio Gomeira donosi Santos. Bod vrijedan ostanka nad crtom ispadanja (27 bodova odnosno jedan više od Auxerrea na 18. mjestu) donosi Monterrubio zabivši iz slobodnog udarca savršeno zaobišavši živ zid i svladavši vratara Cassarda, a još dva im, pak, oduzima sudac Lamarre na intervenciju pomoćnika poništenjem zbog, čini se, nepostojećeg ofsajda gol Maoulide u drugoj minuti nadoknade.

Auxerre i Nancy su suprotno svim očekivanjima na koncu svoj susret ipak odigrali večeras. Abbe Dechamps je, naime, pogodio povodanj doslovce biblijskih razmjera i izgledalo je da ćemo se na istom mjestu naći sutra u 15 sati, ali je sudac Poulat u dogovoru s pomoćnicima i kapetanima obje momčadi odsvirao početak s pola sata zakašnjenja. S obzirom na prikazanu igru, 6548 promočenih navijača zacijelo je poželjelo da nije jer suvislijih akcija tijekom svih 90 minuta nisu vidjeli.

Sutra je, pak, ulog ogroman: pobjeda Bordeauxa kod Lorienta Žirondince bi makar na par sati i konca susreta ljutih rivala Saint Etiennea i Lyona na Geoffroy Guichardu, gurnula na prvo mjesto prvenstvenog poretka.

Le Championnat, 23. kolo:
Auxerre - Nancy 0:0, Sochaux - Valenciennes 1:0, Marseille - Caen 6:1, Le Mans - Monaco 1:0, Metz - Rennes 1:1, Lens - Strasbourg 2:2, Lille - PSG 0:0, Toulouse - Nice 1:1