Heerenveen gazi sve pred sobom, Pranjić među strijelcima

Vedran Babić • subota, 02.02.2008.

U prvoj utakmici bez najboljeg strijelca Afonsa Alvesa, Heerenveen je kod kuće osramotio Vitesse s čak 7:0, i tako makar na 24 sata preuzeo drugo mjesto ispred konkurenata na ljestvici. PSV je rutinskom izvedbom uzeo bodove iz Alkmaara i tako nastavio sigurno koračati ka obrani titule nizozemskog prvaka...

Heerenveen je od ove utakmice najefikasnija momčad Eredivisie lige, a u posljednje četiri uzastopne pobjede, uključujući ovu, ostvarili su zapanjujuću gol razliku od 19:1! Iako se znalo da je Heerenveen favorit i da igra u strašnoj formi, nitko nije očekivao baš ovakav masakr sastava iz Arnhema. 19-godišnji Miralem Sulejmani je u 10. minuti načeo goste, a prije nego su se ovi snašli, svoj šesti pogodak sezone postiže naš Danijel Pranjić u 14.

Tek u drugom poluvremenu su se domaćini razgoropadili, a niti jedan od strijelaca nema više od 22 godine, što dokazuje mladost i potencijal momčadi. Amerikanac Michael Bradley je u 50. minuti povisio na 3:0, da bi ga u 64. zamijenio Roy Beerens, koji netom nakon ulaska trese mrežu Vitessea. Asistent kod njegovog drugog pogotka je bio Pranjić, a šlag na kraju ove veličanstvene večeri je zasluga Thomasa Pragera u 82. minuti.

PSV nije dopustio AZ-u da pobjedom protiv velikih rivala nagovijesti povratak na pobjedničke staze. Sve je riješeno već u prvom dijelu pogocima Danka Lazovića i Ibrahima Afellaya za 0:2. AZ i dalje tone, a kraj krize koja traje već petu utakmicu se ne nazire.

U Almelu kod Heraclesa, NEC je nakon skoro jedne cijele godine ostvario pobjedu na ligaškom gostovanju. Jeremain Lens je izvukao svoj klub iz zone ispadanja pogocima u 26., odnosno 69. minuti. Srđan Lakić je za poražene domaćine odigrao cijelu utakmicu.

Excelsior i De Graafschap su odigrali 1:1 u Rotterdamu, i tako zadržali svoje pozicije na ljestvici. Usprkos vodećem pogotku Niklasa Tarvajarvija u prvom dijelu, domaćini su došli do izjednačenja u 82. preko Keesa Luyckxa.

Nedjelja je dan velikog okršaja trenutno trećeg i četvrtoplasiranog sastava Nizozemske, Ajaxa i Feyenoorda u Amsterdam Areni. Ulog je velik jer će pobjednik, ako ga bude, zauzeti drugo mjesto. Ostale parove čine Groningen i Roda, Utrecht i Willem II, te Sparta i Venlo.

Eredivisie, 23. kolo: Heerenveen – Vitesse 7:0, AZ – PSV 0:2, Heracles – NEC 0:2, Excelsior – De Graafschap 1:1.