Konačno Sevilla i Valencia, Katalonci minimalno

Vedran Attias • nedjelja, 03.02.2008.

U 22. kolu Primere dvije momčadi kojima se predviđala sjajna sezona, Sevilla i Valencia, uspjele se upisati pobjede na gostovanjima, Atletico Madrid kiksao je na Calderonu, Barca je jedva svladala Osasunu, a Villarreal nije uspio pobijediti Mallorcu…

Atletico Madrid nije uspio upisati sva tri boda protiv Murcije iako su čak 69% utakmice imali loptu u svojim nogama. Forlan i Aguero nekoliko su puta prijetili u prvom dijelu, no nisu uspjeli svladati raspoloženog Notaria.

U nastavku, gosti su neočekivano poveli. Nakon prekršaja Ellera, Jofre s bijele točke matira Abbiatija na početku drugog dijela. Već u 63. minuti Luis Garcia udarcem sa 16 metara, na dodavanje Aguera, vraća stvari na početak. Do kraja su obje momčadi imale svoje prilike, no novi pogodak nismo vidjeli.

Levante i Racing odigrali su neriješeno na gradskom stadionu u Valenciji. U prvom dijelu nismo vidjeli pogotke, no u nastavku Riga u 57. minuti dovodi domaćina u vodstvo. 15 minuta prije kraja Castedo ruši Duschera u kaznenom prostoru i Argentinac sam zabija za konačnih 1:1.

Zaragoza je na La Romaredi došla do minimalne pobjede na Athletic Bilbaom. Odlučujući pogodak vidjeli smo u 28. minuti kada je Ricardo Oliveira dodavanje Milita pospremio u mrežu. Villarreal je dobro ušao u utakmicu protiv Mallorce i već u 27. minuti Hector ruši Cazorlu, a mladi Rossi zabija penal za 1:0.

Samo deset minuta kasnije – penal na drugoj strani. Godin ruši Ballesterosa i Basinas je jednako siguran i vraća stvari na početak. Nihat, Rossi i Pires promašili su svoje prilike i Mallorca nosi bod s teškog gostovanja.

Sevilla je došla u goste Recreativu sa željom prekinuti seriju loših rezultata. Prvi dio izgledao je kao i Sevilla cijelu sezonu – solidna igra i onda velika glupost. Ovoga puta “ta glupost“ bio je Mosquera koji je u 40. minuti dobio drugi žuti, odnosno crveni karton i ostavio Sevillu s igračem manje. I tko zna kako bi se utakmica razvila da gosti nisu zabili prije odmora.

U posljednjim sekundama prvog dijela Luis Fabiano zabija na dodavanje Poulsena i donosi veliko vodstvo gostima. Sevilla se oslobodila i igrala puno bolje u nastavku, a od 81. minute i gosti su igrali s deset igrača jer je isključen Martin. Nagrada im je došla deset minuta prije kraja - Daniel Alves iz prekida nabacuje, a Luis Fabiano glavom zakucava loptu u mrežu.

U posljednjim minutama Beto glavom smanjuje rezultat, no gosti su uspjeli zadržati prednost i upisat pobjedu. Valencia je upisala tešku pobjedu kod Valladolida i tako najavila bolje dane. Valladolid je bio puno bolji u prvom dijelu, no Hildebrand je bio nesavladiv.

Nakon sat vremena igre, gosti su poveli. Mata prima sjajnu dugu loptu Marchene i jakim udarcem probija Lopeza. U 72. minuti Villa, na dodavanje Arizmendija, postavlja konačnih 0:2. Valencia je pružila lošu partiju, no uspjeli su upisati sva tri boda.

U posljednjim utakmicama večeri momčadi iz Barcelone ostvarile su minimalne pobjede. Barcelona je na Camp Nou pobijedila Osasunu pogotkom Xavija u posljednjim minutama.

Messi, Henry i Bojan započeli su utakmicu u napadu Barcelone. Baš su prva dvojica složila prvu priliku već u 6. minuti, ali je Argentinac bio neprecizan. Barcelona je pritiskala i promašili su nekoliko dobrih prilika u prvom dijelu. Vrijedi istaknuti i prekrasan dribling Messija par minuta prije odmora kada je nanizao nekoliko gostujućih igrača.

U nastavku, kada je Rijkaard vidio kako pogodak nije bliže, odlučio se na promjene pa su tako u igru ušli Ronaldinho i Giovanni. S tim promjenama Rijkaard nije pogodio jer se ništa posebno nije promijenilo u igri Barce, no uvođenje Xavija, desetak minuta prije kraja, pokazalo se kao vrlo dobar potez.

Naime, baš je Xavi u 88. minuti u mrežu gostiju pospremio odbijanac nakon udarca Inieste. Barcelona je odigrala solidnu utakmicu i zasluženo došla do sva tri boda. Ovom pobjedom Katalonci su se vratili u borbu za naslov s obzirom na poraz Reala u Almeriji.

Drugi klub iz Barcelone, Espanyol, konačno je uspio nekoga pobijediti. Momčad s Montjuica imala je seriju loših rezultata i ova pobjeda kod Getafea će im dobro doći. Odlučujući trenutak utakmice bio je u 18. minuti kada je Jonathan zabio za pobjedu nakon akcije De la Pene i Rufetea.

Primera, 22. kolo: Atletico Madrid – Murcia 1:1, Levante – Racing 1:1, Zaragoza – Athletic Bilbao 1:0, Recreativo – Sevilla 1:2, Valladolid – Valencia 0:2, Barcelona – Osasuna 1:0, Gefate – Espanyol 0:1.