Zagreb CO - Zadar: Simon zasjenio suce

Kristian Hohnjec • subota, 09.02.2008.

Košarkaši Zagreba plasirali su se u finale 17. izdanja Kupa Krešimira Ćosića pobijedivši favorizirani Zadar 100:96. Prvi polufinalni sraz ponudio je gotovo sve. Iako su sudačke procjene isključenja Petrovića i Gečevskog izašle u prvi plan, svjedočili smo sasvim solidnoj košarci i sjajnoj predstavi Krune Simona....

Zagreb je iskoristio prednost domaćeg parketa, loš dan sudačke trojke i neobjašnjivu nervozu Zadrana te osigurao četvrtu priliku da se domogne toliko željenog premijernog trofeja. Za odlično otvaranje Mrava pobrinuo se Krunoslav Simon, koji je odigrao možda i ponajboljih deset minuta svoje karijere. 22-godišnji bek u tri je minute postigao deset koševa (ukupno 15 u četvrtini) za vodstvo domaćina 20:11.

Slika 5 od 6.

Drugi period obilježile su tenzije kao da je riječ o najvećem nogometnom derbiju. Sve je zakuhao Jure Lalić laktom nokautiravši Bašljana, koji je na trenutak ostao bez svijesti. Nakon toga igralo se na "nož", a svojim uobičajenim koloritom uz aut liniju isticao se Aco Petrović. Isključenjem u samoj završnici poluvremena zadarski je strateg svoju momčad ostavio cjedilu.

Slika 3 od 4.

Mravi su u drugo poluvrijeme ušli sa značajnom prednošću (49:38), koju su stvorili prije svega zahvaljući kombinaciji nervoze Zadarana i blagoj naklonosti sudaca. U nastavku strasti su polako splasnule, a Zagreb je uspio preživjeti famoznu treću četvrtinu Zadra.

Slika 2 od 3.

Tricama Brewera te poenima iz tranzicije Stipčevića i Stallwortha Zadar je uspio stići na -2 (59:57), no probuđeni Vladović pobrinuo se da Zagreb u posljednjih deset minuta ipak uđe sa zavidnim kapitalom.

Slika 4 od 5.

Serijom 6:0 koju su režirali Vladović i Tomić Mravi su definitivno prelomili susret, a konačan potop Zadrana označila je isključujuća tehnička neprepoznatljivog Gečevskog (84:74, 3:40 do kraja). Stallworth je tricom na kraju tek uspio estetski ublažiti poraz Zadrana - 100:96.

Slika 1 od 2.

Najbolji pojedinac utakmice bio je izvrsni Kruno Simon (34 poena, 8/13 iz igre, 15/16 bacanja, sedam skokova), a veoma dobre partije pružili su Vladović (19 koševa) i Ante Tomić (17 poena, 11 skokova). Kod Zadrana se najviše trudio incidentni Brewer (25 koševa), no izostao je učinak visokih igrača (četvorica ukupno 19 poena).