Negativan jubilej Ajaxa, potop AZ-a

Vedran Babić • nedjelja, 10.02.2008.

Slavna amsterdamska momčad nije uspjela smanjiti zaostatak za vodećim PSV-om zahvaljujući porazu u Kerkradeu kod Rode. Lanjski borac za naslov AZ doživio je još jedan težak poraz u očajnoj sezoni na gostovanju kod NEC-a od čak 5:2, dok je u derbiju začelja Excelsior ostvario značajnu pobjedu protiv Sparte...

Malo više od dva mjeseca su prošla od zadnje Ajaxove pobjede izvan svog grada, točnije od 8. prosinca 2007. Da se ta krajnje neugodna serija neće prekinuti danas, nagovijestio je Belgijanac na posudbi iz Anderlechta, Roland Lamah u 22. minuti. No, na poluvremenu je semafor ipak pokazivao rezultat 1:1 zbog pogotka jednog od najtraženijih napadača Europe Klaasa Jana Huntelaara. To je bilo sve od Kopljanika koji do kraja nisu zadržali niti bod, jer je domaći veznjak Anouar Hadouir pogotkom u 79. minuti poslao svoje navijače u delirij za desetu pobjedu ove sezone, šestu na svom travnjaku. PSV je sve dalje, a Ajax se nalazi čak devet bodova u minusu uz samo deset kola do kraja prvenstva.

Kako je počela utakmica u Nijmegenu malo tko je mogao očekivati ovakav konačan ishod. Na samom otvaranju u trećoj minuti, AZ je pogotkom Davida da Silve prešao u vodstvo. Međutim, od tog trenutka na terenu je glavnu riječ vodila momčad NEC-a, koja je već do 24. minute postigla čak četiri pogotka (Bobson, Holman, van Beukering, Wisgerhof). Još jedan šamar gostima je dao Jeroen Drost u 68. minuti, a gorčinu poraza je makar malo ublažio Mounir El Hamdaoui u samoj završnici dvoboja.

Važna tri boda je u Rotterdamu kod Sparte osvojio posljednjeplasirani Excelsior. Leen van Steensel je pogotkom u 58. minuti svojoj momčadi osigurao 19. bod sezone u tvrdoj utakmici s čak sedam žutih kartona, što je tipično za derbije najugroženijih.

Jedini dvoboj bez pobjednika odigrali su Venlo i Willem II. Reekers je zabio za domaće pred sam kraj prvog dijela, dok je bod gostima priskrbio Brazilac Cristiano u 77. minuti.

Eredivisie, 24. kolo: Roda – Ajax 2:1, NEC – AZ 5:2, Sparta Rotterdam – Excelsior 0:1, Venlo – Willem II 1:1.