Liga prvaka - Grupa 3, 1. kolo, 10.02.2008.
RK Zagreb 29:23 SDC San Antonio
SDC San Antonio

Najbolji mogući start

Ivor Krapac • nedjelja, 10.02.2008.

Rukometaši zagrebačkog Croatia osiguranja odigrali su sjajnu utakmicu u prvom kolu drugog kruga Lige prvaka. Zagrebaši su odličnom obranom i efikasnim napadom u ispunjenoj Ledenoj dvorani ostavili jaki španjolski Portland San Antonio praznih ruku, praktički bez šansi da se vrati kući s dva boda "u džepu"...

Croatia osiguranje - Portland San Antonio 29:23 (15:12)

Liga prvaka, drugi krug, skupina 3, prvo kolo
Zagreb, Ledena dvorana Doma sportova, gledatelja 6.500
Suci: Baum i Goralczyk (Poljska)

Croatia osiguranje Zagreb: Jerković, Koloper 1, Duvnjak 3, Lazarov 7(2), Špoljarić, Vori 2, Džomba, Šola, Valčić 3, Kopljar, Bedekovič, Horvat 2, Vukić 5, Bičanić 6

Vezane vijesti

Portland San Antonio: Svensson, Carvajal 1, Vugrinec 2, Dominiković, Ruesga 6(1), Hernandez 3, Kjelling 2, Matošević, Ortigosa 4, Malmagro, Perez, Jörgensen, Nikolić 2, Balić 3

Obrane:
CO Zagreb: Šola 8+2, Jerković 2
Portland S.A.: Svensson 6, Matošević 1

Sedmerci
CO Zagreb: 2/2 (Lazarov 2/2)
Portland S.A.: 1/3 (Malmagro 0/1, Kjelling 0/1, Ruesga 1/1)

Isključenja
CO Zagreb: 4 minute
Portland S.A.: 4 minute

Prvih 30 minuta Zagrebaši su obilježili sjajnom obranom, na startu s odličnih i pokretljivih 3-2-1, a u završnici prvog dijela i sa 6-0. Da će imati vrlo težak posao, gosti iz Pamplone doznali su već u prvim trenucima, uz blokadu Denisa Špoljarića nakon Balićevog udarca i bijeg Ljube Vukića u kontru za rano vodstvo.

Kako su krenuli, domaći su i nastavili. Obrana je radila bez greške i davanja prostora suparničkoj momčadi, a u napadu je vanjska linija napravila dobar posao s niz izmjena pozicija i zbunjivanjem Portlandovih 6-0. Josip Valčić najviše je kapitalizirao sve što su Zagrebaši stvorili brzim protokom lopte, s tri pogotka u prvih 20-ak minuta za uvjerljivo vodstvo od 9:5.

Slika 1 od 2.

Valčićevu ulogu u nastavku susreta preuzeo je ozljedom prsta "načeti" Damir Bičanić, koji je u igru ušao tek sredinom prvog poluvremena i do "velikog odmora" utrpao tri komada u Svenssonovu mrežu za zadržavanje vodstva na strani domaćeg CO-a. Gosti iz Pamplone su jedino razdoblje u kojem su u potpunosti došli do daha imali između 20. i 24. minute, kad su stigli od 11:7 do 11:10, da bi završnica prvog dijela opet pripala momčadi Lina Červara.

Bičanić, Vukić i dvaput Lazarov pobrinuli su se za odmak do 15:11 u 28. minuti, a nakon isteka 30. bilo je podjednako dobrih 15:12. Možda je moglo biti i bolje da su vratari skinuli koju loptu više, što je bio glavni minus za domaće u prvom dijelu - Vlado Šola istaknuo se tek s dva rano obranjena sedmerca, dok Dragan Jerković nije napravio baš ništa u maloj minutaži koju je dobio sredinom poluvremena. Pored toga, kad bi se tražila dlaka u jajetu, možda je falilo i što se Mirza Džomba nije vidio u napadu na desnom krilu, no ne treba biti sitničav.

Drugi dio počeo je slično kako je završio prvi, i dalje s odličnih 6-0 u obrani, no u toj fazi susreta i s napokon razbranjenim Šolom. U napadu je, pak, većinu odgovornosti preuzeo Kiro Lazarov, priključio mu se i Domagoj Duvnjak, a sve skupa pokazalo se dovoljnim za odlazak do maksimalnih 20:15 u 43., a nešto kasnije i još impresivnijih 23:17 nešto više od deset minuta do kraja.

Slika 2 od 3.

U tom razdoblju gosti nisu imali nikakvu šansu, zastao je u prvom dijelu vrlo dobri Ruesga na lijevom vanjskom, pa i solidni Hernandez s desnog krila, dok posebno priznanje domaćoj obrani predstavlja što se Ivano Balić, često pažen iskakanjem posebnog čuvara, nije vidio ni kao dodavač, ni kao realizator. To se zove posao.

Nakon Vukićevog pogotka za 26:20 u 55. minuti, bilo je jasno da se ovo teško može izgubiti. Takav rasplet mogao je donijeti tek ogromni pad u igri Červarovog sastava, no to se, na svu sreću, nije dogodilo. Na kraju, velikih 29:23 i kapa do poda za najbolju utakmicu sezone, bez konkurencije.

Zagrebaše je do vrijedne pobjede vukao ove sezone tradicionalno efikasni Lazarov (sedam golova, dva sa 7 m), dok se Bičanić priključio sa šest, a Vukić s pet pogodaka. Vlado Šola ubilježio je deset (8+2) obrana. Goste je sa šest golova (jedan sa 7 m) vodio Ruesga, a Ortigosa je pridodao četiri pogotka.

Liga prvaka, drugi krug, skupina 3, prvo kolo: Croatia osiguranje - Portland San Antonio 29:23 (15:12).