Izobilje pogodaka u Nizozemskoj

Vedran Babić • nedjelja, 24.02.2008.

U posljednjim utakmicama 26. kola Eredivisie momčadi su gledateljima priuštili mnoštvo pogodaka u neizvjesnim okršajima. Ajax je u Bredi zaustavio domaćine pobjedom 3:2, a vodeći PSV je tek u drugom dijelu slomio De Graafschap. Pranjićev Heerenveen je prokockao vodstvo od 2:0 pred svojim navijačima protiv NEC-a, dok je Groningen s 5:2 zahvalio Venlu na gostoprimstvu...

Derbi kola su u Bredi odigrali NAC i Ajax. Domaćini su u zastrašujućoj formi od osam pobjeda u nizu (sedam u prvenstvu) dočekali momčad koja na gostovanju nije slavila još od početka prosinca 2007. Ipak, najubojitiji golgeter lige Klaas Jan Huntelaar pogotkom je u 21. minuti dao naslutiti prekid te crne serije. Asistent je bio vremešni, ali legendarni veznjak Edgar Davids.

Do odmora su Kopljanici zadržali vodstvo, nakon čega Breda postaje sve opasnija. Csaba Feher je svojim dodavanjima uposlio egzekutore Amoaha i Pendersa koji u 50., odnosno 58. minuti donose prednost domaćinima. I baš kad su se brojale minute do novog trijumfa Žute vojske, na scenu stupaju Urby Emanuelson i Johnny Heitinga, koji u posljednjih 15 minuta postižu pogotke i ostavljaju Rat Verlegh u nevjerici za krucijalan trobod Ajaxa u tjednu u kojem su saznali i ime novog trenera za sljedeću sezonu, a to je Marco van Basten.

Branitelj naslova i dalje ne posustaje. Premda su se protiv De Graafschapa mučili nakon prvih 45 minuta, u konačnici pobjeda PSV-a je bila poprilično izražena – 4:1. Lasse Schone je doduše, doveo goste u vodstvo već u 7. minuti. No, slavlje stanovnika donjeg doma ljestvice nije dugo trajalo jer je već u idućem napadu Danko Lazović vratio stvari na početak.

U drugom dijelu su Bakkal, Simons i ponovno Lazović slomili otpor protivnika i upisali desetu domaću pobjedu za održavanje razlike u odnosu na Ajax, koja iznosi devet bodova.

Na Abe Lenstri u Heerenveenu je sve bilo spremno za novo slavlje domaćih navijača, jer su njihovi ljubimci na poluvremenu imali vodstvo od 2:0 protiv NEC-a pogocima Beerensa i Roorde. Međutim, između ta dva pogotka dogodio se, kako se na kraju pokazalo, ključan trenutak utakmice. Vratar Heerenveena Brian Vandenbussche je zaradio crveni karton, a gosti iz Nijmegena su terensku nadmoć počeli prikazivati tek u posljednjoj trećini susreta.

Jeremain Lens je u 63. minuti smanjio na 1:2, da bi Brett Holman u 72. i Youssef El–Akchaoui u prvoj minuti sučeve nadoknade šokirali domaćine i oteli im sva tri boda, ostvarivši svoju tek drugu pobjedu u gostima ove sezone. Danijel Pranjić je za najefikasnije domaćine lige odigrao 70 minuta.

Još jednu gostujuću pobjedu ove nedjelje je ostvario i Groningen kod Venla. Goran Lovre i Marcus Berg su zabili za 2:0, a Berry Powel je netom po izlasku iz svlačionica naizgled riješio utakmicu. Žilavi domaćini pak, nisu imali namjeru predati se. Leemans je u 50. vratio svoje suigrače u život, a devet minuta potom stadion se potpuno probudio nakon pogotka Jasona Oosta. No, svojim drugim pogotkom utakmice, a trinaestim sezone, Berg u 85. minuti zadaje presudan udarac domaćinima koji više nisu imali snage, a ni vremena za povratak. Do konačnog sučevog zvižduka je Stefan Nijland samo povećao razliku.

Eredivisie, 26. kolo: NAC Breda – Ajax 2:3, PSV – De Graafschap 4:1, Heerenveen – NEC Nijmegen 2:3, Venlo – Groningen 2:5.