Derbi razočaranja za Romu

Ivana Spahija • srijeda, 27.02.2008.

Derbi 25. kola Serie A nije donio pobjednika. Inter i Roma su na San Siru remizirali rezultatom 1:1, a Vukovi su pobjedu ispustili u samoj završnici susreta. Inter je manirom rukometne momčadi realizirao igrača više i uspio izvući bod iz vrlo važne utakmice. Novi remi upisala je i momčad Milana, ovaj put u gostima kod Catanije, a pobjedu je nakon tmurnog razdoblja dočekala Fiorentina...

Roma nije uspjela. Unatoč najjačem sastavu Vukova koji je pristigao na San Siro, izabranici Luciana Spallettija ipak nisu uspjeli doći do sva tri boda iz ovog dvoboja. Roma je imala vodstvo sve do pet minuta prije kraja, kada je zbog dva žuta kartona u tri minute ostala bez Mexesa, a Inter je iskoristio brojčanu nadmoć na terenu i spasio se poraza.

Susret je započeo međusobnim odmjeravanjem snaga, u prvih desetak minuta nije bilo značanijih prilika ni s jedne ni s druge strane. Tek je u 19. minuti Inter uspio zaprijetiti vratima Donija. Crespo se "provozao" između braniča Rome i uputio idealnu loptu u prostor gostiju, ali nitko od njegovih suigrača nije stigao tu loptu pospremiti u mrežu.

Vukovi nisu ozbiljnije zaprijetili golu Intera sve do 37. minute kada se sreća okrenula na njihovu stranu. Tonetto je s desne strane ubacio za Tottija, branič Intera Zanetti nije mogao zaustaviti Romina Il capitana koji je zatresao mrežu Julia Cesara za vodstvo Rome od 1:0.

Drugo poluvrijeme donio je nastavak pritiska Rome na obranu domaćina. Tako je u 47. minuti udarac Taddeija završio malo pokraj gola, a Julio Cesar je u 66. minuti spasio Inter od novog pogotka. Perrotta se odlično oslobodio na desnoj strani i loptu poslao do Aquilanija, čiji je udarac nogom odbio vratar domaćina. Minutu nakon toga Totti je iskušao sreću udarcem iz daljine, lopta je završila pokraj gola.

Roma je u 83. minuti ostala s igračem manje, Mexes je zbog prekršaja nad Crespom zaradio drugi žuti karton u tri minute i prije vremena je morao u svlačionicu. Inter je brojčanu izjednačenost (zbog ozljede Maxwella i već izvršenih izmjena Inter je gotovo 20 minuta igrao s igračem manje) realizirao već pet minuta kasnije. Nakon izvedenog udarca iz kuta nastala je pomutnja u obrani gostiju, a Zanetti je s ruba šesnaesterca matirao Donija i postavio rezultat na konačnih 1:1. Roma je propustila veliku priliku približiti se Interu na šest bodova zaostatka te bodovna razlika među dva vodeća kluba lige i dalje iznose devet bodova.

Milan i dalje nastavlja nizati remije. Nakon podjele bodova s Parmom i Livornom, Rossoneri su u susretu ovog kola neriješeno odigrali i s Catanijom, a susret je završio rezultatom 1:1. Dario Šimić je i ovaj susret promatrao s klupe Milana. Prvo poluvrijeme obilježili su brojni promašaji obiju momčadi, posebice Milana. Domaćini su priliku za vodstvo propustili u desetoj minuti kada je Mascara gađao iznad grede. Milan je svoju priliku prokockao u 33. minuti. Pato je dobro uposlio Seedorfa koji je previše zakomplicirao stvari te je domaći vratar Polito bez problema pokupio tu loptu. S nekoliko se promašaja iskazao i Inzaghi koji je, kada se našao sam u prostoru Catanije, uspio promašiti ubačenu loptu.

Otvaranje drugog poluvremena bilo je sretnije za goste iz Milana, koji su do vodstvad došli u 54. minuti. Pato je već na polovici terena uspio proći dva braniča Catanije, a nakon toga nije mu bilo teško zatresti mrežu Polita. Gostima je u 62. minuti poništen pogodak zbog zaleđa, a u nedopuštenoj poziciji našao se Inzaghi. Catania je došla do izjednačenja u 64. minuti. Vargas je dijagonalom pronašao glavu Spinesija koji je zatresao mrežu Kalca za 1:1. To je ujedno bilo i konačno rješenje ove utakmice.

Okus pobjede ponovno je osjetila momčad Fiorentine, koja je na domaćem terenu s minimalnih 1:0 svladala Livorno. Naš Dario Knežević odigrao je cijeli susret za gostujuću momčad. Odsustvo Adriana Mutua prilično se osjetila u redovima Viola, koje se nisu iskazale dobrim akcijama. Ipak, domaćini su pobjedu uzeli u 58. minuti susreta. Nakon izvedenog udarca iz kuta, Papa Waigo je glavom pospremio loptu u mrežu Amelije i Fiorentini donio vrijedna tri boda koja je vraćaju na četvrto mjesto na ljestvici.

Sampdoria bez Cassana nije ona ista momčad koja prijeti vodećima, to je dokazala i utakmica u Bergamu, gdje je domaćin Atalanta svladala Sampdoriju visokom pobjedom od 4:1. Gosti su do vodstva došli već u trećoj minuti. Volpi je s 22 metra ispalio neobranjiv udarac u mrežu nemoćnog domaćeg vratara Coppole. Atalanta je uzvratila samo deset minuta kasnije. Langella je s lijeve strane dodao za Donija koji je matirao Castellazzija za izjednačenje.

Domaćini su se ponovno iskazali u 31. minuti, obrana Sampdorije se razrijedila, a tu je situaciju najbolje iskoristio Doni koji je postigao svoj drugi pogodak u susretu i donio Atalanti vodstvo od 2:1. Pet minuta kasnije Doni se upisao i u asistente, dobro je uposlio Floccarija koji je zatresao mrežu Sampdorije za vodstvo domaćina od 3:1. Točku na i u ovom susretu stavio je Capelli pogotkom u 53. minuti za konačnih 4:1 i pobjedu Atalante.

Pobjedu je ostvarila i Genoa kod kuće svladavši Napoli rezultatom 2:0. Ivan Jurić na terenu je proveo nešto više od 70 minuta u dresu pobjedničke momčadi, u 18. minuti zamijenio je ozlijeđenog Para. Domaćini su poveli u 41. minuti zahvaljujući pogotku Scullija, a utakmica je konačno rješenje dobila u 75. minuti. Dosuđen je jedanaesterac za Genou zbog prekršaja Domizzija nad Borriellom, a sam Boriello je bio siguran izvođač najstrože kazne za pobjedu Genoe od 2:0.

Slika 1 od 2.

Vrijedne bodove upisala je i Budanova Parma koja je u iznenađenju ovog kola na domaćem terenu došla do pobjede nad Udineseom. Tako se produbila kriza kluba iz Udina, a Parma nastavlja s dobrim rezultatima. Igor Budan je na terenu proveo nešto više od 20 minuta u dresu Parme, u 71. minuti zamijenio je Reginalda. Domaćini su poveli u 78. minuti nakon pogotka Lucarellija, a konačan je rezultat na 2:2 postavio Cigarini pogotkom iz najstrože kazne u 87. minuti susreta.

Identičnim rezultatom pobjedu je ostvarila i momčad Palerma, koja je kod kuće nadigrala Empoli. Domaćini su poveli u 14. minuti zahvaljujući pogotku Simplicija, a sve je riješeno u 38. minuti kada je Rinaudo glavom matirao gostujućeg vratara Bassija za pobjedu i nova tri boda Palermu.

Dvije minimalne pobjede ostvarili su Lazio i Siena. Nebesko - plavi su na Olimpicu svladali Regginu pogotkom s bijele točke. U 45. minuti je Aronica napravio prekršaj nad Pandevom, sudac je pokazao na bijelu točku, a pobjedu Laziju preciznim je udarcem donio Bianchi. Siena je kod kuće uspjela izvući pobjedu od fenjeraša Cagliarija, i to tek u samoj završnici. Igrala se 88. minuta, a Maccarone je nakon slaloma kroz gostujuću obranu uspio loptu poslati u mrežu Storarija za pobjedu Siene i tri vrlo važna boda u neizvjesnoj borbi za opstanak.

Serie A, 25. kolo: Inter - Roma 1:1, Catania - Milan 1:1, Fiorentina - Livorno 1:0, Atalanta - Sampdoria 4:1, Genoa - Napoli 2:0, Parma - Udinese 2:0, Lazio - Reggina 1:0, Palermo - Empoli 2:0, Siena - Cagliari 1:0.