Atletico četvorkom zaustavio Barcelonu

Zvonimir Šimunović • subota, 01.03.2008.

Real Madrid veliki je dobitnik nakon subotnjih utakmica 26. kola Primere. Zahvaljujući pobjedi u Huelvi i porazu Barcelone u derbiju, Kraljevski klub ponovno je na plus pet. Barca je unatoč fantastičnom pogotku Ronaldinha i velikoj prednosti u posjedu lopte doživjela potop kod Atletica koji je predvodio sjajni Aguero. A da sve bude u znaku preokreta, pobrinuo se i Deportivo koji je nadoknadio vodstvo Seville, dok je Espanyol bio bolji od Valencije..

Frank Rijkaard ostao je vjeran svojoj taktici u kojoj u početnih 11 nema mjesta za sve napadačke zvijezde Barcelone, tako da je ovoga puta Messi ostao na klupi. I bez njega, gosti su se od početka nametnuli kao momčad koja diktira igru i tempo. Igralo se većinom na polovici terena domaćina, no unatoč premoći u prvih dvadesetak minuta, Barcelona nije konkretnije ugrozila vratara Atletica Abbiatia. Tek je Eto`o u 10. minuti postigao gol koji poništen zbog zaleđa, a Zambrotta je izdaleka iskušao sposobnosti svoga zemljaka na golu domaćih.

A onda se u 30. minuti dogodio jedan od najljepših trenutaka ovogodišnjeg izdanja španjolske nogometne lige. Napad Barcelone išao je po desnoj strani. Loptu je u kazneni prostor domaćih ubacio Xavi, a sa 12 metara u gol ju veličanstvenim škaricama šalje Ronaldinho. Zaista još jedan maestralni potez za 11. pogodak tekuće sezone ovog nogometnog velikana. I kada se činilo da Barcelona u potpunosti kontrolira utakmicu (u tom trenutku postotak lopte je bio čak 70 posto na strani gostiju), Atletico je u samo šest minuta napravio potpuni preokret.

Prvo je u 36. minuti Aguero primio loptu na dvadesetak metara od vrata Barcelone. Varkom se oslobodio čuvara i uputio udarac prema Valdesu, a lopta dira Puyola, mijenja smjer i vara vratara Barcelone. Nisu se gosti ni snašli nakon ovoga šoka, a u 41. minuti Zambrotta je nakon udarca Aguera izbacivao loptu s crte. No, minutu poslije nije bilo spasa za Blaugranu. Loptu je u šestnaesterac ubacio Aguero, a sa sedam metara iskosa Maxi Rodriguez iz okreta šalje ju pored Valdesa. Tako su Katalonci nakon potpune dominacije u 40 od prvih 45 minuta otišli na odmor s golom minusa.

U nastavku na terenu ista slika. Barcelona ima više loptu u nogama, a Atletico prijeti iz brzih kontri. Tako je u 53. minuti Aguero izbjegao zaleđe, no umjesto da doda Maxiju, pucao je preko gola. Ali, zato je u 62. minuti Aguerov pokušaj u kaznenom prostoru Barcelone prekršajem zaustavio Puyol, a s bijele točke precizan je bio Forlan. Nevjerojatnu efikasnost Madrižana potvrđuje ponovo Aguero u 71. minuti kada preciznim udarcem s ruba kaznenog prostora dovodi Atletico do 4:1. Eto`o je dvije minute kasnije uspio smanjiti vodstvo domaćih, no više od toga Barcelona nije uspjela napraviti.

Slika 1 od 2.

Real je bez Van Nistelrooyja došao u goste Reacreativu, a loš ulazak u utakmicu osvetio im se u 16. minuti kada je Sergio Ramos zaboravio na Martina Caceresa, pa ovomu nakon centaršuta Carlosa Martinsa nije bilo teško iz blizine pogoditi mrežu Casillasa. Real je u igru vratio hrabri Raul koji je nakon ubačaja, glavom pogodio mrežu iako je na njega svom silom naletio vratar Reacreativa. U sudačkoj nadoknadi prvog dijela, Real je spašavao Casillas obranivši udarac Sinama Pongolle.

Drugo poluvrijeme obilovalo je nervoznom igrom isprekidanom stalnim prekršajima. Rezultata toga bila su i tri crvena kartona. Prvo je Beto u 51. minuti isključen zbog udaranja protivničkog igrača, da bi iz istog razloga crveni karton dobio i Sergio Ramos tri minute poslije. U svlačionici im se pridružio i Quique Álvarez u 68. minuti zbog teškog prekršaja nad Robbenom. Realu je s igračem više pobjedu i velika tri boda donio Robinho koji je prvo u 75., a onda i u posljednjoj minuti susreta savladao Sorrentina. Još je u sudačkoj nadoknadi sjajno izvedenim slobodnim udarcem poraz domaćih ublažio Carlos Martins.

A da ove večeri prvi postići pogodak i ne znači neku prednost, shvatila je i Sevilla u La Coruni. Andalužane je u vodstvo u 25. minuti doveo Kanoute. Deportivo je izjednačio preko Wilhelmssona koji je realizirao jedanaesterac u 35. minuti, a pobjedu vrijednu bijega iz zone ispadanja domaćinu je priskrbio Lafita u 65. minuti.

U posljednjoj utakmici subotnjeg programa, Espanyol je dočekao i pobijedio Valenciju. Gosti su nakon solidno odrađenog gostovanja kod Barcelone u Kupu, pokazali još jedan od razočaravajućih nastupa ove sezone. Junak Espanyola bio je Luis Garcia koji je dvaput matirao Hildebranda. Prvo je to učinio već u četvrtoj minuti na asistenciju Jonathana, a onda je još iz jedanaesterca u 52. minuti postavio konačan rezultat utakmice. Espanyolu je to tek druga pobjeda u zadnjih osam utakmica.

Primera, 26. kolo: Atletico M. – Barcelona 4:2, Recreativo – Real Madrid 2:3, Deportivo – Sevilla 2:1, Espanyol - Valencia 2:0.