Drama u Torinu, Juventus pao u završnici

Ivana Spahija • nedjelja, 02.03.2008.

Utakmica između Juventusa i Fiorentine potpuno je opravdala titulu derbija 26. kola Serie A. Gledatelji na Olimpijskom stadionu u Torinu vidjeli su čak pet pogodaka, a Viole su u infarktnoj završnici uspjele domaćinima uzeti sva tri boda. I ne samo to, Fiorentina se ovom pobjedom približila Juventusu na samo bod zaostatka. Od ostalih susreta, Sampdoria je podijelila bodove s Torinom, Cagliari je iznenađujuće svladao solidnu momčad Genoe, a nakon dugo vremena pobjedu su upisali i nogometaši Siene...

Gosti iz Firenze u Torino su stigli bez svoje najjače karike, ozlijeđenog Rumunja Adriana Mutua. Njega je u napadu firentinske momčadi zamijenio Pazzini. Kod Juventusa su se vratili Trezeguet i Zanetti, što je bilo obećavajuće za trećeplasiranu momčad lige. Utakmica je ponudila čak nekoliko preokreta, a Fiorentina je uspjela nadoknaditi dva gola zaostatka i uzeti vrijednu pobjedu domaćinima.

Juventus je vratima Freya zaprijetio već u petoj minuti susreta. Zebina je odlično probio po desnoj strani obrane gostiju, ali je njegov udarac glavom završio iznad vratnice gola Fiorentine. Gosti su pokušali uzvratiti u 14. minuti, Santana je "na spavanju" uhvatio obranu Juventusa i uputio oštar udarac prema vratima Buffona, ali je gađao ravno u domaćeg vratara.

Nogometaši Fioretine do vodstva su došli u 19. minuti. Gobbi je odigrao dupli pas s Jorgensenom i pogodio kut mreže nemoćnog Buffona. Nakon tog pogotka razigrali su se gosti, Kuzmanović je u 21. minuti pokušao povisiti vodstvo Viola na 2:0, ali je pogodio gredu. Unatoč nasrtajima nogometaša Fiorentine, domaćini su uspjeli doći do izjednačenja u 29. minuti. Palladino je produžio za Sissoka koji je svladao Freya i poravnao rezultat na 1:1.

Drugo poluvrijeme bolje su otvorili domaćini koji su pokušavali doći do željenog preokreta. To im se ostvarilo u 57. minuti, Molinaro je ubacio, a Camoranesi pogotkom iz voleja zatresao mrežu Fiorentine za vodstvo Juventusa od 2:1. Ipak, radost na tribinama olimpijskog stadiona u Torinu trajala je tek nešto više od desetak minuta. U 75. minuti je Papa Waigo uputio oštar udarac prema golu domaćina, Molinaro nije uspio na vrijeme reagirati, a Buffon je ostao prekratak te su Viole izjednačile rezultat na 2:2.

Nakon tog izjednačujućeg pogotka, uslijedio je novi val napada domaćina na vrata Fiorentine. U 76. minuti udarac Iaquinte završio je preko gola, a solidan pokušaj Palladina u 84. minuti uspio je skinuti Frey. Prava drama u Torinu počela se odvijati tek pri samom kraju susreta. Igrala se 93. minuta, Papa Waigo je dobro uposlio Osvalda koji se naklonio i glavom poslao loptu u mrežu Buffona za vodstvo Fiorentine od 3:2. Osvaldo je nakon toga zaradio i crveni karton zbog skidanja majice, ali je sudac ionako ubrzo označio kraj za veliko slavlje gostiju koji su se ovom pobjedom približili Juventusu na samo bod zaostatka.

Slika 1 od 2.

Cagliari, momčad koju osim boravka na začelju ljestvice tište i problemi druge prirode zbog kojih je momčad sa Sardinije izgubila tri boda, uspio je na domaćem terenu doći do pobjede nad Genoom. Ivan Jurić odigrao je cijeli susret u dresu Genoe, a u 35. minuti je zaradio žuti karton zbog nesportskog ponašanja.

Prvi su u vodstvo došli gosti iz Genove, i to u 15. minuti susreta, a loptu je u mrežu domaćina iz blizine glavom pospremio Lucarelli. Taj pogodak kao da je imao pozitivan učinak na nogometaše Cagliarija koji su odmah krenuli po izjednačenje. To im se ostvarilo u 29. minuti, Cossu je ubacio, a Acquafresca lijepim udarcem s desne strane matirao gostujućeg vratara Rubinha. Isti je igrač 45. minuti donio prednost Cagliariju, glavom je pronašao mrežu Genoe i preokrenuo rezultat na 2:1, što je ujedno bilo i konačno rješenje ove utakmice.

Na stadionu Luigi Ferraris u Genovi bodove su podijelili Sampdoria i Torino, susret je završen rezultatom 2:2. Gosti su poveli već u 18. minuti susreta, Comotto je odlično probio po desnoj strani obrane domaćina i zatresao mrežu Castellazzija. Sampdoria je uzvratila u 45. minuti, akciju je započeo Palombo koji je ubacio loptu u sredinu, a Cassano je odlično pronašao Salu koji je svladao gostujućeg vratara Serenija za izjednačenje.

U 51. minuti dosuđen je jedanaesterac za Torino, Sala je u prostoru napravio prekršaj nad Di Micheleom, a sudac je pokazao na bijelu točku. Sam Di Michele je realizirao najstrožu kaznu i gostima donio prednost od 2:1. Minutu nakon toga Sampdoria je došla do novog izjednačenja. Cassano se na rubu šesnaesterca oslobodio svojih čuvara i uputio neobranjiv udarac u mrežu Rubinha za 2:2. Tim je rezultatom susret i završen, nakon podjele bodova Sampdoria se nalazi na sedmom, a Torino na 13. mjestu na ljestvici. Naš Saša Bjelanović zbog ozljede nije konkurirao za sastav Torina.

Nakon nekoliko tjedana bez pobjede, nogometaši Udinesea napokon su uspjeli doći do sva tri boda. Momčad iz Udina na domaćem je terenu svladala Atalantu rezultatom 2:0. Domaćini su do vodstva došli u 30. minuti. Nakon izvedenog udarca iz kuta, Quagliarella je glavom matirao gostujućeg vratara Coppolu. Dvije minute kasnije Udinese je imao vodstvo od 2:0, a Coppolu je iz blizine svladao Di Natale za vrijedna tri boda Udineseu koja ga stavljaju na šesto mjesto na ljestvici.

Nogometaši Siene su nakon dugo vremena došli do vrijedne pobjede, u gostima kod Empolija slavili su rezultatom 2:0. Gosti su poveli u 33. minuti susreta. Slobodan udarac izveo je Codrea, a Portanova je glavom pogodio mrežu domaćeg vratara Bassija. Konačan je rezultat na 2:0 postavio Rigano pogotkom u četvrtoj minuti sudačke nadoknade za vrlo vrijednu pobjedu Sieni koja je trenutno stavlja na 14. mjesto na ljestvici, nešto dalje od zone ispadanja.

Livorno našeg Darija Kneževića kod kuće je minimalnom pobjedom svladao momčad Catanije, a strijelac jedinog pogotka bio je Diamanti u 62. minuti susreta. Naš je nogometaš na terenu proveo 69 minuta u dresu Livorna, a tada ga je zamijenio Pavan. Susret bez pogodaka odigrali su Reggina i Palermo.

Serie A, 26. kolo: Juventus - Fiorentina 2:3, Cagliari - Genoa 2:1, Empoli - Siena 0:2, Livorno - Catania 1:0, Reggina - Palermo 0:0, Sampdoria - Torino 2:2, Udinese - Atalanta 2:0.