Barca opet daleko, Katastrofa Recreativa

Vedran Attias • nedjelja, 09.03.2008.

Nakon kraćih bljeskova, Betis i Valencia vratili su se lošim rezultatima, Mallorca je pregazila Recreativo s ogromnih 7:1, a Sevilla je katastrofalan tjedan završila minimalnom pobjedom nad lošim Levanteom. Barcelona je porazom kod kuće ponovno sve prosula i Real je sada opet na velikih osam bodova, a Villarreal na samo minus četiri od Katalonaca…

Athletic Bilbao se ove sezone zaista teško bori ostati u Primeri. Naime, Baski su, uz Barcelonu i Real Madrid, jedina momčad koja nikada nije ispala iz prve lige, no pitanje je hoće li tako ostati i nakon ove.

Vrijednu pobjedu upisali su protiv Valladolida ovoga vikenda. Najbolji mogući početak za Athletic osigurao je Gabilondo već u šestoj minuti kada je glavom zabio gol na centaršut Llorentea s desne strane. Iako su gosti bili bolji ostatak prvog dijela nismo više vidjeli golova.

Na početku nastavka, Pedro Lopez dobiva crveni karton i tako stavlja svoju momčad u vrlo tešku poziciju. U 68. minuti Gabilondo svojim drugim pogotkom rješava utakmicu. Ponovno je Llorente sudjelovao kod pogotka, a na kraju je Gabilondo poslao loptu u mrežu za konačnih 2:0.

Recreativo je teško stradao na Mallorci. U samo 50 minuta domaćin je zabio čak sedam golova i tako upisao veliku pobjedu koja će sigurno dignuti raspoloženje na Son Moixu. U 18. minuti Arango je načeo Sorrentina. Do odmora, još su Guiza i Valero zabili svaki po dva pogotka.

Teško je reći kako je zapravo nešto značilo, no Ruben je u 40. minuti smanjio na, tada prihvatljivih, 4:1. U samo pet minuta nastavka Arango je zabio još dva pogotka i tako upisao hat-trick. Iako je bilo još 40 minuta do kraja, i da su tim tempom zabijali i dalje domaći su mogli zabiti 13 golova, domaći su smirili utakmicu i mirno je priveli kraju.

Bez našeg Marka Babića u konkurenciji, Betis je poražen u Santanderu. Gosti su se dobro držali u prvom dijelu te imali neke prilike, no Edu i Arzu nisu najbolje reagirali u dobrim situacijama.

Koliko su bili skupi ti promašaji gosti su saznali u nastavku. Utakmicu je dosta usmjerilo isključenje Mellija u 48. minuti, a već u 50. Duscher zabija za 1:0. Jorge Lopez, koji je asistirao za prvi pogodak, samo nekoliko minuta kasnije lijepo je asistirao i za drugi. Garay je zabio Ricardu za 2:0 nakon još jednog prekida. Konačnih 3:0 postavio je Tchite na samom kraju utakmice.

Dolazak Javiera Clementea na klupu Murcije nije previše pomogao pa su tako ovo kolo poraženi kod kuće od vrlo dobrog Getafea, koji i dalje lovi svoje mjesto koje vodi u Europu. U 56. minuti Pablo zabija za 0:1, a na kraju zabijaju i Albin i Casquero.

Osasuna i Sevilla ostvarili su domaće pobjede rezultatom 2:1. Osasuna je odlično otvorila utakmicu i, preko Sole, povela već u šestoj minuti. Solidna Almeria vraća stvari na početak u 20. minuti preko Corone, a konačnih 2:1 postavio je Cruchaga nakon pola sata igre.

Sevilla je, iako je vrlo loše ušla u utakmicu, pobijedila posljednji Levante. Mustapha u četvrtoj minuti zabija prekrasan pogodak za šok na Sanchez Pizjuan stadionu u Sevilli. Dobio je loptu na preko 35 metara od gola Palopa, koji je izašao s gol-crte, i prekrasnim lobom zabio za vodstvo gostiju. Loš početak pokazao je kako su igrači Seville još uvijek u šoku od ispadanja iz Lige prvaka.

Sevilla je prošlo kolo poražena od Deportiva i , nakon ispadanja iz Lige prvaka, novi neuspjeh bi im jako loše sjeo. Srećom za Andalužane, nakon pola sata igre Jesus Navas nabacuje s desne strane, a Keita glavom zabija za izjednačenje.

Na početku nastavka, Maresca lijepo upošljava Luisa Fabiana, a vodeći strijelac lige rutinski zabija za 2:1 i vrlo vrijednu pobjedu Seville.

Valencia ponovno nije uspjela pobijediti. Ovoga puta bod s Mestalle nosi Deportivo.

Domaći su odlično krenuli u utakmicu i, golovima Mate i Ville, već nakon dvadesetak minuta vodili s 2:0, no niti to nije garancija pobjede ove sezone za navijače Valencije. Već do odmora, Deportivo je vratio stvari na početak. Sergio i Lafita zabili su u 37. i 45. minuti za konačnih 2:2 jer u nastavku nismo vidjeli pogodak.

U posljednjoj utakmici 27. kola Barcelona je izgubila drugi susret za redom i Real je, iako je bio na samo plus dva prije dva kola, sada opet na (ne)dostižnih plus osam. Gosti su se vrlo lako oduprijeli početnom pritisku Barce prvih dvadesetak minuta, a onda su krenuli po bodove.

Nakon pola sata igre, Franco je promiješao Milita i Abidala te ga u kaznenom prostoru ruši Victor Valdes, a s bijele točke siguran je Senna za vodstvo gostiju. Barcelona nije dobro igrala i najbolju priliku imao je Eto'o, no loše je pucao glavom.

Rijkaard je morao nešto mijenjati i ubacio je Bojana u igru. Vrlo brzo Barca je izjednačila. Iniesta je lijepo prošao po lijevoj strani i uposlio Xavija koju šalje loptu iza Lopeza za 1:1. Barca je izgledala bolje nakon izjednačenja i činilo se kako će uzeti sva tri boda, no pobjedu su ipak uzeli gosti.

Devet minuta prije kraja Cazorla je dodao Egurenu, a ovaj daje loptu Tomassonu, koji je ušao u 64. minuti i šalje loptu u mrežu za veliku pobjedu Villarreala. Barcelona je opet razočarala i gosti zasluženo nose bodove s Nou Campa.

Primera, 27. kolo: Athletic Bilbao – Valladolid 2:0, Mallorca – Recreativo 7:1, Racing – Betis 3:0, Murcia – Getafe 0:3, Osasuna – Almeria 2:1, Sevilla – Levante 2:1, Valencia – Deportivo 2:2, Barcelona – Villarreal 1:2