1. Hrvatska nogometna liga, 23. kolo, 15.03.2008., Split, Gradski stadion u Poljudu, gledatelja: 3000
Suci: Andrej Burilo (Osijek), D. Novoselnik (Belišće) i N. Antolović (Našice)
Joao da Silva Gabriel 7'
Šibenik

Hajduk - Šibenik: Preokreti, penali, euro-golovi, kontroverze...

Bernard Jurišić • subota, 15.03.2008.

U tjednu u kojemu se u Hajdukovim odajama najmanje pričalo o utakmici protiv Šibenika, momčad je odradila svoj dio posla u vraćanju pozitivne atmosfere u i oko kluba. "Bili" su s uvjerljivih 4:1 pobijedili Šibenik, a s dva pogotka na vrh ljestvice strijelaca popeo se Nikola Kalinić...

Florin Cernat
46'
Nikola Đira
22'
29
Ive Grgas-Grando
71'
15
Ante Bulat
83'
Ivica Kalinić

Već u prvom napadu Šibenčani su poveli. Vitaić je izveo korner, Zec izlazi sam pred Varvodića na desetak metara, no Hajdukov vratar sjajno reagira. Ipak, blizu je Gabriel, koji glavom sprema loptu u mrežu za 0:1.

Slika 1 od 2.

Pet minuta kasnije, Šibenik je postigao još jedan pogodak. Ermin Zec prekrasnim je "škaricama" s desetak metara prevario Varvodića, no prilikom udarca zahvatio je Buljata u glavu i sudac je pogodak poništio. Čak su i Hajdukovi navijači zvižducima nagradili sudačku odluku, što dovoljno svjedoči o ljepoti pogotka šibenskog napadača.

U 17. minuti stigla je Hajdukova kazna, iz prvog pravog naleta domaćina. Andrić je snažno povukao kroz sredinu i dao na desni bok, Verpakovskis upućuje idealan centaršut u peterac, a na pravom mjestu je – tko drugi – Nikola Kalinić, koji glavom zakucava za 1:1.

Slika 2 od 3.

Novo uzbuđenje pred Hajdukovim golom u 21. minuti. Gabriel odapinje s 18 metara, Varvodić odbija loptu, pritrčava Zec, kojega splitski vratar ruši. Čist jedanaesterac, kojeg međutim Frane Vitaić ne realizira. Varvodić "čita" i odbija loptu.

U 27. minuti pogoci su mogli pasti na obje strane. Najprije je Lapić u posljednji trenutak blokirao udarac Gabrića, a na drugoj strani Gabriel izbjegava zaleđe i puca u bliži Varvodićev kut, no pogađa vanjski dio mreže. Mladi obrambeni tandem Buljat – Maloča bio je jako nesiguran, a Hajdukova obrana porozna tijekom čitavog prvog dijela.

Slika 3 od 4.

Hajduk do preokreta stiže u 38. minuti iz sumnjivog jedanaesterca. Rukavina je uposlio Kalinića u kaznenom prostoru, ovaj pada između dvojice šibenskih stopera, a sudac Burilo pokazuje na bijelu točku. Kalinić realizira najstrožu kaznu za 2:1, a Mateu Beusanu ostaje da razriješi dvojbu da li je prekršaj postojao.

Jarni već na poluvremenu u svlačionici ostavlja lošeg Buljata i manje lošeg Gabrića, a u igru šalje prekaljene Živkovića i Cernata. Živković je odmah preuzeo zapovijedanje splitskom obranom, koja je bila neusporedivo bolja i čvršća u odnosu na prvi dio.

Slika 4 od 5.

Hajduk pitanje pobjednika rješava s dva zaista prekrasna pogotka. U 50. minuti Maris Verpakovskis je u slalomu prošao kroz gostujuću obranu i pospremio loptu iza leđa Zlatka Runje za 3:1, a u 77. minuti rastrčani kapetan Srđan Andrić prekrasnim lobom s 18 metara hvata Runju u raskoraku i postavlja konačnih 4:1.

Ostali dio drugog poluvremena nije bio zanimljiv, osim što je Florin Cernat u 89. minuti iz slobodnog udarca prisilio Zlatka Runju na efektnu obranu.

Slika 5 od 6.

U samom finišu Rukavina je s nekoliko bljeskova podsjetio na raskoš svojeg talenta, iako ni jedna od njegovih akcija nije završila pogotkom. U konačnici je Hajduk posve zasluženo došao do bodova, iako je teško predvidjeti kako bi utakmica izgledala da je Šibenik poveo s 0:2 ili realizirao jedanaesterac kod 1:1.