Valencia slavila u Madridu

Vedran Attias • nedjelja, 23.03.2008.

Barcelona je odigrala vrlo dobrih drugih 45 minuta i uvjerljivo slavila protiv Valladolida, Villarreal je slavio kod posljednjeg Levantea, a Espanyol je teško stradao kod Murcije u 29. kolu Primere. Real Madrid je, u prekrasnoj utakmici, poražen kod kuće od Valencije 3:2 i tako se prednost pred Kataloncima smanjila na četiri boda...

Posljednji, i već neko vrijeme drugoligaš Levante, dobro je namučio Villarreal koji i dalje drži mjesto koje vodi u Ligu prvaka. Favorizirani gosti poveli su u 28. minuti kada je Fernandez zabio s dvadeset metara nakon dodavanja Tomassona. Gosti su se opustili nakon vodstva i nakon sat vremena igre, nakon kornera Juanmea, Angel glavom zabija za 1:1.

Gosti tada ponovno ubacuju u "brzinu više" i lijepo dodavanje Piresa, Franco šalje u mrežu sedam minuta prije kraja za novu pobjedu Žute podmornice. Betis je pogotkom Gonzaleza slavio kod Osasune i tako ih preskočio na tablici. Odlučujući trenutak dogodio se u 53. minuti kada je Mark Gonzalez iz slobodnog udarca prebacio živi zid i zatresao mrežu. Marko Babić nije igrao niti minute.

Barcelona je krenula u utakmicu bez ozlijeđenih Ronaldinha, Messija i Deca, a u napadu su igrali Eto'o, Bojan i Henry. Nakon samo dvije minute odlične je priliku imao najmlađi Barcelonin napadač, no Baraja u zadnji trenutak spašava pogodak.

Bojan je vrlo brzo ponovno zaprijetio, a poslije njega i Iniesta je dobro rastegnuo vratara gostiju Asenja. U 23. minuti - Barca je povela. Henry je bio uporan u kaznenom prostoru gostiju i uspio je dati loptu Bojanu, koji daje za Kamerunca, a ovaj zakucava loptu u mrežu za 1:0. Zaista vrlo lijepa akcija napadača Barcelone.

Samo sedam minuta kasnije. Thuram u kaznenom prostoru gura Llorentea, koji pada kao metkom pogođen, i to je kazneni udarac za goste. Iako su igrači Barcelone, izgleda opravdano, prigovarali sudac, naravno, nije promijenio odluku i Sesma zabija za 1:1. Do kraja prvog dijela Katalonci nisu uspjeli više opasnije zaprijetiti gostima te su na odmor ispraćeni gromoglasnim zvižducima.

Negodovanje publike na prekrasnom Camp Nou stadionu očito je uzdrmalo igrače Barcelone jer su već nakon dvije minute nastavka ponovno poveli. Toure i Bojan su kombinirali i lopta je na kraju došla do Inieste, koji bez problema obilazi vratara i zakucava loptu u praznu mrežu za 2:1. U 63. minuti - sve je bilo riješeno. Na zanimljiv potez odlučili su se gosti kod slobodnog udarca Barcelone.

Naime, odlučili su svi istrčati i tako ostaviti igrače Barce u zaleđu, ali, iako solidna ideja, izvedba je bila katastrofalna i četiri igrača Barcelone ostala su sama pred vratarom pa Bojanu nije bilo teško zabiti za 3:1. Do kraja još smo vidjeli odličnu priliku koju napadač iz Kameruna nije pretvorio u pogodak iako je prošao vratara gostiju, prečku, stativu i poništen pogodak gostiju, ali i još jedan pogodak Bojana za konačnih 4:1.

Espanyol je teško poražen na La Condomina stadionu od Murcije. Nakon prvih pola sata nikako se nije moglo zaključiti kako će završiti ova utakmica - Espanyol je imao nekoliko šansi, no nisu uspjeli povesti. U 36. minuti, s bijele točke, Alonso zabija za vodstvo domaćina i s tim se rezultatom odlazi na odmor.

Već nakon dvije minute, Alonso svojim drugim pogotkom povisuje na 2:0. Nakon sat vremena, ponovno s bijele točke, na 3:0 povisio je Abel, a konačnih 4:0 postavio je Richi nekoliko minuta prije kraja. Zaragoza, iako je vodila do 89. minute, nije uspjela svladati čvrstu Almeriju. Gabi je nakon sat vremena igre dobio crveni karton i domaći su ostali s igračem manje, no svejedno su u 68. minuti uspjeli povesti preko Ricarda Oliveire. Kada su gledatelji na La Romaredi već počeli računati tablicu s ova tri boda, Negredo im je pokvario računicu i ostavio Zaragozu u teškoj situaciji.

Slika 1 od 2.

Racing je bio veliki favorit protiv Recreativa, no domaći su dugo lomili otpor borbenih gostiju i pitanje je bi li uspjeli da Caceres nije napravio glupost i ostavio svoju momčad s deset igrača. Naime, mladi stoper gostiju dobio je dva žuta kartona u samo jednoj minuti i morao u svlačionicu. Racing je tada dodatno stisnuo i u 81. minuti Orteman zabija za 1:0. Gosti su se tada morali otvoriti jer nisu više imali što čuvati i Smolarek, u 90. minuti., zabija za 2:0.

Prekrasnu utakmicu odigrali su Real i Valencia na Santiago Bernabeu. Od samog početka Valencia je pokazala kako im ne pada na pamet braniti se u Madridu jer to, u pravilu, znači poraz. Gosti su igrali vrlo otvoreno i nekoliko puta zaprijetili Casillasu u prvih dvadeset minuta. Kao što se i očekivalo, Villa i Silva odlično su kombinirali i radili dosta problema Cannavaru i Pepeu.

Real je također imao nekoliko prilika, no nije bilo veće opasnosti za Hildebranda. Nakon pola sata igre, Guti je izveo slobodni udarac točno u glavu kapetana gostiju Marchene, koji je morao napustiti igru, a umjesto njega, uz veliki pljesak cijelog stadiona, ušao je Ivan Helguera. Nekoliko minuta poslije - Valencia je povela.

Silva je lijepo uposlio Villu, koji takve prilike, išao je jedan na jedan s Casillasem, ne propušta i gosti zasluženo vode nakon 34 minute. Nevjerojatno opuštanje i dekoncentraciju igrača Valencije, već u sljedećem napadu, kažnjavaju Robinho i Raul. Brazilac je centrirao, a Raul, pored Helguere, puca glavom i zabija za 1:1.

1:1 je rezultat s kojim se otišlo na odmor. U nastavku se nastavila vrlo otvorena igra u kojoj smo vidjeli pregršt prilika. Naime, vezni red obje momčadi kao da, u defenzivnom smislu, nije postojao i igrači su bez problema dolazili do ruba šesnaesterca. Jednu takvu akciju u 56. minuti novim je pogotkom završio Raul. Guti je povukao i proigrao Raula, a ovaj se okreće i šalje loptu u desni donji kut za potpuni preokret.

Deset minuta je vodio Real, a onda je Villa ponovno zabio. Silva je s desne strane ušao u kazneni prostor i pobjegao Cannavaru koji ga ruši i sudac, opravdano, pokazuje na bijelu točku. Villa je siguran s 11 metara i rezultat je Raul - Villa 2:2. Nakon izjednačenja, igra se potpuno rasplamsala i igralo se ili u jednom, ili u drugom šesnaestercu.

Desetak minuta prije kraja odlično je Hildebrand reagirao nakon udarca Ramosa, a i Raul i Higuain su prijetili, dok su gosti igru bazirali na kontre iz kojih su nekoliko puta mogli zabiti za pobjedu. U 87. minuti prekrasnu je priliku imao Higuain kada je uspio proći, danas odličnog Hildebranda, no njegov je udarac na crti izbio Raul Albiol.

Dvije minute prije kraja – šok na Bernabeu. Arizmendi je pretrčao 50 – 60 metara u šprintu po desnoj strani, Marcelo je malo zakasnio i desni bočni je ušao u sredinu. Casillas je izašao na njega, a ovaj, iako je bio gotovu na gol – aut liniji, vrlo lijepim udarcem vara Casillasa za veliku pobjedu gostiju.

U 92. minuti Hildebrand je još jednom odlično reagirao. Raul je dobro pucao glavom s pet metara pod prečku, no vratar Valencije danas je imao svoj dan. Valencia je tako, nakon Barcelone prije tri dana, pobijedila i drugog velikana rezultatom 3:2.

Primera, 29.kolo: Levante - Villarreal 1:2, Osasuna - Betis 0:1, Barcelona - Valladolid 4:1, Murcia - Espanyol 4:0, Zaragoza - Almeria 1:1, Racing - Recreativo 2:0, Real Madrid - Valencia 2:3, Athletic Bilbao - Getafe 1:0