1. Hrvatska nogometna liga, 26. kolo, 29.03.2008., Šibenik, Šubićevac, gledatelja: 1500
Suci: Ante Vučemilović (Osijek), T. Šetka (Đakovo) i H. Menđušić (Vinkovci)
Marin Oršulić 90'
Zagreb

Šibenik - Zagreb: Kartelo presudio ''svojima''

Ivana Jurica • subota, 29.03.2008.

Stara poslovica kaže: ''Tko će kome ako ne svoj svome''. Taj je tvrdnja još jednu potvrdu dobila ovog subotnjeg popodneva na Šubićevcu. Šibenčanin Marko Kartelo najzaslužniji je što Pjesnici nose sva tri boda iz njegova rodnog Šibenika. Ovim je porazom domaćin stigao u vrlo nezavidnu situaciju...

Ive Grgas-Grando
56'
16
Joao da Silva Gabriel
62'
8
Juraj Grizelj
81'
Marko Grgić
63'
9
Miroslav Pejić
73'
2
Marin Oršulić
81'
Miroslav Blažević

Ponovno s brojnim izostancima, ali i nekolicinom nedovoljno opravljenih igrača u prvoj momčadi nije Šibenik mogao od početka uspostaviti svoju igru protiv jako dobrih Zagrebaša. Već u drugoj minuti prva velika prilika za goste. Mujdža je pucao iskosa, no, reagirao je netko u domaćoj obrani i otklonio opasnost.

Slika 1 od 2.

Već u desetoj minuti Zagreb je, ni kriv ni dužan, došao do prednosti. Milanović je, po mišljenu suca Vučemilovića (koji iste takve prekršaje na drugoj strani nije svirao), napravio faul na lijevoj strani, uz sam rub terene. Gosti su izveli taj slobodan udarac, a šibenski vratar Slavica nije uspio uhvatiti tu loptu, odbio ju je do Kartela na 12-13 metara koji je kroz šumu nogu zatresao mrežu domaćina. Taj je gol šokirao domaćine, pa nismo baš uživali u prikazanom nogometu.

U 16. minuti kontakt Zeca i Labudovića u kaznenom prostoru gostuju, sudac nije vidio kao prekršaj. Domaćini su protestirali, ali bez uspjeha. Tek u 18. minuti bilježimo prvi, ali i jedini pokušaj Šibenika u prvom poluvremenu. Makarin je izravno iz slobodnog udarca iskosa dobro pucao, a Stojkić je boksanjem spasio svoja vrata. Deset minuta prije kraja poluvremena Zagreb je imo priliku za povećanje prednosti: Parlov je iskosa išao sam prema Slavici, ali je stoper Kulušić odlično reagirao i bez prekršaja mu oduzeo loptu.

Slika 2 od 3.

U nastavak je domaći trener ušao bez promjena u sastavu, iako je imao rezultatski zaostatak. U 51. minuti Roglić je odlično pucao, a njegov je udarac Stojkić izvadio ispod grede. Možda bi bilo bolje da je uposlio Makarina koji je bio u dobroj prilici. U istoj minuti još jedan udarac Šibenčana, preciznije Gruice, bio je preslab za vratara Stojkićeve kvalitete.

Bolje su domaćini igrali u nastavku, iako stopostotnih prilika nisu imali. Imali su nekoliko udaraca, ali mreža gostiju nije se zatresla. Samo desetak minuta poslije, u 64. minuti, Makarin je sve pripremio za Nikoli Điru, ali njegov je udarac bio jako loš.

Slika 3 od 4.

U 76. minuti još jedna odluka suca Vučemilovića koja je razljutila Šibenčane. Stojkić je izašao na jednu svijeću u svom kaznenom prostoru, šibenski napadač Zec sagnuo se kako ne bi ometao vratara gostiju, ali Stojkić je teatralno pao preko šibenskog napadača, a sudac je Zecu pokazao žuti karton.

U 79. minuti Šibenik je došao do gola, ali on je opravdano poništen zbog igranja rukom. Grgas-Grando je prvo rukom zaustavio jednu loptu, a onda je poslao u mrežu. Glavni sudac odmah je pokazao na centar, ali je na intervenciju pomoćnika Šetke poništio gol. Zbog prigovora žuti je karton zaradio Bonacin.

Slika 4 od 5.

Šibenčani su bezuspješno pokušavali ugroziti gol Zagreba, trener Kalinić bacio je sve karte na napad. Zaigrao je s četiri napadača, što je donijelo određenu količinu živosti, ali bez konretnog učinka. Najveću priliku za izjednačenje domaćin je imao u 83. minuti, ali je udarac Roglića blokirao sveprisutni Kartelo.

Zagreb je bio orijentiran na obranu i mudro je svoju priliku čekao iz kontranapada. Dočekao ju je u 90. minuti kada je Marin Oršulić, koji je u igru ušao osam minuta ranije, odigrao dupli pas s Brkljačom i lijepo pogodio za potvrdu pobjede svoje momčadi.

Slika 5 od 6.

Ne možemo a da ne spomenemo glavnog suca utakmice. Nije imao velikih propusta kojima bi oštetio nit jednu niti drugu momčad, ali imao je neujednačen kriterij od samog početka utakmice i kod sviranja prekršaja i kod dodjeljivanja javnih opomena. Na jednoj je strani svirao sve, a na drugoj iste takve stvari nije.

Zagreb nastavlja sa uspješnim rezultatima ovog proljeća, dok je Šibenik sada u zaista teškoj situaciji. Naravno, ne i bezizlaznoj, ali pred njima su dva teška gostovanja, a glavni konkurent Inter bodovno se izjednačio.