Propast Milana, potop Viola u Udinama

Ivana Spahija • nedjelja, 30.03.2008.

Dva glavna konkurenta za dio ljestvice koji vodi u Ligu prvaka, Milan i Fiorentina, nisu se proslavili u susretima 31. kola Serie A. Milan je na San Siru u sramotnoj utakmici doživio poraz od Atalante, a u borbu za vrh ljestvice umiješala se i momčad Udinesea zahvaljujući visokoj pobjedi nad Fiorentinom. Time se maksimalno zakompliciralo stanje na samom vrhu ljestvice...

Loše predstave Milana nastavljaju se i dalje. Jedno kolo "pauze" i pobjeda nad Torinom bili su tek privremena radost Rossonerima, koji su na San Siru poraženi od Atalante rezultatom 2:1. Iako se pobjeda gostiju iz Bergama ne čini previše uvjerljivom, stanje na terenu pokazuje drugačiju priču. Uz katastrofalnu obranu, klimav vezni red i neučinkovite napadače, nogometaši Milana imali su prave sreće što nisu doživjeli pravi potop na San Siru. Dario Šimić utakmicu je proveo na klupi domaćina.

Utakmica je počela blagim pritiskom Milana, Pato se nekoliko puta približio vratima Coppole, ali bez veće opasnosti po gol gostiju. Tada je uslijedio "show" nogometaša Atalante koji su sa svih strana prijetili vratima Milana. Gosti su poveli u 32. minuti susreta, Ferreira Pinto je dobro uposlio Floccarija čiji je prvi udarac obranio Kalac, ali je napadač Atalante iz drugog pokušaja pogodio praznu mrežu domaćina.

Deset minuta kasnije vodstvo Atalante povećalo se na 2:0. Floccari je s lakoćom prošetao pokraj Neste i Odda i ubacio za Langellu, koji nije imao težak posao matirati Kalca za veliku prednost gostujuće momčadi. Domaćinima je u 48. minuti poništen pogodak, Seedorf je uspio zatresti mrežu Coppole, ali je sudac dosudio zaleđe. Nakon trenutnog buđenja u početku drugog dijela, Rossoneri su se ponovno uspavali, a gosti su prijetili sa svih strana. Milanu je još jedan pogodak poništen u 77. minuti, Ambrosini je pogodio mrežu Atalante, ali je i napravio prekršaj na gostujućem vrataru.

Posljednjih pet minuta susreta donijelo je najviše uzbuđenja. U 85. minuti je Maldini glavom uspio pronaći put do mreže Coppole i smanjiti vodstvo gostiju na 2:1, a tri minute kasnije dosuđen je jedanaesterac za domaćine zbog prekršaja na Ambrosiniju. Pirlo je imao priliku s bijele točke poravnati rezultat na 2:2, ali je njegov udarac obranio Coppola donijevši tako Atalanti konačnu pobjedu i nova tri boda. Milan je nakon ovog poraza pao na šesto mjesto na ljestvici, ali crveno-crni još uvijek imaju prilike plasirati se u Ligu prvaka, ponajprije zbog kiksa Fiorentine u Udinama.

Ovo kolo nije bilo sretno ni za momčad Fiorentine, koja je na stadionu Friuli u Udinama doživjela potop od strane Udinesea, domaćini su slavili rezultatom 3:1. Udinese je poveo već u 13. minuti zahvaljujući pogotku Inlera, a gosti su se probudili tek sredinom drugog poluvremena kada su uspjeli doći do izjednačenja. Igrala se 63. minuta, Pazzini je dobro dodao za Vierija koji je svladao Handanovića i poravnao rezultat na 1:1.

Rezultat se ponovno promijenio u 72. minuti, Inler je nakon slaloma kroz gostujuću obranu idealno uposlio Di Natalea koji je matirao Freya za vodstvo Udinesea od 2:1. Konačan potop Viole su doživjele u 77. minuti, Isla je ubacio za Quagliarellu koji je svojim pogotkom postavio rezultat na konačnih 3:1 za Udinese i važnu pobjedu momčadi iz Udina koja je, zahvaljujući porazu Milana, stavlja na peto mjesto na ljestvici. Fiorentina i dalje ostaje na četvrtom mjestu, ali Viole još uvijek nisu osigurale poziciju koja bi ih odvela u Ligu prvaka.

Jurićeva Genoa u ovom je kolu došla do sva tri boda, momčad iz Genove je na domaćem terenu svladala Regginu rezultatom 2:0. Naš nogometaš odigrao je svih 90 minuta u dresu pobjedničke momčadi. Domaćini su poveli u 59. minuti nakon pogotka Borriella, a konačnu pobjedu Genoi donio je Rossi pogotkom u 90. minuti susreta. S nova tri boda u džepu, Genoa se uspela na solidno osmo mjesto na ljestvici, dok je momčad iz Reggio Calabrije pala na pretposljednje, 19. mjesto.

Identičnim je rezultatom slavio i gradski rival Genoe. Momčad Sampdorije je na gostovanju u Empoliju upisala pobjedu rezultatom 2:0. Goste je u vodstvo u osmoj minuti doveo Sammarco projektilom s 25 metara udaljenosti, a sve je riješeno već osam minuta kasnije kada je Marzoratti nespretno zatresao vlastitu mrežu i donio sva tri boda Sampdoriji. Momčad iz Genove se trenutno nalazi na sedmom mjestu na ljestvici, a Empoli je posljednji.

Pobjedu u gostima ostvarila je i momčad Torina koja je na Siciliji svladala Cataniju rezultatom 2:1. Prvi su u vodstvo došli domaćini u trećoj minuti susreta zahvaljujući pogotku Spinesija, a već minutu kasnije Diana je svojim pogotkom poravnao rezultat na 1:1. Pobjedu i sva tri boda Torinu donio je Di Michele pogotkom u 63. minuti susreta. Nakon dugo vremena i oporavka od ozljede, u momčad Torina uvršten je i naš Saša Bjelanović, koji je ovaj susret odgledao s klupe.

Utakmicu bez pogodaka odigrali su Livorno i Siena, a naš Dario Knežević odigrao je svih 90 minuta za Livorno. Susret Juventusa i Parme odgođen je zbog tragične pogibije navijača Parme u blizini Torina.

U posljednjoj utakmici dana, Napoli je na domaćem terenu došao do pobjede nad Palermom, a domaćini su tri boda iz ovog susreta uzeli u posljednjoj minuti. U susretu bez puno prilika domaćini su s(p)retno uzeli bodove gostima sa Sicilije, a jedini pogodak djelo je Hamsika koji je nakon ubačaja Lavezzija zatresao mrežu Fontane. Napoliju je ova pobjeda donijela uzlet na 10. mjesto na ljestvici, a Palermo je trenutno na 13. mjestu.

Serie A, 31. kolo: Milan - Atalanta 1:2, Udinese - Fiorentina 3:1, Genoa - Reggina 2:0, Empoli - Sampdoria 0:2, Catania - Torino 1:2, Livorno - Siena 0:0, Napoli - Palermo 1:0, Juventus - Parma odgođeno.