Petar Plevnik • subota, 12.04.2008.

Iako je odigrao tek posljednjih pola sata derbija 28. kola Bundeslige protiv Schalkea, u prvo ime uvjerljive pobjede Werdera s dva se pogotka prometnuo sjajni Ivan Klasnić. Na ruku Werderu išao je i iznenađujući poraz HSV-a od Duisburga, a vrijedne pobjedu u borbi za ostanak upisali su Energie i Hansa...

Od prve minute bilo je jasno da će gledatelji na rasprodanom Weseru gledati sjajan susret. Gosti iz Gelsenkirchena od prve su minute krenuli napadački prema golu domaćina i tek su ih odlični Wiese i nespretnost Altintopa spriječili da na samom otvaranju susreta dođu u vodstvo. Kazna za gostujuće promašaje stigla je u 19. minuti, kada obrana Schalke loše raščišćava gužvu nakon kornera, što koristi Baumann i glavom dovodi domaćine u vodstvo.

I nakon pogotka Werdera, obje su momčade nastavile s otvorenom igrom, a ponovno su se spretnijim pokazali domaćini, koji u 33. preko dolaze do drugog pogotka, nakon što Sanogo glavom posprema u mrežu ubačaj Borowskog. Jednu od brojnih prigoda u prvom dijelu gosti su ipak uspjeli iskorisiti četiri minute prije odlaska na odmor, kada Kuranyi zabija glavom na ubačaj Streita.

Jednako otvoreno obje su momčadi krenuli i u nastavku, a do pogotka su prvi ponovno stigli domaćini. Borowski je još jednom bio asistent, a Rosenborg glavom u 59. minuti zabija za 3:1. Dvije minute kasnije švedski je napadač ustupio svoje mjesto Ivanu Klasniću, a 15 minuta kasnije hrvatski je napadač pokazao da nije zaboravio zabijati, nakon što ga Diego je odlično uposlio, a hrvatski reprezentativac udarcem iz prve postigao svoj četvrti ovosezonski pogodak za konačnih. Bila je to uvertira za ono što je uslijedilo u 89. minuti. Na ulazu u 16-erac Klasnić je gurnuo loptu kroz noge Krstajiću i iz teške pozicije kroz noge Neuera pogodio za konačnih 5:1 i ovacije prepunog Wesera.

Slika 1 od 2.

Na ruku Werdera išao je ishod iz Hamburga, gdje je HSV porazom od Duisburga doživio još jedan veliki udarac u borbi za drugo mjesto. Ključnim trenutkom susreta pokazala se 54. minuta, nakon što Grlić puca s ruba 16-erca, a njegov udarac na putu do gola pogađa Reinhardta i završava u mreži nemoćnog Rosta za velika tri boda gostiju u borbi za ostanak.

Još jednu vrijednu pobjedu u borbi za ostanak u ligi, treću uzastopnu, upisao je Energie, koji je u Cottbusu bio bolji od izravnog konkurenta, Arminije. Od prve minute mjesto u početnih 11 domaćina zauzeli su Mario Cvitanović i Stiven Rivić, dok je u posljednoj liniji gostiju istrčao Andre Mijatović. Još se jednom ključnim igračem domaćina pokazao Ervin Skela, koji je u 51. minuti realizirao 11-erac nakon igranja rukom Schulera u 16-ercu Arminije.

Odličnim igrama momčadi s dna ljestvice pridružila se Hansa, koja se s punim plijenom vratila iz Karlsruhea. Iako su domaćini imali više od igre, gosti iz Rostocka u vodstvo su stigli u prvoj ozbiljnijoj akciji prema golu domaćina, nakon što je Bartels u 30. minuti pogotkom okončao jednostavnu akciju Sebastiana i Kerna. Domaćini su do izjednačenja stigli u 70. minuti preko Freisa, no raspoloženi Bartels odličnu je partiju okrunio u 84 minuti pogotkom za konačnih 1:2.

Susret bez prevelikog uloga igran je u Bochumu, gdje su snage odmjerile dvije momčadi iz sredine ljestvice, Bochum i Hertha. Prvi su u vodstvo stigli gosti iz Berlina, zahvaljujući pogotku Skacela iz slobodnog udarca u 28. minuti. Do zasluženog izjednačenja domaćini su stigli tri minute prije odlaska na odmor, nakon što Šimunić nije dobro očistio gužvu pred vratima Drobnya, što koristi Yahia i iz blizine glavom zabija za konačnih 1:1. Hrvatski reprezentativac odigrao je svih 90 minuta u redovima gostiju.

Slično je bilo i u Hannnoveru, s tom razlikom što su u dvoboju Hannovera i Eintrachta domaćini ipak stigli do sva tri boda. Nije se činilo tako nakon što je Russ u 27. minuti doveo goste iz Frankfurta u vodstvo, no samo osam minuta kasnije Pinto sjajnim pogotkom s ruba 16-erca osigurava domaćinima da na odmor odu s neriješenim rezultatom. Portugalac se u tragičara umalo pretvorio u 61. minuti, kada zbog udaranja Toskija zarađuje izravni crveni karton. Ipak, da sve završi happyendom za domaćine pogotkom u 89. minuti pobrinuo se Schulz, donijevši domaćinima tri boda s igrače manje.

Bundesliga, 28. kolo, 12.4.2008.:
Werder - Schalke 5:1, Karlsruhe - Hansa 1:2, Bochum - Hertha 1:1, HSV - Duisburg 0:1, Hannover - Eintracht 2:1, Energie - Arminia 1:0.