Fenomenalni lob spriječio Realovu promociju

Zvonimir Šimunović • nedjelja, 27.04.2008.

Pogotkom Marcosa Senne sa skoro polovice igrališta Villarreal je došao do tri boda protiv Betisa i tako spriječio da Real koji je uvjerljivo pobijedio Athletic već proslavi naslov prvaka. Atletico je osvojenim bodom učvrstio četvrto mjesto, a Valencia, Recreativo i Valladolid ostvarili su važne pobjede u borbi za ostanak. U zoni ispadanja opet je Zaragoza...

Villarreal je zahvaljujući rijetko viđenom lobu Marcosa Senne s 50-ak metara pobijedio Betis, pobjegao Barceloni za četiri boda na drugom mjestu, zadržao minus deset iza Reala i barem za još jedan tjedan produžio borbu za trijumf Madriđana. Iako su domaći u prvom dijelu utakmice bili bolja momčad, prvo je Xiscov udarac obranio Lopez, da bi Jose Mari pucao pored gola. Nakon toga Senna je u 16. minuti primio loptu tek korak dva u Betisovoj polovici terena, primijetio kako je Casto napustio svoja vrata te ga preciznim udarcem savladao. Betis je do kraja utakmice imao nekoliko prilika doći do izjednačenja, ali ovaj se potez pokazao kao ključni. Marko Babić nije nastupio za Betis.

Realovcima nije zasmetala činjenica što su prije utakmice saznali da ne mogu pobjedom osigurati naslov prvaka. Od početka su zagospodarili terenom i nakon prijetnje Robinha u uvodu, poveli u 14. minuti. Dugo su domaći pleli mrežu oko obrane Athletica, pucao je Robinho s ruba kaznenog prostora, Armando je obranio, no na odbijenu loptu natrčava Saviola, koji je nakon puno vremena dobio priliku zaigrati od prve minute i postiže svoj treći pogodak sezone.

U 29. minuti nakon akcije Robinho-Saviola, Armando je ponovno sjajno reagirao. Minutu poslije Casillas skida udarac Etxeberrije glavom pod samu gredu. U 36. najveća moguća prilika za Baske. Heinze je u vlastitom šesnaestercu srušio Llorentea, ali Casillas je fantastično obranio udarac Garmendije s bijele točke. Do kraja prvog dijela još je jednom svoj udarac okušao raspoloženi i igre željan Saviola, međutim nedovoljno dobro za Armanda.

Na samom ulasku u drugu dionicu Sneijder je testirao Armanda, a u 53. minuti Gurpegui je nakon prekida gostiju ostao u odličnoj poziciji na šest metara, ali je pucao pokraj gola Casillasa. Real je nastavio s atraktivnom igrom, a nakon promašaja Gutija i Saviole, utakmica je riješena u 74. minuti kada je Schuster u igru poslao Robbena i Higuaina. Već u prvom kontaktu s loptom Higuain je ubačajem s desne strane bio asistent Robbenu koji je loptu pospremio u mrežu, da bi dvije minute kasnije Argentinac i sam pogodio mrežu za pobjedu 3:0.

Atletico na gostovanju kod Getafea nije dobro ušao u susret i već prvu priliku domaćini su u 13. minuti pretvorili u vodstvo. Centaršut Cortesa u mrežu je poslao Angel Albin. Atletico preuzima inicijativu, boja je momčad, ali u dobrim situacijama Aguero i Ibanez ne pogađaju vrata. Ipak, u 39. minuti preciznim udarcem iz sredine kaznenog prostora Aguero je izjednačio. Do kraja utakmice rezultat 1:1 se nije mijenjao unatoč prilikama Forlana s jedne i de la Reda s druge strane. Iako su prije utakmice planirali osvajanje punog plijena, Madriđani mogu biti zadovoljni jer su i bodom učvrstili četvrto mjesto pošto je njihov glavni pratitelj Racing ostao praznih džepova na Mallorci.

Tako Racing s dva uzastopna poraza gubi priliku za povijesni uspjeh i plasman u Ligu prvaka. Protiv momčadi s otoka u prvom su poluvremenu bili ravnopravni s izglednim situacijama za postizanje pogotka, no Munitis i Alvarez nisu bili precizni. Mallorca je dominaciju i bolju igru u nastavku potvrdila i efikasnošću. U 49. minuti Nunes je glavom iz blizine doveo domaćine u vodstvo, koje je povisio Trejo u 82. Četiri minute kasnije Duscher je iz jedanaesterca dao nadu gostima, no sve je u 90. riješio Güiza pogotkom za 3:1

Valencia je na pola puta do pobjede bila već u 20. minuti zahvaljujući ponajviše vrataru Osasune Ricardu. On je u vlastitom šesnaestercu srušio Davida Villu, zaradio crveni karton, a napadač Valencije bio je i precizan s bijele točke. Početkom drugog dijela, u 51. minuti Villa je asistirao Mati za drugi pogodak Valencije, koja je tek petu prvenstvenu pobjedu na domaćem terenu potvrdila u 83. udarcem Joaquina s vrha šesnaesterca. Gonzales Voro teško da je mogao poželjeti bolji početak na klupi Valencije od uvjerljivih 3:0 protiv direktnog protivnika za ostanak. Osasuna sada dijeli s Recreativom posljednje mjesto koje jamči ostanak, s dva boda više od zone ispadanja..

Recreativo je, pak, od samoga početka pokazao kako ne pomišlja na ništa drugo osim na pobjedu protiv fenjeraša Levantea. U 9. minuti prednost je domaćinu donio Martin, a pred kraj prvog dijela, u 42. je na 2:0 povećao Camunas, što se pokazalo i krajnjim rezultatom. S tri boda Recreativo je u zonu ispadanja ponovno poslao Zaragozu koja je u finišu utakmice, u 84. minuti pogotkom Oliveire iz jedanaesterca došla do boda na gostovanju kod Espanyola kojeg je u vodstvo u 59. minuti doveo Riera

Valladolid je, svjestan da tri boda život znače, opsjedao gol Almerije, a gosti su se većim dijelom uspješno branili. U 44. Almerijin vratar obranio je najstrožu kaznu Victoru, a isti igrač je u 51. minuti pogodio vratnicu. Sve do treće minute sudačke nadoknade činilo se će Victor biti tragičar, a onda je Gonzales udarcem s više od dvadeset metara napokon probio Alvesa za veliko slavlje svoje momčadi koja četiri kola prije kraja drugoj ligi "bježi" četiri boda.

Primera, 34. kolo:Getafe – Atletico M. 1:1, Valladolid – Almeria 1:0, Valencia – Osasuna 3:0, Espanyol – Zaragoza 1:1, Mallorca – Racing S. 3:1, Recreativo – Levante 2:0, Betis – Villarreal 0:1, Real Madrid – Athletic B. 3:0.