1. Hrvatska nogometna liga, 32. kolo, 03.05.2008., Zadar, Stanovi, gledatelja: 1500
Suci: Igor Pristovnik (Zagreb), M. Matić (Zagreb) i S. Fegeš (Nedelišće)
Krunoslav Jambrušić 76'
Šibenik

Zadar - Šibenik: Šibenčanima pobjeda i ostanak

Ivana Jurica • subota, 03.05.2008.

Susjedski derbi između pomlađenih i oslabljenih Zadrana i gostiju iz Šibenika zasluženo je pripao angažiranijim Šibenčanima kojima je pobjeda od 2:0, kolo prije kraja prvenstva, bila dovoljna da osiguraju ostanak u ligi. Tijekom cijele utakmice imali su Narančasti terensku inicijativu i više prilika od domaćina, koji su svoje najveće prilike propustili u prvom poluvremenu...

Jerko Prtenjača
68'
23
Marko Rašo
79'
11
Jure Jerbić
84'
Ante Bulat
58'
5
Goran Gruica
63'
11
Nikola Đira
74'
Ivica Kalinić

Domaći trener Dalibor Zebić je od prve minute, u nedostatku čak šestorice igrača, od prve minute u vatru poslao četvoricu poletaraca – Mišlova, Marunu, Gregova i vratara Ježinu (zamijenio najavljenog Vukovića koji je izostao zbog smrtnog slučaja u obitelji). Gostujući je, pak, trener od prve minute u igru poslao najavljenu jedanaestoricu.

Nakon početnog ispitivanja snaga Šibenčani su uspostavili terensku inicijativu, ali bez velikih prilika. Zadar se orijentirao na kontranapade iz kojih je vrlo opasno prijetio. Prvu nešto opasniju priliku kreirali su gosti u 11. minuti, ali udarac Krune Jambrušića završio je pored gola. Tri minute poslije velika prilika za Zadar. Terkeš je izašao sam pred gostujućeg vratara Slavicu, nije se odlučio na udarac nego je na suprotnoj strani tražio Tomasova, ali nije poslao kvalitetnu i točnu loptu, pa je velika prilika otišla u nepovrat.

Terenska inicijativa koju je Šibenik imao nije rezultirala nikakvom izrađenom prilikom. Pokušavali su Narančasti uglavnom udarcima iz daljine iz kojih nije prijetila opasnost zadarskom vrataru. Četiri minute prije odlaska na odmor nova, velika prilika za domaće. Mladi Maruna je odlično probio desnu stranu, ubacio u kazneni prostor za Mitrovića koji upotrebljivu loptu šalje visoko preko gola. Dvije minute poslije u kaznenom prostoru Zadra pada Zec, ali sudac Pristovnik samo odmahuje rukom i pokazuje da se igra dalje. U svlačionice se tako otišlo s 0:0.

No, u 47. minuti Pristovnik je ipak pokazao na bijelu točku. Puljić je srušio Jambrušića u kaznenom prostoru Zadra, a siguran realizator za vodstvo Šibenika bio je Ermin Zec. Tri minute poslije napadački dvojac gostiju imao je novu priliku za povećanje vodstva, ali prilika je propala. U 56. minuti jedan od rijetkih udaraca domaćina u nastavku: Mitrović je pucao, ali otišlo je visoko preko gola. Samo minutu potom ponovno je Mitrović pucao, ovaj put bolje, no, njegov je udarac Slavica izvadio iz svog donjeg lijevog kuta i poslao u korner nakon kojeg je lopta ponovno došla do zadarskog napadača koji je opet pucao visoko preko gola.

Još veći posjed lopte imali su Šibenčani u nastavku, pa su udarci prema vrlo dobrom Ježini bili vrlo česti. U 63. minuti zadarski je vratar obranio precizan udarac Dražena Govića. U sljedeće tri minute ponovno je Ježina izašao kao pobjednik iz tri obračuna sa šibenskim napadačem Jambrušićem. Ipak, u 75. minuti i drugi je put morao u mrežu po loptu. Vitaić je izveo korner, lopta je došla do usamljenog Jambrušića na drugoj stativi, a njemu nije bilo teško pogoditi mrežu Zadrana.

Do kraja utakmice gledali smo i dalje napade Šibenčana, ali bez opasnijih situacija za Ježinu. Na suprotnoj strani tek je Tomasov u 89. minuti ponovno zaprijetio Slavici, ali otišlo je pored gola. Bio je to ujedno i posljednji udarac na utakmici. Završilo je tako pobjedom Šibenika od 2:0, a ta im je pobjeda dovoljna da kolo prije kraja i matematički osiguraju ostanak u ligi.