Split CO - Zagreb CB: A tko je pobijedio?

Bernard Jurišić • četvrtak, 08.05.2008.

Košarkaši Split Croatia osiguranja i Zagreb Crobenza zakomplicirali su vrh prvenstvene ljestvice u košarkaškoj Ligi za prvaka. Zagrebački "žuti" uzvratili su splitskim "žutima" za uvjerljiv poraz u Trnskom jednako uvjerljivim na Gripama i ostavili sve nazočne u nedoumici - tko je zapravo pobijedio?

Split CO u utakmicu protiv Zagreb CB-a praktično je ušao s 18 poena prednosti. Toliko je naime iznosila splitska pobjeda u prvom susretu u Trnskom i sve što su Splićani trebali napraviti da bi si praktično osigurali drugo mjesto i prednost domaćeg terena u polufinalu doigravanja je bilo obraniti tu prednost. Čak i s porazom od 17 razlike, "žutima" bi bila dovoljna domaća pobjeda protiv posljednjeplasirane Svjetlosti u posljednjem kolu za sigurno drugo mjesto.

Slika 1 od 2.

No, utakmica je završila rezultatom koji dva kola prije kraja svih ostavlja u nezvjesnosti. Splićani mogu biti i drugi i treći, Zagreb može biti i drugi i treći i četvrti, Cibona može biti i treća i četvrta. Sve će ovisiti o posljednjih 80 minuta loptanja.

Slika 2 od 3.

Zagreb je u Splitu odigrao gotovo do u detalj jednaku utakmicu kakvu je Split odigrao u Trnskom. Od prve minute bili su agresivniji, žešći, željniji i bolji. Split ni jednom nije vodio, već u četvrtoj. minuti bilo je 2:13, a tek u petoj domaćin je postigao prve poene iz igre. Obrana domaćina bila je jako loša, "mravi" su već do kraja prve četvrtine ukrcali 28 poena, uz gomilu otvorenih šuteva i laganih poena.

Slika 3 od 4.

Ni u trećoj četvrtini Split nije mogao ništa napraviti, štoviše, gosti su otišli na 25:42, a kad se Garnett nakon poluvremena na parket vratio u civilu, postalo je jasno da Splićani više neće loviti pobjedu, nego braniti plus od 18 poena iz prvog susreta.

Slika 4 od 5.

No, ni to im nije uspijevalo, sve svoje napade temeljili su na šutu izvana koji nije funkcionirao, a Zagreb je znalački spuštao loptu na Tomića i Dundovića, dok su Simon i Babić "rešetali" izvana. Već u 28. minuti Zagreb je "poveo" u ukupnom omjeru (46:65), a minutu i pol prije kraja susreta imali su već ogromnih 64:91.

Slika 5 od 6.

S dvije trice Rudeža "iz očaja" Split se vratio u mogućnost da se spusti ispod "kritičnog minusa", da bi Akins iz slobodnih bacanja donio konačnih 78:96. Pet sekundi prije kraja Dundović je promašio tricu, a Ivanov nije stigao prijeći cijeli parket da bi došao u situaciju za košem osigura veliku radost svojoj momčadi usprkos visokom porazu.

Slika 6 od 7.

Na kraju su se svi raspitivali "tko je pobijedio" i "što se zbraja". Srećom, negdje po hodnicima našao se i povjerenik natjecanja Josip Bilić, koji je pojasnio da se u slučaju izjednačenog međusobnog omjera dvaju klubova na kraju prvenstva gleda ukupni koš-količnik.