Dvije asistencije Rakitića

Ante Pažanin • subota, 16.08.2008.

Nakon jučerašnjeg remija na otvaranju Bundeslige između Bayerna i HSV danas je odigrano šest utakmica prvog kola Bundeslige. Schalke je visoko s 3:0 uz dvije asistencije našeg Ivana Rakitića nadvisio Hannover, Borussia je bez sudjelovanja naših reprezentativaca odnijela vrijedu pobjedu iz Leverkusena, Wolfsburg i Karsluher su na domaćem terenu pobijedili Koln ondnosno Bochum, Arminia i Werder podijelili su bodove dok su novaci u najvišem njemačkom razredu visoko pobijedili Energie...

Schalke je dobro, uvjerljivom pobjedom počeo sezonu i možda najavio da bi ovo mogla biti njihova godina. Već u drugoj minuti domaći su navijači od radosti skočili na noge kada je naš Rakitić iz kornera asistirao Bordonu koji je glavom poslao loptu u gornji desni kut Hannoverovog gola. Igrači Hannovera još se nisu ni snašli, a Schalke je povećao vodstvo i to preko Kuranyija koji je nakon još jednog kornera u 8. minuti iz blizine i gužve u šesnaestercu iz blizine matirao Enkea.

Hannover se pokušavao vratiti utakmicu, no sve im je propalo u 64. minuti kada su nogometaši iz Gelsenkirchena zabili i svoj treći pogodak. Ponovno je asistent bio sjajni Rakitić koji je iz slobodnog udarca odlično pronašao Kuranyija koji je glavom zapečatio sudbinu gostiju. Do kraja utakmice nismo vidjeli većih uzbuđenja. Rakitić je igrao do 68. minute kada ga je zamijenio Asamoah i može biti izuzetno zadovoljan svojom predstavom. Dvije asistencije i sjajna igra dobra su najava njegove sezone.

Nova sezona nije mogla bolje početi za nogometaše Borussije iz Dortmunda koji su prošlu sezonu odigrali za zaborav. U početnoj postavi Borussije nije bilo Roberta Kovača koji je utakmicu odgledao s klupe kao niti Mladena Petrića koji nije bio niti na klupi, možda zbog skorašnjeg transfera u HSV. Gosti iz Ruhra već su u 4. minuti šokirali Bay Arenu i to preko pridošlice iz Werdera Valdeza koji je nakon dobre akcije s pet, šest metara zabio za 1:0. Bayer je nakon toga pritisnuo goste u potrazi za izjednačenjem što im se isplatilo u 20. minuti kada je Kiessling nakon dobre akcije s Helmesom s desetak metara matirao Weidenfellera.

Borussia se nije dala smesti i 15 minuta nakon toga ponovno je došla u vodstvo. Raspoloženi Valdez dobro je uposlio Kringea koji iz blizine pogađa za 2:1 momčadi iz Dortmunda. Drugo poluvrijeme počelo je još gore za Bayer, Nakon kornera Hajnala Subotić je neometan s tri, četiri metra glavom povećao vodstvo svoje momčadi. Bayer je do kraja samo uspio smanjiti rezultat sedam minuta prije kraja preko Kiesslinga.

U dvoboju Wolfsburga i Kölna nakon uzbudljivog i izjednačenog početka prvi su poveli nogometaši Kölna. Nakon dobrog centaršuta Radua najbolje se pred golom Wolfsburga snašao Novaković i glavom poslao loptu u mrežu. Odmah po početku drugog dijela domaćini su se vratili u igru, Gentner ja zabio za 1:1 nakon odbijenog udarca Dejegaha. Nakon toga uslijedio je mirniji tijek igre da bi zatim u 78. minuti domaćini došli u vodstvo. Dejegah je odličnim pasom pronašao Misimovića koji je iz teške situacije oštrim udarcem savladao vratara Mondragona na golu Kölna. Do kraja utakmice Wolfsburg je mirnom igrom uspio sačuvati vodstvo i pobijediti povratnike u Bundesligu.

Prvo kolo ovogodišnje Bundeslige po dobrom će pamtiti debitanti u njemačkoj prvoj ligi, nogometaši Hoffenheima koji su u Cottbusu s visokih 3:0 savladali domaći Energie. Iako su domaćini bolje počeli gosti su bili ti koji su prvi došli vodstvo i to nakon 17 minuta igre. Nakon pomutnje u obrani Energia Ba je glavom uspio pronaći Ibišević koji je prevario našeg Cvitanovića i s pet metara lako poentirao.

U 55. minuti novaci Bundeslige otišli su na 2:0, Ibišević je ovaj put vratio uslugu Bau pronašašavši ga dugom loptu, da bi se zatim Ba oslobodio Mitrevskog i našavši se oči u oči s vratarom Energiea Tremmelom zabio za drugi bundesligaški gol svoje momčadi. Enrgie više nije mogao naći načina da se bilo kako vrati u igru a točku na i postavio je Ibišević svojim drugim pogotkom na utakmici u 78. minuti. Mario Cvitanović odigrao je svih 90 minuta, dok je Stiven Rivić ušao u igru u 57. minuti.

Dvoboj u Bielefeldu između Arminije i Werdera završio je miroljubivo, podjelom bodova. Prvo poluvrijeme završilo je bez pogodaka uz nekoliko prilika na obje strane. Trebalo je proći i 15 minuta drugog dijela da bi vidjeli loptu u mreži. To je uspjelo gostima iz Bremena kada je Rosenberg nakon kornera Huga Almeide iz blizine doveo Werder u vodstvo.

Odgovor Arminije stigao je u 74. minuti, Wichniarek je dobro oštrim udarcem s 10-ak metara izjednačio rezultat. Šest minuta nakon toga Werder je ponovno došao u vodstvo, u kontranapadu Sanogo je dobro uposlio Rosenberga koji je sjajnim udarcem s 18 metara zabio svoj drugi pogodak. Vodstvo Werdera trajalo je jedva minutu, ponovno je Wichniarek bio u glavnoj ulozi i nakon dodavanja Teschea još jednim oštrim udarcem savladao Wiesea. Jurica Vranješ s klupe za pričuve je odgledao svih 90 minuta susreta.

Sezona je dobro počela i za Karlsruher koji je golom Eichnera pobijedio Bochum.

Bundesliga, 1. kolo, 16.8.2008.: Schalke - Hannover 3:0, Wolfsburg - Köln 3:0, Bayer - Borussia D. 2:3, Karlsruher - Bochum 1:0, Energie Cottbus - Hoffenheim 0:3, Arminia - Werder 2:2